Založ si blog

Cirkev by mala kráčať v stopách Krista a vzdať sa svetskej moci.

_Toto je výzva MARSILIUSA Z PADOVY (1270 . 1343), ktorý bol skôr učencom ako duchovným. keď prehlasoval, že by cirkev a predovšetkým Svätý stolec nemali mať žiadnu politickú moc. V rozprave Defensor pacis  (Obhajca mieru, 1328), ktorú napísal na obranu novozvoleného cisára Svätej ríše rímskej Ludvika IV v jeho boji o moc s pápežom Jánom XXII., podáva presvedčivé dôkazy, že úlohou cirkvi nie je vládnutie. Odmietal nárok pápežov na Bohom danú „plnosť moci“ (plenitudo potestatis), pretože ho považoval za zhubný pre štát. S použitím argumentov z Aristotelovej POLITIKY Marsilius tvrdil, že efektívna vláda musí vychádzať od ľudí, ktorí majú právo voliť si vladára a zúčastniť sa legislatívneho procesu. Správa vecí ľudských sa najlepšie robí pomocou zákonov vytvorených ľuďmi a nie prostredníctvom zvrchu daného Božieho zákona, ktorý ani nie je ukotvený v Biblii. Samotný Kristus upieral duchovenstvu akúkoľvek donucovaciu právomoc nad ľuďmi na tomto svete a zdôrazňoval ich úlohu ako učiteľov. Cirkev by preto mala nasledovať príklady, ktoré jej dal Ježiš a mala by vrátiť politickú moc späť štátu, pretože sekulárny štát pod vedením ľuďmi zvoleného panovníka si dokáže lepšie poradiť s konkrétnymi oblasťami vlády, ako je napríklad právo a poriadok alebo ekonomické a vojenské záležitosti.

Zdroj: „Knjha POLITIKY“ (The Politics Book) (2013)  Paul Kelly et al. Nakladateľstvo Dorling Kindersley Limited v Londýne.

Wikipédia o Marsiliusovi z Padovy:“Bol taliansky filozof, politický činiteľ, teológ, publicista, lekár, predstaviteľ renesančného humanizmu a odporca pápežského absolutizmu.

Poznámka na záver: Škoda, že po 700 rokoch upadli tieto renesančné – humanistické názory do zabudnutia nielen na Slovensku (KBS, RKC…), ale aj vo Vatikáne. Dúfajme, že prichádzajúca návšteva reformného a moderného pápeža Františka prinesie zmenu k lepšiemu.

Život a smrť kapitalizmu. Dokážu ultraglobalisti nanútiť svetu Nový svetový poriadok (NWO)?

24.09.2021

Tento blog pochádza z článkov Andreja Fursova uverejnených 8.8.2021 a 11.8.2021 (Zdroj: Zavtra.ru). Nevylučujem, že časť čitateľov bude názory tohoto ruského historika považovať za konšpiračné bludy a hoaxy, ale nech rozhodnú čitatelia. Masy ľudí a časť svetových elít si predstavovali, že po roku 1991 nastúpila doba liberálnej blaženosti. Nepochopili však, že je to [...]

Nový svetový poriadok kolabuje

09.09.2021

Jeden z najvyššie postavených ľudí v okolí klanu Rothschildovcov – Paul Warburg prehlásil: „Svetovú vládu dosiahneme, či sa vám to páči alebo nie!“ Aj preto je na jednodolárovej bankovke nápis: Novus Ordo Seclorum – Nový svetový poriadok. Naše dejiny sa opakujú a preto aj mocenské ambície svetovlády ostávali trvalou súčasťou kultúr Chetitov, [...]

Dôvera k NATO, EÚ, Rusku, USA a vláde v štátoch V-4

08.09.2021

Včera som v niektorom z médií (RTVS? Markíza?), počul časť zo správy informujúcej o výsledkoch prieskumu, v ktorom sa občania V-4 vyslovili k dôvere k NATO, EÚ, Rusku, USA a vládam V-4. Prieskum sa uskutočnil asi pred pol rokom. Presne som si nezapamätal všetky údaje, ale prekvapil ma veľký rozdiel medzi dôverou Slovákov k NATO (37%) a EÚ (vyše 60%?). Nízka dôvera k [...]

Británia, benzín, nafta, pumpa, čerpacia stanica

Zásobovanie viazne, Briti si dočasne dovezú chýbajúcich kamionistov

26.09.2021 08:10

Británia vydá 10 500 dočasných pracovných víz vodičom nákladných vozidiel a hydinárskym robotníkom, aby zmiernila ich chronický nedostatok.

António Guterres / OSN /

Šéf OSN: Svet má priveľa jadrových zbraní, ľudstvo je blízko k vyhladeniu

26.09.2021 07:50

Ľudstvo je až príliš blízko vyhladeniu jadrovými zbraňami, napísal v nedeľu na Twitteri generálny tajomník OSN António Guterres.

nemocnica, zdravotna sestra, zdravotnictvo, sestricka

Sestry chýbajú najmä v nemocniciach. Do priemeru EÚ ich treba 16-tisíc

26.09.2021 07:00

Len od začiatku tohto roku zo zdravotného systému odišlo viac ako 770 sestier a pôrodných asistentiek

Taliban, bojovník, Kábul

Taliban nedostane šancu vystúpiť v OSN

26.09.2021 06:00

Radikálne islamistické hnutie Taliban napriek svojej žiadosti nedostalo možnosť vystúpiť na súčasnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 344
Celková čítanosť: 1414187x
Priemerná čítanosť článkov: 4111x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy