Založ si blog

Ako Rímskokatolícka cirkev (RKC) zredukovala Svätú Trojicu,

Dnes chcem zareagovať na článok „ODPADLÍCI“ uverejnený pred pár mesiacmi v časopise Plus 7dní redaktorkou Veronikou Cosculluleou. Článok začína nasledovne:

Poznáte túto vetu?  „Verím v Ducha Svätého, v svätú cirkev katolícku, v spoločenstvo svätých, v odpustenie hriechov, vo vzkriesenie tela a v život večný.“ Veronika každú nedeľu v kostole odrapká svoje vyznanie bez slov „v svätú cirkev katolícku.“ Je toľko vecí, na ktorých sa s ňou nezhodne, že s čistým svedomím nahlas nemôže vysloviť, že v ňu verí. Podobne ako ona to cítia viacerí, ktorí v ohrádke salaša rímskhhokatolíckej cirkvi ešte ostali.

Sčítanie Slovákov, ktoré sa konalo vlani (2021), ukázalo, že najsilnejšiu RKC opustilo za posledné desaťročie viac ako 310 tisíc Kristotvo vých ovečiek. Čo im prekáža? Pedofilné škandály? Ich krytie? Bohatstvo Vatikánu a hromadenie svetských radostí biskupmi?

Svätú Trojicu tvoria Boh Otec, Boh Syn a Duch Svätý a to údajne podľa definície Trojičnej dogmy pochádzajúcej z koncilu vo Florencii roku 1442. Žiaľ, nepodarilo sa mi nájsť, kedy a kto rozhodol, že Sľub vernosti ako je uvedený v článku ODPADLÍCI je pravda a nie hoax. Spomínam si, že pred niekoľkými rokmi v relácii Aj múdry schybí, na otázku Kto tvorí Svätú Trojicu z 10 opýtaných správne odpovedali len traja. Ostatní buď nevedeli a podľa jednej veselej rómky Svätú Trojicu tvoria Ježiš, Mária, Jozef.

Preto je pre mnohých veriacich katolíkov aj pre nás ateistov oprávnená otázka: Prečo RKC v Sľube vernosti zredukovala Svätú Trojicu len na Ducha Svätého a vynechala Boha Otca a Boha Syna? Má ich nahradiť RKC? Nemôžu byť súčasné pohromy (pandémie, vojny…) prejavom hnevu prvých dvoch z Trojice za nerešpektovanie ich hlavných odkazov, napr. 10 božích prikázaní, pomoc chudobným -Ježišova Magna Charta ai.?

EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené

18.05.2023

K narodeninám som dostal knihu „EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené“. (Big Ideas: The Econonomics Book) od autorov NJALL KISHTAINY, CHRIS WALLACE, JOHN FARNDON, MARCUS WEEKS, JAMES MEADWAY, FRANK KENNEDY a GEORGE ABBOT. Slovenský preklad: Nikoleta Franková, 2023. Vydalo vydavateľstvo Lindeni v roku 2023 v spoločnosti Albatros Media Slovakia, s r. o. Na úvod si [...]

100 miliónov eur ročne do nerentabilnej ťažby uhlia až do roku 2030?

27.04.2023

Tento blog som publikoval v Pravde 11.septembra 2016. V blogu som uviedol: „Vo včerajšej reportáži z bane Nováky tento zámer vlády opäť potvrdil premiér Fico, čo ocenil generálny riaditeľ P. Čičmanec. Zdôraznil, že ročne plánujú až do roku 2030 vyťažiť 1 800 000 ton uhlia pre elektráreň Nováky. Na každú tonu vyťaženého uhlia sa teda my, daňoví poplatníci [...]

Voda nad zlato

22.04.2023

Dnes je DEŇ ZEME a preto tento blog, ako geológ, by som rád venoval mimoriadne aktuálnej knižke GLOB8LNE ZDROJE hrozba alebo šanca? autorov Peter Staněk, Dušan Doliak, Pavlína Ivanová. Vydalo vydavateľstvo Walters Kluwer, s.r.o. v júni 2017. Všetky práva sú vyhradené. Toto dielo ani žiadnu jeho časť nemožno reprodukovať bez súhlasu majiteľov práv. Napriek tomuto [...]

Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Slávna Čiernohorská železnica bojuje s majiteľom pozemkov aj úradníkmi. Ako rozhodne súd?

04.06.2023 08:00

Patálie s historickou Čiernohronskou železničkou sa ťahajú dlho. Úrady ju označujú za čiernu stavbu a majiteľ pozemku, cez ktorý vedie jedna z jej koľají, ju zatarasil.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Čo je s protiofenzívou - treba viac zbraní? Podľa Zelenského už nemôžu dlho čakať

04.06.2023 07:15, aktualizované: 09:15

Ukrajina nemá podľa Zelenského poradcu zatiaľ dostatok zbraní a munície, aby vytlačila Rusov. Podľa ukrajinského prezidenta však už nemožno čakať.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Čínsky minister obrany varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan

04.06.2023 06:48

Čínsky minister obrany Li Šang-fu v nedeľu varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan.

putin

Putinove ciele na Ukrajine? Všetky zlyhali, pripúšťa poslanec vládnej strany

04.06.2023 06:00

„V ktorom z týchto bodov sme dosiahli výsledky? Ani jednom. Navyše niektoré z nich prestali mať akýkoľvek zmysel," hovorí poslanec Putinovho Jednotného Ruska.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 388
Celková čítanosť: 1658594x
Priemerná čítanosť článkov: 4275x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy