Založ si blog

Referendum – čo žiada pani prezidentka vysvetliť od Ústavného súdu

Pani prezidentku znepokojujú hlavne tieto tri otázky:

-Poslanec má voľný mandát a nepodlieha žiadnym príkazom. Na druhej strane referendum má právnu silu zákona a vo svojej podstate zaväzuje poslancov, aby jeho obsah premenili na zákon a aj ho schválili, čo je paradox. To je síce pravda, ale je rozdiel, či zákon odporučilo schváliť vyše 1,2 milióna občanov alebo 90 či 120 poslancov, ktorým dôveruje sotva 20% občanov už po prvom roku ich vlády.

-Pani prezidentku trápi otázka, či referendum má silu zákona alebo ústavného zákona? Má obavy, či sa referendum nezmení len na prieskum verejnej mienky?

– Pani prezidentka tiež upozorňuje na to, že „…ľudia nemajú možnosť v referende hlasovať o základných právach, daniach a štátnom rozpočte (podľa čl.93,ods.2  Ústavy SR).“

Dúfam, že ÚS pani prezidentke jej pochybnosti a otázky vysvetlí. Mňa, ako laika prekvapuje, že sa pani prezidentka ÚS nespýtala, aby občanom vysvetlil problém vyplývajúci z čl.93, ods.2: „Referendom sa môže rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.“ Nás, občanov-voličov zaujíma, kto môže o týchto otázkach verejného záujmu rozhodnúť? Občania, poslanci NR SR alebo vláda? Je otázka referenda na skrátenie volebného obdobia a konanie predčasných volieb v súlade s čl.93, ods.2 alebo nie? Je to vo verejnom záujme? Myslím si, že áno.

Druhým vážnym problémom je znenie čl. 93, ods.3: „Predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane a odvody a štátny rozpočet,“ Sú dane, odvody a štátny rozpočet navždy pre referendum neprístupné? Aj v prípade, že vláda so súhlasom parlamentu dosahuje také „skvelé“ výsledky, ako vláda I. Matoviča už za prvých 14 mesiacov vládnutia (povinné plošné testovanie antigénovými nepresnými testami za cca pol miliardy eur, 12 000 mŕtvych, hádky koaličných partnerov atď.).Predsa v Ústave SR je čl. 32, podľa ktorého „Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok….)

Ďalším problémom je aplikácia čl.97, ods. 2: „Referendum sa môže konať v deň volieb do Národnej rady Slovenskej republiky.“ Nebolo by možné v Ústave SR zakotviť povinnosť, minimálne v polovici funkčného obdobia, po dvoch rokoch, vyhlásiť referendum o dôležitých otázkach verejného záujmu, v prípade extrémnej nedôvery občanov k vláde?

Dúfam, že pani prezidentka sa neurazí, keď jej pripomeniem, že jej výhrady k referendu mi pripomínajú vyhlásenie predstaviteľov strany SMER-SD z roku 2014: „My tu máme zastupiteľskú demokraciu, vládnu zástupcovia ľudu, NIE ĽUD.“ (Blog v PRAVDE z 12.3.2013 „Prijať novelu Geologického zákona by bolo hanbou Slovenska.“)

Admin „PRAVDY“ má veľké problémy so štatistikou mojich blogov

07.02.2023

Pred chvíľou som zistil, že už môj prvý blog publikovaný v Pravde v roku 2011 je 382-hý ako ten dnešný a všetky ostatné blogy sú 382-hé. Blahoželám vám pupušškovia a spol.

Admin „PRAVDY“ má problémy so štatistikou mojich blogov

07.02.2023

Vysvetlíte mi páni, ako je možné, že pri štatistike mojich blogov ste sa „zasekli“ pri počte 381? Predsa od 381. blogu som ich publikoval okolo 8. Kde sa stala chyba? Čakám na Vašu odpoveď.

Čo je podľa R. Fica prednosťou Slovenska?

05.02.2023

13.10.2014 som v PRAVDE uverejnil blog „Prestaňme slúžiť diablovi“ (https// milant.blog.pravda.sk/2014/10/13/223/). V tomto blogu som z článku T.E.Rostasa „NON SERVIAM“ citoval pasáž: „Jedenásteho septembra 2001 odpálením dvojičiek a budovy WTC 7 začala tretia svetová vojna. Brutalita krvavých jatiek vo vojnách, ktoré vraj vedú v mene našej [...]

Mária Kolíková

Kolíková má v novele Trestného zákona výhrady k nízkym trestným sadzbám

07.02.2023 19:29

Ocenila, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú ako ministerka dávala do legislatívneho procesu.

zlodej, Ružinov, polícia pátra

Vykradol byt v Ružinove, no bola v ňom kamera. Ak ste ho na videu spoznali, pomôžte polícii

07.02.2023 18:41

Bratislavskí policajti objasňujú okolnosti trestného činu porušovania domovej slobody a krádeže. Stalo sa to včera v Ružinove.

Deti

Školské obedy 'zadarmo' sa vracajú. Rodičia musia o dotáciu požiadať

07.02.2023 17:32

Dotácie na obedy pre všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách sa od mája tohto roka obnovia.

SR MHD Košice výstražný štrajk KEX

Košická MHD sa vo februári zastaví. Odborári avizujú ostrý štrajk

07.02.2023 16:35

Zo štrajku by odborári upustili, ak by dostali výhodnú ponuku od mesta.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 383
Celková čítanosť: 1624873x
Priemerná čítanosť článkov: 4242x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy