Založ si blog

GORILA, Tom Nicholson, Julian Assange a M. Dzurinda

Od vydania knihy Toma Nicholsona GORILA uplynulo už 10 rokov, ale ľudia na Slovensku doposiaľ nepoznajú výsledky vyšetrovania tejto kauzy, ani výsledky súdnych rozhodnutí. Posledná veta knihy je výzvou T. Nicholsona a znie nasledovne: „No faktom zostáva, že vám prepadli krajinu a uniesli štát. Nenechajte to len tak.“

Ak sa dnes, po 10 rokoch opýtame, či sme vrátili unesený štát do rúk občanov, pravdepodobná odpoveď by bola, že NIE. Prepadnutá krajina sa zmieta v politickej, ekonomickej, sociálnej aj morálnej kríze.

Kto je Tom Nicholson?

Tom Nicholson je občan Kanady a Veľkej Británie, kde sa narodil v roku 1966. V deväťdesiatych rokoch prišiel na Slovensko učiť angličtinu. Ako novinár pôsobil na tomto území od roku 1997. Začínal v po anglicky písanom týždenníku The Slovak Spectator, neskôr pracoval v denníku SME a v týždenníku Trend. Písal aj pre zahraničné tituly, ako sú Financial Times či Bussines Europe. Má dve deti a býval vo Svätom Jure.Je považovaný za slovenského investigatívneho novinára kanadskej a britskej štátnej príslušnosti. Na Slovensku sa stal známym odhaľovaním káuz a politických afér, z ktorých najznámejšia bola kauza GORILA. Začiatkom roku 2018 sa rozhodol vrátiť do Kanady, kde sa druhýkrát oženil a pracuje ako ošetrovateľ postihnutých.

V kapitole SCÉNA PRE GORILU SA PRIPRAVUJE  T. Nicholson uvédza:

„Pozrime sa na druhú Dzurindovu vládu a na svedectvo dobre informovaných pozorovateľov slovenskej politiky – americkú ambasádu na Slovensku, ktorej zamestnanci vtipne komentovali názory zainteresovaných ľudí a posielali ich do Washingtonu vo forme utajovaných depeší. Podobne ako spis GORILA  sú tieto dokumenty príkladom toho, čo ľudia hovoria, keď majú pocit, že ich nikto nepočúva.

Príbeh úniku diplomatických dokumentov USA je dnes už dobre známy. WikiLeaks, organizácia „proti utajovaniu informácií“ , získala údajne od amerického vojaka Bradleyho Manninga okolo 250 000 dokumentov, ktoré si vymenilo americké ministerstvo zahraničia so svojimi 274 ambasádami a diplomatickými misiami po celom svete. WikiLeaks začala od februára 2010 tieto dokumenty postupne uverejňovať, ale potom, čo sa skompromitovala ich bezpečnosť a rôzne noviny získali prístup k ich kompletnému zneniu, zakladateľ tejto organizácie Julian Assange sa rozhodol tieto dokumenty v septembri 2011 uverejniť kompletne .súbory WikiLeaks obsahujú aj 1 172 správ odoslaných z Bratislavy, ktoré boli zaslané americkou ambasádou v období medzi januárom 2004 a februárom 2010. Väčšina z nich sa týka slovenskej politiky, sú napísané veselým a objektívnym tónom, hoci je z nich viditeľná jasná sympatia k západne orientovanej politike Dzurindovej vlády a nepriateľstvo voči rusofilskej a protireformnej  vláde R.Fica (2006 – 2010). Tieto informácie sa – čo je pre nás dôležité- rovnako opierajú o vnútorné zdroje z rôznych politických strán.

Kto je Julian Assange?

Julian Assange  (nar. 1971) je austrálsky občan, programátor, internetový aktivista a publicista. Je známy ako zakladadateľ, hovorca a šéfredaktor internetového portálu WikiLeaks, ktorý sa dostal do medzinárodnej pozornosti v roku 2010, keď zverejnil sériu únikov informácií, medzi ktoré patrili videozáznamy o protiprávnom americkom útoku na Bagdad s vraždami nevinných ľudí a záznamy o vojne v Afganistane (júl 2010) a Iraku (október 2010).

V roku 2010 začala vláda USA trestné stíhanie vo veci WikiLeaks a 30. novembra 2010 bol na Assanga vydaný zatykač. Po takmer 7 rokoch strávených na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, bol v roku 2019 zatknutý a uväznený. V júni 2022 britská vláda odsúhlasila jeho vydanie do USA. Vydaniu sa súdne bránil. Podporovali ho v tom ďalší aktivisti a organizácie vo svete aj na Slovensku. V USA mu údajne hrozí 175 ročné väzenie.

Prvé príznaky toho, že nie všetko jde v Dzurindovej koalícii ako po masle, sa objavili v roku 2003, keď predseda vlády obvinil skupinku ľudí z destabilizácie štátu (Ján Mojžiš, Ivan Šimko atď.). Útočil na každého, koho považoval ako svojho nepriateľa, vrátane tlače).

Vládna kríza, ktorú Dzurinda spôsobil, položila základy rozsiahlej korupcii, o ktorej hovorí spis Gorila (Penta, SE-ENEL,teplárne, nemocnice, Cargo…). V hre bol majetok v hodnote niekoľkých miliárd korún).“

Dočkáme sa definitívneho rozhodnutia?

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAIWAN vs. ČÍNA

04.08.2022

V miestopisnom sprievodcovi svetom VŠECHNO O ZEMI (1998) sa o Taiwane o.i. uvádza: „Väčšina krajín ostrovný štát Taiwan neuznáva, aj keď s ním čule obchoduje. Taiwan je politickou anomáliou – je to jedna z popredných krajín, ktorého existenciu však existenciu však oficiálne uznalo len niekoľko vlád. Dnes nikto nepodporuje ambície Taiwanu byť uznávaný ako [...]

V. Orban údajne navrhuje závažné reformy Európskeho parlamentu a posilnenie parlamentov štátov EÚ

20.07.2022

Podľa V. Orbana by sa poslanci EP mali nominovať z poslancov národných parlamentnov podľa výsledkov parlamentných volieb a nie podľa výsledkov volieb do EP. . Tento návrh považujem za aktuálny aj pre SR, nakoľko 13 -20%-ná účasť v posledných dvoch voľbách nemôže zabezpečiť reprezantatívny výber v súlade s výsledkami parlamentných volieb, ktorých sa zúčastnilo okolo [...]

Ako Rímskokatolícka cirkev (RKC) zredukovala Svätú Trojicu,

18.07.2022

Dnes chcem zareagovať na článok „ODPADLÍCI“ uverejnený pred pár mesiacmi v časopise Plus 7dní redaktorkou Veronikou Cosculluleou. Článok začína nasledovne: Poznáte túto vetu? „Verím v Ducha Svätého, v svätú cirkev katolícku, v spoločenstvo svätých, v odpustenie hriechov, vo vzkriesenie tela a v život večný.“ Veronika každú nedeľu v kostole [...]

Taiwan / Fregata / Raketa /

Demokracia či demobláznovstvo? Čínsky hovorca si podal Američanov

09.08.2022 19:00

Aj karikatúra, ktorú zverejnil čínsky hovorca ministerstva zahraničných vecí na sociálnej sieti, ukazuje, že vo vzťahoch Číny a USA to stále viac škrípe.

Melitopol

Nový Krym? V Záporoží Rusi chystajú referendum

09.08.2022 18:35

Okupačná správa záporožského regiónu oficiálne ohlásila prípravy na "referendum" o pripojení tejto ukrajinskej oblasti k Rusku.

parlament národná rada nrsr

Zomrel exposlanec a bývalý starosta Ružinova Pavol Kubovič

09.08.2022 17:17, aktualizované: 17:53

Informoval starosta Martin Chren.

hasiči české švajčiarsko požiar

V Českom Švajčiarsku zostáva uhasiť menej ako desatinu rozlohy požiaru

09.08.2022 17:05

V Národnom parku zostáva uhasiť približne 80 hektárov územia.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1548929x
Priemerná čítanosť článkov: 4209x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy