Založ si blog

Žiadajme OSN o schválenie Všeobecnej deklarácie ľudských povinností

V roku 2014 bol v médiách uverejnený pozoruhodný článok o Všeobecnej deklarácii ľudských povinností. Pravdepodobne išlo o príspevok pri príležitosti Dňa ľudských práv (10.decembra). V článku sa zdôrazňuje, že kým Všeobecná deklarácia ľudských práv je všeobecne známa, o ľudských povinnostiach sa takmer nediskutuje. Pritom Všeobecná deklarácia ľudských povinností existuje od roku 1996. Z iniciatívy nemeckého kancelára Helmuta Schmidta sa na jej texte podieľali aj prezidenti a premiéri USA, Mexika, Austrálie, Rakúska, Singapuru a Zambie.

Všeobecná deklarácia ľudských práv kladie dôraz na politické, hospodárske, sociálne a občianske práva. Rôzne skupiny, či už názorové, etnické alebo náboženské, sa veľmi rady oháňajú právami, ale už horšie vnímajú povinnosti. Smutným faktom zostáva, že Všeobecnú deklaráciu ľudských povinností OSN nikdy neprijala, hoci nie je to dokument, ktorý by diktátorským štýlom určoval povinnosti, ktoré musí každý pod hrozbou trestu dodržiavať. Práve naopak, dokument sa snaží vyzývať na dodržiavanie zásad nevyhnutných pre fungovanie ľudského spoločenstva v duchu „Nerob nikomu to, čo nechceš, aby iní robili tebe.“  V preambule je okrem iného uvedené, že výlučné trvanie na právach môže viesť ku konfliktom, rozdeleniu a nekonečným sporom a zabúdanie na ľudské povinnosti tiež k nezákonnosti a chaosu. Deklarácia povinností má 19 článkov a v článku 11 je zdôrazne né „Všetok majetok a bohatstvo musia byť využívané zodpovedne v súlade so spravodlivosťou a pre pokrok ľudstva. Hospodárska a politická moc nesmie byť využívaná ako nástroj na ovládanie, ale v mene ekonomickej spravodlivosti a spoločenského poriadku.

Udalosti posledných troch desaťročí ukazujú, že ľudské práva slúžia predovšetkým bohatým, ktorí si uzurpovali moc a článok 11 Deklarácie povinností úplne ignorujú. Je zrejmé, že je čosi choré v spoločnosti, kde 85 najbohatších ľudí planéty vlastní toľko, čo 3,5 miliardy ľudí, t.j. polovička ľudstva. Sme svedkami extrémneho bohatnutia aj extrémneho prehlbovania chudoby. Už aj pápež František vo svojej knižke TÁTO EKONOMIKA ZABÍJA kritizuje hrabivosť a bezohľadnosť jedného percenta vyvolených. Médiá, ktoré slúžia oligarchom, mu vyčítajú, že je marxista a odmieta kapitalizmus voľného trhu. Pritom fakty o americkej realite hovoria jasne – priemerný príjem jedného percenta na vrchole pyramídy od roku 1960 vzrástol o 270%, priemerný príjem zvyšku obyvateľstva o 22% a minimálna mzda vzrástla za polstoročie len o 7%. Jedno percento ľudí už vlastní 90% zemegule – a stále hovoríme o demokracii? Vývoz „demokracie“ je najlepší spôsob, ako nastoliť v nejakej krajine bábkovú vládu, zadĺžiť ju, zbedačiť, sprivatizovať a vydrancovať jej prírodné zdroje.

Nemali by sme aj my, občania Slovenska a zároveň (zatiaľ?) aj EÚ, požiadať našich politikov, poslancov v NR SR aj v Europarlamente, aby zverejnili Všeobecnú deklaráciu ľudských povinností z roku 1996, doplnili ju o nové aktuálne povinnosti vyplývajúce zo súčasnej hospodárskej, pandemickej a morálnej krízy a trvali na jej schválení v OSN.

Prvý impulz vyslal už prezident USA J. Biden prejavom v Kongrese, keď apeloval na senátorov, aby zvýšili dane bohatým a posilnili zamestnanecké odbory. Dane korporáciám a najbohatšiemu 1% populácie chce zvýšiť na úroveň 39,6%. Hovoril o tom, že 55 najziskovejších korporácií zaplatilo nula dolárov na daniach, ale odvliekli 40 miliárd do daňových rajov. Počas pandémie najbohatší Američania zbohatli o 3 bilióny dolárov, zatiaľ čo 20 miliónov Američanov stratilo prácu.

Dočkáme sa, že OSN niekedy príjme DEKLARÁCIU O ĽUDSKÝCH PRÁVACH A POVINNOSTIACH?

 

 

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Medveď hnedý

Ďalší útok medveďa. Dvojica turistov utrpela zranenia. Na Poľanu mieri zásahový tím

14.04.2024 15:19

Na miesto boli vyslaní leteckí záchranári.

blaha ľuboš

Blaha: Nového šéfa NR SR budeme riešiť pravdepodobne až po eurovoľbách

14.04.2024 14:31

Poslanec Jozef Hajko (KDH) vníma v tejto otázke taktizovanie zo strany premiéra Roberta Fica.

boľševník obrovský

Bakteriologická vojna Washingtonu proti Moskve? Rusko dobyla jedovatá invázna rastlina

14.04.2024 14:05

V súlade so zvykom ruských predstaviteľov hádzať vinu za všetky problémy krajiny na Západ, poslanec Štátnej dumy prišiel s vlastným vysvetlením.

Explainer Middle East Armed Groups

Železná kupola a Dávidov prak. Ako židovský štát ochránil svoje nebo pred iránskym útokom?

14.04.2024 13:00

Nebo nad Izraelom chráni viacúrovňová protivzdušná obrana. Židovský štát ju výrazne posilnil po vojne s Hizballáhom v roku 2006.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1755039x
Priemerná čítanosť článkov: 4344x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy