Založ si blog

Lúpež kolónie Slovensko pokračuje. Sulík, (aj vláda? ) predávajú za 30 strieborných náš majetok cudzincom.

Po Daňovom manifeste a včerajšom Memorande s nemeckou energetickou spoločnosťou sa pred nami, občanmi Slovenska, vynára otázka – kam až povedie politika ministra hospodárstva R. Sulíka? K ďalšiemu pádu vlády, ako v roku 2012, keď SaS ukončila vládu I.Radičovej? Neoliberálna politika Sulíka preferujúca slobodu a solidaritu pre „podnikateľov“, ale obmedzenú solidaritu pre veľkú väčšinu zamestnancov, živnostníkov a malých podnikateľov už v 21. storočí nemá budúcnosť, pretože pochováva demokraciu.

Čo zostáva nám občanom SR, aby sme postupovali v súlade s Ústavou SR? Predovšetkým počkajme na ro zhodnutia Protimonopolného úradu, URSO a NKÚ. A tiež na stanovisko troch koaličných strán mimo SaS. Možno si uvedomia, že so Sulíkom, ktorý sa často radil s Kočnerom, spoločná cesta je už nemožná. Pretože môžu skončiť podobne ako Mečiar, Dzurinda s Miklošom, Radičová a Fico.

Ako geológ by som chcel vyjadriť svoj názor na Lúpež kolónie Slovensko v oblasti nerastného bohatstva, ktoré podlieha pod MH SR riadené R.Sulíkom. Hoci na túto tému som od roku 2011 uverejnil v Pravde veľa blogov, žiadna z vlád p o roku 1993 nenaplnila očakávania  občanov deklarované v čl.4 Ústavy, že „Nerastné bohatstvo je vo vlastníctve SR, ktorá chráni a zveľaďuje toto bohatstvo, šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií.“ Skúsenosti z 30 ročného využívania nerastného bohatstva ukazujú, že k naplneniu ustanovenia čl.4 Ústavy SR doposiaľ nedošlo. Naopak, naše nerastné bohatstvo, ktoré je pre absenciu moderného oceňovania výhradných ložísk bohatstvom bezcenným, sa využíva v prospech domácich a zahraničných súkromných spoločností a nie v prospech našich občanov a nasledujúcich generácií. Som presvedčený, že kým bude v platnosti protiústavná novela Banského zákona č.498/1991 Zb., lúpež nerastného bohatstva môže pokračovať. Dúfam, ministrovi MŽP SR J.Budajovi sa podarí odstrániť túto prekážku a nový Banský zákon spolu s novou Surovinovou politikou SR vypracovanou ŠGÚDŠ pre MŽP SR už v roku 2000 vstúpi do života napriek odmietavému stanovisku MH SR.

Pre ilustráciu len niekoľko príkladov:

– Veľké a bohaté ložisko mastencov Gemerská Poloma je v rukách zahraničnej spoločnosti, ktorá od SR, vlastníka ložiska už od roku 2010 vymáha 3-15 miliárd USD za oprávnené odobratie dobývacieho priestoru.

-Ložiská zlata Kremnica-Šturec, Detva-Biely vrch, Banská Hodruša, z ktorého sa od roku 1993 vyviezlo vo forme zlatonosných koncentrátov do Belgicka už takmer 9 ton zlata.

-Cementárske suroviny sa exportovali do zahraničia v roku 2017 za 142 miliónov USD

-Komodity na báze magnezitov sa v roku 2017 exportovali za 67 miliónov USD

-Export zlata v rok u 2017 dosahoval 18 miliónov USD

-Export bentonitu a perlitu v roku 2017 za 12 miliónov eur

-Export dolomitu v roku 2017 za 7 miliónov eu

-Čerešničkou na torte je export zeolitov, veľmi významnej ekologickej suroviny. Hoci v roku 2017 sa na Slovensku vyťažilo až 165 000 ton zeolitu, čím sa SR dostala na 3.miesto na svete a 1. v Európe, SR, vlastník ložísk zeolitov už vyše 20 rokov nepozná finančnú hodnotu exportu zeolitov, ktorú odhadujeme na 20 miliónov USD. A aby „zeolitové prekvapenia“ pokračovali, v roku 2017 sa oproti evidencii zásob v roku 2016 „stratilo“ 44 miliónov ton zásob a oproti roku 2015 až 122 miliónov ton zásob, z ktorých je 96% zásob bilančných, t.j. ekonomicky ťažiteľných. Pomôže MH SR spolu HBÚ v Banskej Štiavnici a OBÚ v Košiciach vysvetliť túto stratu? Nemalo by aspoň najväčšie ložisko zeolitov Nižný Hrabovec, ktoré je v rukách zahraničnej spoločnosti, prejsť do vlastníctva štátu, alebo, podobne ako je to v Nórsku, prijať zákon, ktorý 67% zisku patrí vlastníkovi- štátu? 

-V súvislosti s banskou legislatívou by si mal štát položiť otázku, či tzv. úhrady za dobývací priestor, úhrady za vydobyté nerasty (royalty), nie sú v porovnaní so zahraničím neúmerne nízke, nevýhodné pre vlastníka výhradných ložísk – SR. To isté sa týka aj poplatkov za prieskumné územia, 100 eur za 1km2 za 4 roky.

Pár odporúčaní a otázok k odvolávaniu ministra R. Sulíka v NR SR

21.06.2022

Dnes by mala NR SR rokovať o odvolávaní R.Sulíka z funkcie ministra hospodárstva. Dnešné aktuality.sk (21.6.2022) publikovali zaujímavý článok od Martina Odkladala pod názvom „Zdražovanie drví celý svet. Jedna krajina (Švajčiarsko) sa však vysokej inflácii zatiaľ vyhýba.“ Na grafe autor ukazuje, že kým v máji 2022 bola inflácia vo Švajčiarsku 2,7%, na [...]

70% občanov Rakúska je za neutralitu, proti vstupu do NATO

22.05.2022

Dnes túto informáciu odvysielalo Rádio Slovensko (RTVS) v správach o 15.. hodine. Prieskum ukázal, že len 16% občanov je za vstup do NATO a 14% sa nevedelo vyjadriť. Porážka RAKÚSKO-UHORSKA v 1. svetovej vojne a národnooslobodzovacie hnutia v rakúskych krajinách prispeli roku 1918 k rozpadu monarchie. Jedným z jej nástupníckych štátov sa stala aj prvá Rakúska republika. [...]

„Nový údel“ pre USA. Kto pripraví „Nový údel“ pre Slovensko?

22.04.2022

Dnes by som chcel zareagovať na včerajšiu diskusiu pánov Viskupiča, Machunku a Tomáša v Téme dňa na TA3. Diskusia sa týkala názorov na financovanie pomoci štátu, ktoré pripravila trojčlenná koalícia (OĽANO, Sme rodina a Za ľudí), ale bez SaS. Pre SaS je „červenou čiarou“ zvyšovanie daní pre 100 najziskovejších firiem, ktoré by mali zabezpečiť okolo 1,3 [...]

johnson partygate

Britskú vládu opustili ďalší členovia. Johnson odstúpiť odmieta

06.07.2022 12:36

Najnovšie ohlásili svoj odchod z funkcie štátny tajomník ministerstva školstva a námestníčka ministra dopravy.

Mária Kolíková

Kolíková si chce preštudovať zákon o podpore nájomného bývania

06.07.2022 12:29

Ministerka sa chce pozrieť na riziko, že z výstavby môže profitovať aj firma, ktorá bola vymazaná z registra partnerov verejného sektora.

lavína, sneh, hory, Rakúsko, kopce, zima, Alpy, Tyrolsko

Pri výstupe na horu Ortles v talianskych Alpách zomrel český horolezec

06.07.2022 12:21

Ide o tretie úmrtie českého občana v horách na severe Talianska za posledné štyri dni.

Igor Matovič, matovic

Homofóbom roka je Matovič

06.07.2022 11:52

Jubilejný desiaty ročník ankety o najhomofóbnejší výrok minulého roka vyhral bývalý premiér, minister financií a predseda OĽaNO Igor Matovič.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1530048x
Priemerná čítanosť článkov: 4203x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy