Založ si blog

Eutanázia je na Slovensku tabu?

Eutanázia (gréc.)  – vedomé skrátenie ťažkého smrteľného zápasu, prenesene – ľahká a príjemná smrť nevyliečiteľne chorého človeka.

Ak by pri druhej vlne pandémie C-19 aspoň 10% z vyše 12 000 obetí požiadalo o ukončenie života, odpoveď lekárov by asi bola, že Slovensko nemá na rozdiel od viacerých štátov EÚ zákon o eutanázii. Zároveň by sa mohli odvolávať na Hippokratovu prísahu – sľub lekárov pri promócii, že pri výkone svojho povolania budú dodržiavať Hippokratove humánne zásady. Je však humánne, ponechať nevyliečiteľne chorého človeka v strašných bolestiach zomierať, ak v iných štátoch EÚ je eutanázia povolená? Nebolo by vhodné urobiť prieskum, koľko občanov SR by zákon o asistovanej eutanázii privítalo?

Pred 10-15 rokmi, keď pandémia C-19 ešte nezabíjala T.E.Rostas v knižke MLČANIE (2012) píše: „Približne 27% populácie EÚ trpí niektorou z duševných porúch, depresie sú hlavnou príčinou samovrážd. Ich počet na celom svete vzrástol v posledných dvoch desaťročiach o 62%. Podľa Eurostatu zomiera v EÚ v dôsledku samovrážd viac ľudí ako na následky dopravných nehôd. Znepokojujúce je, že samovraždu spácha viac mladých ľudí než kedykoľvek predtým.“ 

Aká je situácia na Slovensku a v EÚ po roku 2012 a hlavne po roku 2019, keď na C-19 zomrelo na Slovensku po 2. a 3. vlne už vyše 13 500 pacientov? Po nezmyselnom plošnom testovaní AG testami zomrelo v rokoch 2020/2021 vyše 12 000 ľudí, čím sa Slovensko zaradilo na jedno z prvých miest na svete. Nepoučili sme sa a prebiehajúca tretia vlna možno bude znamenať definitívny kolaps zdravotníctva. Je mi jasné, že zákon o eutanázii nie je prijateľný pre väčšinu ani nezachráni zdravotníctvo, ale pre malú časť občanov by pomohol.

Som 81 ročný ZŤP dôchodca a za posledných 23 rokov som sa liečil v nemocniciach v Liptovskom Mikuláši, Levoči, Spišskej Novej Vsi, Košiciach (Šaci, L. Pasteura a VÚSCH), takže mám dostatok informácií o stave nášho zdravotníctva. Je obdivuhodné, ako naši lekári, sestričky a personál zvládajú situáciu v týchto ťažkých časoch pandémie. Patrí im od nás pacientov veľké ďakujem. Poďakovanie patrí aj Dr. P. Visolajskému Dr.Petkovi a i., ktorí kriticky, ale objektívne vyjadrili svoje názory o.i. vo včerajšej Téme dňa na ta3. Keďže som geológ a ateista, nemal by som problém požiadať o eutanáziu v prípade, že by zákon o eutanázii bol na Slovensku prijatý. Alebo naše politické elity to nemajú od Veľkého brata dovolené a ich prioritou je očkovanie, očkovanie a opäť očkovanie!

EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené

18.05.2023

K narodeninám som dostal knihu „EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené“. (Big Ideas: The Econonomics Book) od autorov NJALL KISHTAINY, CHRIS WALLACE, JOHN FARNDON, MARCUS WEEKS, JAMES MEADWAY, FRANK KENNEDY a GEORGE ABBOT. Slovenský preklad: Nikoleta Franková, 2023. Vydalo vydavateľstvo Lindeni v roku 2023 v spoločnosti Albatros Media Slovakia, s r. o. Na úvod si [...]

100 miliónov eur ročne do nerentabilnej ťažby uhlia až do roku 2030?

27.04.2023

Tento blog som publikoval v Pravde 11.septembra 2016. V blogu som uviedol: „Vo včerajšej reportáži z bane Nováky tento zámer vlády opäť potvrdil premiér Fico, čo ocenil generálny riaditeľ P. Čičmanec. Zdôraznil, že ročne plánujú až do roku 2030 vyťažiť 1 800 000 ton uhlia pre elektráreň Nováky. Na každú tonu vyťaženého uhlia sa teda my, daňoví poplatníci [...]

Voda nad zlato

22.04.2023

Dnes je DEŇ ZEME a preto tento blog, ako geológ, by som rád venoval mimoriadne aktuálnej knižke GLOB8LNE ZDROJE hrozba alebo šanca? autorov Peter Staněk, Dušan Doliak, Pavlína Ivanová. Vydalo vydavateľstvo Walters Kluwer, s.r.o. v júni 2017. Všetky práva sú vyhradené. Toto dielo ani žiadnu jeho časť nemožno reprodukovať bez súhlasu majiteľov práv. Napriek tomuto [...]

Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Slávna Čiernohorská železnica bojuje s majiteľom pozemkov aj úradníkmi. Ako rozhodne súd?

04.06.2023 08:00

Patálie s historickou Čiernohronskou železničkou sa ťahajú dlho. Úrady ju označujú za čiernu stavbu a majiteľ pozemku, cez ktorý vedie jedna z jej koľají, ju zatarasil.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Čo je s protiofenzívou - treba viac zbraní? Podľa Zelenského už nemôžu dlho čakať

04.06.2023 07:15, aktualizované: 09:22

Ukrajina nemá podľa Zelenského poradcu zatiaľ dostatok zbraní a munície, aby vytlačila Rusov. Podľa ukrajinského prezidenta však už nemožno čakať.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Čínsky minister obrany varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan

04.06.2023 06:48

Čínsky minister obrany Li Šang-fu v nedeľu varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan.

putin

Putinove ciele na Ukrajine? Všetky zlyhali, pripúšťa poslanec vládnej strany

04.06.2023 06:00

„V ktorom z týchto bodov sme dosiahli výsledky? Ani jednom. Navyše niektoré z nich prestali mať akýkoľvek zmysel," hovorí poslanec Putinovho Jednotného Ruska.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 388
Celková čítanosť: 1658597x
Priemerná čítanosť článkov: 4275x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy