Založ si blog

V. Orban údajne navrhuje závažné reformy Európskeho parlamentu a posilnenie parlamentov štátov EÚ

Podľa V. Orbana by sa poslanci EP mali nominovať z poslancov národných parlamentnov podľa výsledkov parlamentných volieb a nie podľa výsledkov volieb do EP. . Tento návrh považujem za aktuálny aj pre SR, nakoľko 13 -20%-ná účasť v posledných dvoch voľbách nemôže zabezpečiť reprezantatívny výber v súlade s výsledkami parlamentných volieb, ktorých sa zúčastnilo okolo 60% voličov. SR v EP v súčasnosti zastupuje okolo polovica poslancov, ktorí sú z mimoparlamentných strán (KDH, PS/Spolu,SDKÚ).

Pravdepodobne návrh V. Orbana podporí aj R. Sulík, ktorý kritizoval EP v rokoch, keď bol poslancom EP, poukazujúc na podriadenosť EP Európskej komisii (EK). EP môže podávať návrhy, ale schváliť ich môže len EK.Ďalšie výhrady voči vzťahu EP – EK – EÚ  R.Sulík sformuloval v MEMORANDE SLOVENSKÉHO EUROREALIZMU. ktorého návrhy sú podobné návrhom V. Orbana.

Druhý návrh V. Orbana sa údajne týkal nesúhlasu s návrhmi niektorých členov EÚ (Nemecko ai.), aby sa súhlas všetkých 27 členov EÚ zredukoval len na súhlas väčšiny. To by bol hrubý zásah do doterajšej legislatívy, nezávislosti národných parlamentov a pošliapanie demokracie.Veríme, že snahu Bruselu o diktatúru nad menšími štátmi nepodporia ani poslanci NR SR, vláda, pani prezidentka a pridajú sa aj poslanci opozície (Hlas-SD a Smer-SD). Hoci tí, spolu s koalíciou snívajú o nerozbornej dôvere k EÚ a NATO, podobne ako v minulosti my mladí, až do roku 1968 sme v heslo „So Sovietskym Zväzom na večné časy a nikdy inak“. Časy sa však menia. Pre Slovensko a iné štáty východnej Európy (vrátane Ukrajiny) sa zdá byť neutralita a nezávislosť na veľmociach najlepším riešením.

Prekvapuje, že o dobrom návrhu V. Orbana naše médiá neinformujú. Prestal platiť v Ústave zakotvené: CENZÚRA SA ZAKAZUJE?

 

Slovenské národné povstanie – 78. výročie

24.08.2022

Z množstva literatúry o SNP som sa rozhodol pre krátke, ale korektné a výstižné hodnotenie nebohého historika Ľubomíra Liptáka uverejnené v „Krátkych dejinách Slovenska“ od Eleny Mannovej et al., Bratislava, 2003. Slovenské národné povstanie „Prelomovým rokom pre režim i odboj bol rok 1943. Opojenie z vlastného štátu vyprchalo, režim sa oslaboval [...]

Biden je vojnový zločinec

15.08.2022

Podľa PLUS 7DNí (z 11.8.2022) spoluzakladateľ rockovej skupiny Pink Floyd Roger Waters(78) na svojom turné ukazuje podobizeň šéfa Bieleho domu Joea Bidena (79) pod nápisom Vojnový zločinec. V rozhovore pre CNN Waters vysvetlil, že podľa neho americký prezident prilieva na Ukrajine olej do ohňa, čo je“obrovský zločin“. „Keby Biden chcel, vojna by sa zajtra [...]

TAIWAN vs. ČÍNA

04.08.2022

V miestopisnom sprievodcovi svetom VŠECHNO O ZEMI (1998) sa o Taiwane o.i. uvádza: „Väčšina krajín ostrovný štát Taiwan neuznáva, aj keď s ním čule obchoduje. Taiwan je politickou anomáliou – je to jedna z popredných krajín, ktorého existenciu však existenciu však oficiálne uznalo len niekoľko vlád. Dnes nikto nepodporuje ambície Taiwanu byť uznávaný ako [...]

Ukrajina Rusko vojna Charkov uarus

Ukrajina navrhuje koordinovať s USA ciele svojich útokov, ak dostane rakety ATACMS

03.10.2022 23:00

Ukrajina požiadala Spojené štáty o dodávku taktických balistických rakiet ATACMS s dosahom 300 kilometrov.

Elon Musk

Musk pobúril Ukrajincov. Jeho "mierový plán" Kyjev odmieta

03.10.2022 21:57

Najbohatší muž planéty si na Ukrajine pokazil povesť. Od Kyjeva chce, aby sa zriekol Krymu, v anektovaných oblastiach by zopakoval hlasovanie.

tank

Česi sa zložili na tank pre Ukrajinu. Meno dostal po Masarykovi

03.10.2022 21:05

V Česku sa v rámci kampane Darček pre Putina podarilo vyzbierať 33 miliónov korún (vyše 1 344 000 eur).

Zochova, Bratislava nehoda zastávka HaZZ polícia BAX

Zhabať auto, zvyšovať tresty: Sprísňovať zákon kvôli jednému prípadu?

03.10.2022 20:30

V podcaste denníka Pravda odpovie dopravný analytik Jozef Drahovský, advokát zastupujúci previnilcov Milan Ficek, či bývalá prokurátorka, v súčasnosti obhajkyňa, Eva Mišíková.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1569626x
Priemerná čítanosť článkov: 4242x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy