Založ si blog

Šialenosti zistené NKÚ

Šialenosti. Takto označuje niektoré zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) jeho predseda Karol Mitrík.

Zverejnil ich časopis PLUS 7dní 18.11.2021 v článku-rozhovore pod názvom „Zacieliť flintu“. S predsedom NKÚ

sa rozprávala Veronika Cosculluela.

Ako geológa najviac ma zaujali zistenia o nerastnom bohatstve, kde K.Mitrík uvádza: „Keď sme sa porovnávali s Českou republikou, zistili sme, že nerastné bohatstvo máme veľmi slabo ocenené. Spomínate si, ako pred pár rokmi zarezonovala ťažba zlata v Kremnici? No tak sme zistili, že si naše nerastné bohatstvo nevážime. Doslova s ním majú možnosť úradovať úradníci, nie štát. Úradníci by mali slúžiť štátu, ale oni s nerastnými obchodujú a vydávajú rozhodnutia, ktoré sú pre štát nevýhodné, a my o naše nerastné bohatstvo prichádzame. Ak ho už ťažíme, nech má z toho občan prospech.

Súčasný systém na Slovensku je výhodný najmä pre ťažobné spoločnosti, ktoré využívajú nejednoznačnosť legislatívy, a tak platia štátu minimálne úhrady (dane a poplatky). Kontrolóri zistili, že jedna z firiem deklarovala ťažbu so zameraním výlučne na polymetalické  kovy. Pritom hodnotné zlato a striebro, za ktoré by musela zaplatiť viac, neuvádzala. Výhodné pre štát by bolo uplatniť český model výpočtu poplatkov. Pri vyťaženom zlate by ťažobné firmy zaplatili až 50-krát viac.“

Toto je len jedna zo „šialeností“ o ktorých som písal v cca 50 blogoch uverejnených v denníku PRAVDA v rokoch 2011-2021. Išlo o ťažené a skúmané ložiská uránu, mastenca, magnezitu, bentonitu, soli, zeolitu a iných výhradných ložísk. Podľa K.Mitríka problémom je, že vnútorná kontrola sa nenosí, nie je populárna v našich rezortoch, hoci všetky majú vnútorných auditorov a odbory kontroly.

Ako príklad legislatívnych a ekonomických problémov ochrany a racionálneho využitia nášho nerastného bohatstva, by som chcel upozorniť kompetentné orgány na blog „Slovensko potrebuje nový Banský zákon“ publikovaný v Pravde 19.10.2015.

Problematike ložiska mastencov Gemerská Poloma sa venuje blog  „Máme svetové ale bezcenné ložisko mastenca“ z 10.októbra 2011,

problematike zlata blog „Zachráňme slovenské zlato pred Gorilami“ z  6. marca 2012. Na problémy ochrany uránového ložiska blog „MH SR ignoruje vôľu vyše 100 000 občanov SR. Ad: Slovensko má pri Košiciach top ložisko uránu“ z 13. januára 2013. V súčasnosti je mimoriadne aktuálna ochrana ložísk zeolitov, ktorej sa venujem v blogu „Zeolity-príklad iracionality Banského zákona a nerešpektovania Ústavy SR“ z 15. júla 2019.

Zdá sa mi však, že ministri hospodárstva, financií, životného prostredia a legislatívy sa nápravou a zmenou príliš neponáhľajú. Naopak, pani ministerka Kolíková žiada, aby platili aj zmeny Banského zákona, ktoré boli schválené ústavnou väčšinou v NR SR, ale sú aj podľa kontroly NKÚ pravdepodobne protiústavné.(dane a nízke úhrady za vydobyté zlato z ložiska Banská Hodruša).

 

 

 

 

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

zima, sneh, Chorvátsko, dedina, potok, rieka

Slnko vystriedal sneh. Teploty v Chorvátsku klesli za 24 hodín o takmer 30 stupňov

16.04.2024 23:46

Severné Chorvátsko zaznamenalo veľký teplotný pokles a sneženie, pričom v pondelok tam dosahovali teploty 28 stupňov Celzia.

trump, súd

Do procesu s Trumpom v kauze platieb pornoherečke vybrali šesť porotcov

16.04.2024 23:08

Celkovo by mohol výber poroty trvať týždeň. Desiatky potenciálnych porotcov totiž vyjadrili pochybnosti ohľadom svojej schopnosti zachovať si v procese nestrannosť.

Josep Borrell

EÚ pracuje na rozšírení sankcií voči Iránu po jeho útoku na Izrael

16.04.2024 21:21

Návrh verejne podporilo Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších členov EÚ. Súhlas s ním vyslovil aj šéf zahraničnej politiky EÚ Borrell.

NR SR, protest

Pred parlamentom sa zišli stovky ľudí. Protestovali proti zásahom do kultúry i životného prostredia

16.04.2024 19:48, aktualizované: 22:47

Poukázali na to, že vláda má vynakladať maximum úsilia, aby sa kľúčové piliere demokracie mohli rozvíjať slobodne, participatívne a udržateľne.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1755865x
Priemerná čítanosť článkov: 4346x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy