Založ si blog

Ako Rímskokatolícka cirkev (RKC) zredukovala Svätú Trojicu,

Dnes chcem zareagovať na článok „ODPADLÍCI“ uverejnený pred pár mesiacmi v časopise Plus 7dní redaktorkou Veronikou Cosculluleou. Článok začína nasledovne:

Poznáte túto vetu?  „Verím v Ducha Svätého, v svätú cirkev katolícku, v spoločenstvo svätých, v odpustenie hriechov, vo vzkriesenie tela a v život večný.“ Veronika každú nedeľu v kostole odrapká svoje vyznanie bez slov „v svätú cirkev katolícku.“ Je toľko vecí, na ktorých sa s ňou nezhodne, že s čistým svedomím nahlas nemôže vysloviť, že v ňu verí. Podobne ako ona to cítia viacerí, ktorí v ohrádke salaša rímskhhokatolíckej cirkvi ešte ostali.

Sčítanie Slovákov, ktoré sa konalo vlani (2021), ukázalo, že najsilnejšiu RKC opustilo za posledné desaťročie viac ako 310 tisíc Kristotvo vých ovečiek. Čo im prekáža? Pedofilné škandály? Ich krytie? Bohatstvo Vatikánu a hromadenie svetských radostí biskupmi?

Svätú Trojicu tvoria Boh Otec, Boh Syn a Duch Svätý a to údajne podľa definície Trojičnej dogmy pochádzajúcej z koncilu vo Florencii roku 1442. Žiaľ, nepodarilo sa mi nájsť, kedy a kto rozhodol, že Sľub vernosti ako je uvedený v článku ODPADLÍCI je pravda a nie hoax. Spomínam si, že pred niekoľkými rokmi v relácii Aj múdry schybí, na otázku Kto tvorí Svätú Trojicu z 10 opýtaných správne odpovedali len traja. Ostatní buď nevedeli a podľa jednej veselej rómky Svätú Trojicu tvoria Ježiš, Mária, Jozef.

Preto je pre mnohých veriacich katolíkov aj pre nás ateistov oprávnená otázka: Prečo RKC v Sľube vernosti zredukovala Svätú Trojicu len na Ducha Svätého a vynechala Boha Otca a Boha Syna? Má ich nahradiť RKC? Nemôžu byť súčasné pohromy (pandémie, vojny…) prejavom hnevu prvých dvoch z Trojice za nerešpektovanie ich hlavných odkazov, napr. 10 božích prikázaní, pomoc chudobným -Ježišova Magna Charta ai.?

Slovenské národné povstanie – 78. výročie

24.08.2022

Z množstva literatúry o SNP som sa rozhodol pre krátke, ale korektné a výstižné hodnotenie nebohého historika Ľubomíra Liptáka uverejnené v „Krátkych dejinách Slovenska“ od Eleny Mannovej et al., Bratislava, 2003. Slovenské národné povstanie „Prelomovým rokom pre režim i odboj bol rok 1943. Opojenie z vlastného štátu vyprchalo, režim sa oslaboval [...]

Biden je vojnový zločinec

15.08.2022

Podľa PLUS 7DNí (z 11.8.2022) spoluzakladateľ rockovej skupiny Pink Floyd Roger Waters(78) na svojom turné ukazuje podobizeň šéfa Bieleho domu Joea Bidena (79) pod nápisom Vojnový zločinec. V rozhovore pre CNN Waters vysvetlil, že podľa neho americký prezident prilieva na Ukrajine olej do ohňa, čo je“obrovský zločin“. „Keby Biden chcel, vojna by sa zajtra [...]

TAIWAN vs. ČÍNA

04.08.2022

V miestopisnom sprievodcovi svetom VŠECHNO O ZEMI (1998) sa o Taiwane o.i. uvádza: „Väčšina krajín ostrovný štát Taiwan neuznáva, aj keď s ním čule obchoduje. Taiwan je politickou anomáliou – je to jedna z popredných krajín, ktorého existenciu však existenciu však oficiálne uznalo len niekoľko vlád. Dnes nikto nepodporuje ambície Taiwanu byť uznávaný ako [...]

Ukrajina Rusko vojna Charkov uarus

Ukrajina navrhuje koordinovať s USA ciele svojich útokov, ak dostane rakety ATACMS

03.10.2022 23:00

Ukrajina požiadala Spojené štáty o dodávku taktických balistických rakiet ATACMS s dosahom 300 kilometrov.

Elon Musk

Musk pobúril Ukrajincov. Jeho "mierový plán" Kyjev odmieta

03.10.2022 21:57

Najbohatší muž planéty si na Ukrajine pokazil povesť. Od Kyjeva chce, aby sa zriekol Krymu, v anektovaných oblastiach by zopakoval hlasovanie.

tank

Česi sa zložili na tank pre Ukrajinu. Meno dostal po Masarykovi

03.10.2022 21:05

V Česku sa v rámci kampane Darček pre Putina podarilo vyzbierať 33 miliónov korún (vyše 1 344 000 eur).

Zochova, Bratislava nehoda zastávka HaZZ polícia BAX

Zhabať auto, zvyšovať tresty: Sprísňovať zákon kvôli jednému prípadu?

03.10.2022 20:30

V podcaste denníka Pravda odpovie dopravný analytik Jozef Drahovský, advokát zastupujúci previnilcov Milan Ficek, či bývalá prokurátorka, v súčasnosti obhajkyňa, Eva Mišíková.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1569620x
Priemerná čítanosť článkov: 4242x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy