Založ si blog

Žiadajme OSN o schválenie Všeobecnej deklarácie ľudských povinností

V roku 2014 bol v médiách uverejnený pozoruhodný článok o Všeobecnej deklarácii ľudských povinností. Pravdepodobne išlo o príspevok pri príležitosti Dňa ľudských práv (10.decembra). V článku sa zdôrazňuje, že kým Všeobecná deklarácia ľudských práv je všeobecne známa, o ľudských povinnostiach sa takmer nediskutuje. Pritom Všeobecná deklarácia ľudských povinností existuje od roku 1996. Z iniciatívy nemeckého kancelára Helmuta Schmidta sa na jej texte podieľali aj prezidenti a premiéri USA, Mexika, Austrálie, Rakúska, Singapuru a Zambie.

Všeobecná deklarácia ľudských práv kladie dôraz na politické, hospodárske, sociálne a občianske práva. Rôzne skupiny, či už názorové, etnické alebo náboženské, sa veľmi rady oháňajú právami, ale už horšie vnímajú povinnosti. Smutným faktom zostáva, že Všeobecnú deklaráciu ľudských povinností OSN nikdy neprijala, hoci nie je to dokument, ktorý by diktátorským štýlom určoval povinnosti, ktoré musí každý pod hrozbou trestu dodržiavať. Práve naopak, dokument sa snaží vyzývať na dodržiavanie zásad nevyhnutných pre fungovanie ľudského spoločenstva v duchu „Nerob nikomu to, čo nechceš, aby iní robili tebe.“  V preambule je okrem iného uvedené, že výlučné trvanie na právach môže viesť ku konfliktom, rozdeleniu a nekonečným sporom a zabúdanie na ľudské povinnosti tiež k nezákonnosti a chaosu. Deklarácia povinností má 19 článkov a v článku 11 je zdôrazne né „Všetok majetok a bohatstvo musia byť využívané zodpovedne v súlade so spravodlivosťou a pre pokrok ľudstva. Hospodárska a politická moc nesmie byť využívaná ako nástroj na ovládanie, ale v mene ekonomickej spravodlivosti a spoločenského poriadku.

Udalosti posledných troch desaťročí ukazujú, že ľudské práva slúžia predovšetkým bohatým, ktorí si uzurpovali moc a článok 11 Deklarácie povinností úplne ignorujú. Je zrejmé, že je čosi choré v spoločnosti, kde 85 najbohatších ľudí planéty vlastní toľko, čo 3,5 miliardy ľudí, t.j. polovička ľudstva. Sme svedkami extrémneho bohatnutia aj extrémneho prehlbovania chudoby. Už aj pápež František vo svojej knižke TÁTO EKONOMIKA ZABÍJA kritizuje hrabivosť a bezohľadnosť jedného percenta vyvolených. Médiá, ktoré slúžia oligarchom, mu vyčítajú, že je marxista a odmieta kapitalizmus voľného trhu. Pritom fakty o americkej realite hovoria jasne – priemerný príjem jedného percenta na vrchole pyramídy od roku 1960 vzrástol o 270%, priemerný príjem zvyšku obyvateľstva o 22% a minimálna mzda vzrástla za polstoročie len o 7%. Jedno percento ľudí už vlastní 90% zemegule – a stále hovoríme o demokracii? Vývoz „demokracie“ je najlepší spôsob, ako nastoliť v nejakej krajine bábkovú vládu, zadĺžiť ju, zbedačiť, sprivatizovať a vydrancovať jej prírodné zdroje.

Nemali by sme aj my, občania Slovenska a zároveň (zatiaľ?) aj EÚ, požiadať našich politikov, poslancov v NR SR aj v Europarlamente, aby zverejnili Všeobecnú deklaráciu ľudských povinností z roku 1996, doplnili ju o nové aktuálne povinnosti vyplývajúce zo súčasnej hospodárskej, pandemickej a morálnej krízy a trvali na jej schválení v OSN.

Prvý impulz vyslal už prezident USA J. Biden prejavom v Kongrese, keď apeloval na senátorov, aby zvýšili dane bohatým a posilnili zamestnanecké odbory. Dane korporáciám a najbohatšiemu 1% populácie chce zvýšiť na úroveň 39,6%. Hovoril o tom, že 55 najziskovejších korporácií zaplatilo nula dolárov na daniach, ale odvliekli 40 miliárd do daňových rajov. Počas pandémie najbohatší Američania zbohatli o 3 bilióny dolárov, zatiaľ čo 20 miliónov Američanov stratilo prácu.

Dočkáme sa, že OSN niekedy príjme DEKLARÁCIU O ĽUDSKÝCH PRÁVACH A POVINNOSTIACH?

 

 

Konferencia o budúcnosti Európskej únie. TB ministra Korčoka sa utajuje?

10.06.2021

TA3 odvisielala 7. 6. 2021 mimoriadne aktuálnu tlačovú besedu ministra Korčoka a štátneho tajomnníka Klusa na tému Konferencia o budúcnosti EÚ. Cieľom konferencie je zistiť, aké sú názory občanov na budúcnosť EÚ po chybách a problémoch, ktoré ju postihli za posledných 12 rokov (finančná a ekonomická kríza 2008-2010, utečenecká kríza 2014-2015, brexit a pandémia [...]

Zlatá budúcnosť zlata. Cena zlata sa dostala nad 1900 USD za uncu.

26.05.2021

Tieto dve informácie priniesla TA3 vo včerajších a dnešných ekonomických správach. Ako geológa ma tieto informácie mimoriadne zaujali a preto som si v PNS k a úpil HOSPODÁRSKE NOVINY (HN). V HN sa doposiaľ vždy v stredu v rubrike Firmy a Financie uverejňovali údaje o cenách drahých kovov aj iných strategických kovov. V dnešných HN tieto údaje chýbali. Prečo, pani [...]

Referendum – čo žiada pani prezidentka vysvetliť od Ústavného súdu

14.05.2021

Pani prezidentku znepokojujú hlavne tieto tri otázky: -Poslanec má voľný mandát a nepodlieha žiadnym príkazom. Na druhej strane referendum má právnu silu zákona a vo svojej podstate zaväzuje poslancov, aby jeho obsah premenili na zákon a aj ho schválili, čo je paradox. To je síce pravda, ale je rozdiel, či zákon odporučilo schváliť vyše 1,2 milióna občanov alebo 90 či 120 [...]

NR SR: Rokovanie parlament

Hlas aj OĽANO klesajú, Smer naopak rastie

15.06.2021 16:35, aktualizované: 16:53

Podľa prieskumu AKO by sa v júni do parlamentu dostalo osem strán.

Eduard Heger

Hegerova vláda považuje očistu spoločnosti od korupcie za svoju prioritu

15.06.2021 16:28

Týka sa to aj takých zložiek štátnej moci, ako sú súdy, polícia či prokuratúra.

biden, michel, leyenová

Von der Leyenová a Michel vítajú návrat USA na medzinárodnú scénu

15.06.2021 16:01, aktualizované: 16:04

Obe strany vnímajú summit ako príležitosť na opätovné posilnenie transatlantických vzťahov.

Homosexuál / LGBTI / Gay /

Sporný zákon o pedofílii maďarský parlament schválil

15.06.2021 15:28

Zákon zakáže aj šírenie textov alebo filmov, ktoré sa venujú homosexualite či zmene pohlavia, medzi mladými ľuďmi do 18 rokov.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 328
Celková čítanosť: 1361708x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy