Založ si blog

MŽP SR zruší zákaz zverejňovania informácií o geologických prieskumoch

Táto správa ma ako geológa potešila, pretože ju považujem za správny a aktuálny krok. V súčasnosti je na Slovensku evidovaných 78

prieskumných území na geologický prieskum energetických, rudných a nerudných nerastných surovín a geotermálnej energie. Najviac prieskumných území (PÚ) je zameraných na geotermálnu energiu (36), na rudné suroviny (23), na nerudné suroviny (11) a najmenej na energetické suroviny (8). Ide o prieskum výhradných ložísk, teda ložísk vo vlastníctve Slovenskej republiky. 

Vyhľadávanie a prieskum ložísk vyhradených nerastov v zmysle zákona č.569/2007 Zb. o geologických prácach (geologický zákon), v znení neskorších predpisov, môže vykonávať fyzická alebo právnická osoba (organizácia) na základe geologického oprávnenia. Žiadateľ o geologické oprávnenie je povinný doložiť zoznam osôb s platnou odbornou spôsobilosťou, ktoré môžu vykonávať príslušné geologické práce. Organizácia, ktorá chce realizovať vyhľadávanie a prieskum ložísk vyhradených nerastov, musí pred realizáciou geologických prác požiadať MŽP SR o určenie prieskumného územia. Zákon stanovuje povinnosť úhrady za plochu vymedzeného PÚ, a to 100 eur za každý začatý km štvorcový počas prvých štyroch rokov, 200 eur počas nasledujúcich štyroch rokov, 350 eur počas ďalších dvoch rokov a 700 eur počas ďalších rokov. 50% tejto úhrady je príjmom Environmentálneho fondu a 50% je príjmom obce,na ktorej území sa nachádza určené PÚ.

MŽP SR vydá osvedčenie o výhradnom ložisku po posúdení a schválení záverečnej správy, ktorá musí obsahovať výpočet zásob výhradného ložiska. Záverečná správa a ostatná geologická dokumentácia sa odovzdáva Štátnemu geologickému ústavu Dionýza Štúra (geofondu). Výpočet zásob musí byť schválený MŽP SR (Komisiou pre klasifikáciu zásob, KKZ).

Ak zvážime veľkosť úhrad za 1 km štvorcový PÚ (od 100 do 700 eur za rok) je potrebné porovnať tieto úhrady s úhradami v ďalších štátoch EÚ. Tiež by bolo nutné zvážiť, že PÚ zasahujú do vlastníckych práv neštátnych vlastníkov pozemkov, ktorí v nedávnej minulosti protestovali proti vstupu súkromných prieskumných organizácií na svoje nehnuteľnosti. Tým sa zároveň nerešpektovala Národná stratégia trvalo udržateľného rozvoja (NSTUR) schválená Uznesením vlády SR č.907 z 21.8.2002.

Moja generácia geológov si pamätá, za akých podmienok boli po roku 1990 vyrabované záverečné správy, výpočty zásob, mapy a iná geologická dokumentácia z archívu štátneho podniku Geologický prieskum Spišská Nová Ves a odovzdávané bezplatne novovznikajúcim eseročkám v súlade s heslom Štát je najhorší vlastník, treba všetko sprivatizovať! 30 rokov po privatizácii občania pravdepodobne už pochopili, že toto heslo liberálnych politikov nemá všeobecnú platnosť a že biznis mnohých našich akcioviek a eseročiek je prednostne zameraný na ich zisk a nie na verejný záujem občanov SR – vlastníkov nerastného bohatstva. Ako príklad môžu slúžiť „osudy“ slovenského zlata, mastencov, magnezitov, cementárskych surovín, bentonitov, zeolitov a iných výhradných ložísk. Príkladom verejného záujmu a racionálneho využitia nerastného bohatstva môže byť Nórsko, ktoré už pre budúce generácie naakumulovalo z exportu ropy a zemného plynu vyše 1 BILIÓNA USD.

 

 

 

 

Trump podľa denníka New York Times roky neplatil dane

29.09.2020

D.Trump údajne zaplatil vo volebnom roku 2016 federálnu daň z z príjmu vo výške iba 750 dolárov a za 10 z posledných 15 rokov neplatil dokonca žiadne dane, pretože vykázal viac strát ako ziskov, píše NYT. Podľa Trumpa ide o vykonštruované a totálne fake news. Po Richardovi Nixonovi (1969 – 1974) bol Trump prvým americkým prezidentom, ktorý odmietol daňové priznanie [...]

MUDr. P. Lipták: „Na Slovensku denne zomrie 140 ľudí z toho cca 110 na kardiovaskulárne a onkologické choroby“

27.09.2020

MUDr. Lipták ďalej uvádza: „Namiesto toho aby sme riešili 5500 zbytočných úmrtí našich ľudí na onkologické a cievne ochorenia za pol roka, tak riešime chorobu, ktorá spôsobuje za pol roka 38 úmrtí. A čo je ďalšou veľkou tragédiou, mnohí seniori zomierajú na sociálnu depriváciu – zomierajú „od žiaľu.“ Áno, naši „činitelia“ nás [...]

Bol komunistický režim zločinný?

15.09.2020

Koaliční poslanci na schôdzi NR SR navrhnú označiť komunistický režim pred rokom 1990 ako odsúdeniahodný, zločinný a neligitímny, ktorý porušoval ľudské práva a slobody. Pokúsme sa porovnať ekonomickú a sociálnu situáciu na Slovensku do roku 1989 a po roku 1989 a to podľa dostupných štatistických údajov. V rokoch 1990-1993 zasiahla Slovensko, podobne ako ďalšie [...]

drogy

NAKA v rámci protidrogovej akcie Firma obvinila sedem osôb

29.09.2020 19:32

Obvinení mali dávať opakovane prepraviť drogy z Ukrajiny cez štátnu hranicu na Slovensko a následne ich ďalej distribuovať a predávať na východe krajiny.

MUDr. Igor Bukovský

Bukovský odkazuje politikom: Nezaobchádzajte s ľuďmi ako so škôlkarmi

29.09.2020 18:22

Prečo treba na Slovensku núdzový stav? Pýta sa v rozhovore pre TV Pravda Igor Bukovský, lekár a odborník na zdravý životný štýl.

Jozef Čentéš

Ombudsmanka navrhla na kandidáta na generálneho prokurátora Čentéša

29.09.2020 17:46, aktualizované: 19:03

Poslanci Národnej rady SR majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra.

cigániková jana

Cigániková hovorí o bariérach v potratovej novele, nevidí v nej pomoc

29.09.2020 17:25

Poslankyňa NR SR Anna Záborská v utorok v pléne predložila pozmeňujúci návrh k vlastnej potratovej novele.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 309
Celková čítanosť: 1204088x
Priemerná čítanosť článkov: 3897x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy