Založ si blog

Cirkev by mala kráčať v stopách Krista a vzdať sa svetskej moci.

_Toto je výzva MARSILIUSA Z PADOVY (1270 . 1343), ktorý bol skôr učencom ako duchovným. keď prehlasoval, že by cirkev a predovšetkým Svätý stolec nemali mať žiadnu politickú moc. V rozprave Defensor pacis  (Obhajca mieru, 1328), ktorú napísal na obranu novozvoleného cisára Svätej ríše rímskej Ludvika IV v jeho boji o moc s pápežom Jánom XXII., podáva presvedčivé dôkazy, že úlohou cirkvi nie je vládnutie. Odmietal nárok pápežov na Bohom danú „plnosť moci“ (plenitudo potestatis), pretože ho považoval za zhubný pre štát. S použitím argumentov z Aristotelovej POLITIKY Marsilius tvrdil, že efektívna vláda musí vychádzať od ľudí, ktorí majú právo voliť si vladára a zúčastniť sa legislatívneho procesu. Správa vecí ľudských sa najlepšie robí pomocou zákonov vytvorených ľuďmi a nie prostredníctvom zvrchu daného Božieho zákona, ktorý ani nie je ukotvený v Biblii. Samotný Kristus upieral duchovenstvu akúkoľvek donucovaciu právomoc nad ľuďmi na tomto svete a zdôrazňoval ich úlohu ako učiteľov. Cirkev by preto mala nasledovať príklady, ktoré jej dal Ježiš a mala by vrátiť politickú moc späť štátu, pretože sekulárny štát pod vedením ľuďmi zvoleného panovníka si dokáže lepšie poradiť s konkrétnymi oblasťami vlády, ako je napríklad právo a poriadok alebo ekonomické a vojenské záležitosti.

Zdroj: „Knjha POLITIKY“ (The Politics Book) (2013)  Paul Kelly et al. Nakladateľstvo Dorling Kindersley Limited v Londýne.

Wikipédia o Marsiliusovi z Padovy:“Bol taliansky filozof, politický činiteľ, teológ, publicista, lekár, predstaviteľ renesančného humanizmu a odporca pápežského absolutizmu.

Poznámka na záver: Škoda, že po 700 rokoch upadli tieto renesančné – humanistické názory do zabudnutia nielen na Slovensku (KBS, RKC…), ale aj vo Vatikáne. Dúfajme, že prichádzajúca návšteva reformného a moderného pápeža Františka prinesie zmenu k lepšiemu.

Admin „PRAVDY“ má veľké problémy so štatistikou mojich blogov

07.02.2023

Pred chvíľou som zistil, že už môj prvý blog publikovaný v Pravde v roku 2011 je 382-hý ako ten dnešný a všetky ostatné blogy sú 382-hé. Blahoželám vám pupušškovia a spol.

Admin „PRAVDY“ má problémy so štatistikou mojich blogov

07.02.2023

Vysvetlíte mi páni, ako je možné, že pri štatistike mojich blogov ste sa „zasekli“ pri počte 381? Predsa od 381. blogu som ich publikoval okolo 8. Kde sa stala chyba? Čakám na Vašu odpoveď.

Čo je podľa R. Fica prednosťou Slovenska?

05.02.2023

13.10.2014 som v PRAVDE uverejnil blog „Prestaňme slúžiť diablovi“ (https// milant.blog.pravda.sk/2014/10/13/223/). V tomto blogu som z článku T.E.Rostasa „NON SERVIAM“ citoval pasáž: „Jedenásteho septembra 2001 odpálením dvojičiek a budovy WTC 7 začala tretia svetová vojna. Brutalita krvavých jatiek vo vojnách, ktoré vraj vedú v mene našej [...]

zlodej, Ružinov, polícia pátra

Vykradol byt v Ružinove, no bola v ňom kamera. Ak ste ho na videu spoznali, pomôžte polícii

07.02.2023 18:41

Bratislavskí policajti objasňujú okolnosti trestného činu porušovania domovej slobody a krádeže. Stalo sa to včera v Ružinove.

Deti

Školské obedy 'zadarmo' sa vracajú, vyjde to na 110 miliónov eur

07.02.2023 17:32

Dotácie na obedy pre všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách sa od mája tohto roka obnovia.

SR MHD Košice výstražný štrajk KEX

Košická MHD sa vo februári zastaví. Odborári avizujú ostrý štrajk

07.02.2023 16:35

Zo štrajku by odborári upustili, ak by dostali výhodnú ponuku od mesta.

Viliam Karas, minister spravodlivosti

Nižšie tresty pre užívateľov drog či menej recidivistov. Karas dokončil nový Trestný zákon

07.02.2023 15:40

Ministerstvo navrhuje sprísniť aj tresty pre vodičov pod vplyvom alkoholu. Ak niekto nafúka nad jedno promile, môže ísť rovno do väzenia.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 383
Celková čítanosť: 1624828x
Priemerná čítanosť článkov: 4242x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy