Založ si blog

Kostarika -stabilný demokratický štát, ktorý rozpustil armádu, aby udržal mier

V oblasti politickej nestability a vojenských vlád v Strednej Amerike je Kostarika známa ako stabilný demokratický štát. Všetci muži a ženy starší ako 18 rokov musia voliť a ich hlasy rozhodujú o tom, aká strana bude vládnuť. Civilná vláda je pri moci už od roku 1902. Posledná občianska vojna bola v roku 1948, ale trvala len 2 mesiace. Potom bola rozpustená armáda, takže vojenské prevraty už nie sú možné. Od roku 1949 má Kostarika vlastnú demokratickú ústavu, ktorá zakazuje utvorenie armády. Školská dochádzka je povinná od roku 1890 a základné a stredoškolské vzdelanie je bezplatné od roku 1949. Len 7% dospelých je negramotných.

Kostarika je nárazníkovým štátom medzi politicky menej stabilnými štátmi: Panamou na juhu a Nikaraguou na severe. Kostarika- „bohaté pobrežie“- je tradične neutrálnou krajinou, čo obyvateľstvo s povďakom kvituje. Jediným problémom je nebezpečenstvo zatiahnutia do konfliktov so susedmi. Preto Kostarika v roku 1987 uzavrela s štyrmi strdoamerickými štátmi – Nikaraguou, Salvadorom, Hondurasom a Guatemalou mierovú zmluvu, ktorá v kritickom období zabezpečila v oblasti mier a kostarickému prezidentovi Oskarovi Ariasi Sanchezovi Nobelovu cenu za mier.

Kostarika sa od svojich susedov odlišuje tým, že takmer 90% obyvateľov je bielych a ostatní sú väčšinou mestici. Keď sem v 16. storočí prišli prví Európania, priniesli rôzne nemoci. Tisíce ich zomrelo.

Osvietená vláda už v 19. storočí ponúkla pôdu všetkým, ktorí chceli pestovať kávu na vývoz. Táto politika priniesla prospech nielen krajine, ale aj ľuďom. Na rozdiel od ostatných stredoamerických štátov, kde takmer všetku pôdu vlastní niekoľko bohatých statkárov, kým väčšina roľníkov žije v chudobe.

Hospodársky rast priniesol úžitok takmer všetkým. Vývoz rástol až do krízy v 80.rokoch, kedy došlo k vysokej inflácii a k poklesu svetových cien kávy a banánov. V roku 1993 však hospodársky rast opäť dosiahol 6%. Vďaka veľkým ložiskám bauxitu, železných rúd a síry čaká Kostariku sľubná budúcnosť. Zatiaľ sa však ťažia len ložiská zlata a striebra. Krajina láka stále viac turistov a zároveň má toľko vodnej energie, že Kostarika je energeticky takmer sebestačná.

V porovnaní so Slovenskom má Kostarika takmer rovnakú rozlohu (50 700 km2) a o niečo menej obyvateľov, cca 4,5 mil. Hlavné mesto je San José. Jazyk: španielština. Náboženstvo: rímski katolíci 92%.Ročný príjem na hlavu bol v roku 1995 2463 USD. Priemerná dĺžka života: muži 75, ženy 79 rokov.

Na záver otázka pre našu politickú elitu: Nebola by vyše 100 ročná história Kostariky dobrou inšpiráciou po súčasnej koronakríze a nastávajúcej ekonomickej kríze na hľadanie optimálnej cesty pre ďalšie smerovanie Slovenska? Skutočne je naše členstvo v EÚ a NATO jediná správna cesta? Ja veľmi pochybujem. Nebolo by vhodné zaviesť povinné hlasovanie alebo aspoň zrušiť nezmyselné kvórum (50%) pre platnosť referend?

 

 

 

 

Pár odporúčaní a otázok k odvolávaniu ministra R. Sulíka v NR SR

21.06.2022

Dnes by mala NR SR rokovať o odvolávaní R.Sulíka z funkcie ministra hospodárstva. Dnešné aktuality.sk (21.6.2022) publikovali zaujímavý článok od Martina Odkladala pod názvom „Zdražovanie drví celý svet. Jedna krajina (Švajčiarsko) sa však vysokej inflácii zatiaľ vyhýba.“ Na grafe autor ukazuje, že kým v máji 2022 bola inflácia vo Švajčiarsku 2,7%, na [...]

70% občanov Rakúska je za neutralitu, proti vstupu do NATO

22.05.2022

Dnes túto informáciu odvysielalo Rádio Slovensko (RTVS) v správach o 15.. hodine. Prieskum ukázal, že len 16% občanov je za vstup do NATO a 14% sa nevedelo vyjadriť. Porážka RAKÚSKO-UHORSKA v 1. svetovej vojne a národnooslobodzovacie hnutia v rakúskych krajinách prispeli roku 1918 k rozpadu monarchie. Jedným z jej nástupníckych štátov sa stala aj prvá Rakúska republika. [...]

„Nový údel“ pre USA. Kto pripraví „Nový údel“ pre Slovensko?

22.04.2022

Dnes by som chcel zareagovať na včerajšiu diskusiu pánov Viskupiča, Machunku a Tomáša v Téme dňa na TA3. Diskusia sa týkala názorov na financovanie pomoci štátu, ktoré pripravila trojčlenná koalícia (OĽANO, Sme rodina a Za ľudí), ale bez SaS. Pre SaS je „červenou čiarou“ zvyšovanie daní pre 100 najziskovejších firiem, ktoré by mali zabezpečiť okolo 1,3 [...]

Covid-19 / Zdravotník / Rúško /

V Maďarsku stúpa počet infikovaných, za týždeň ich pribudlo vyše 4600

06.07.2022 10:53

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v uplynulých siedmich dňoch 14 ľudí.

Marianna Ďurianová s partnerom Romanom Doležajom (vľavo).

Romana Doležaja, na ktorého bol vydaný zatykač, zadržala albánska polícia

06.07.2022 10:26

Slováka zadržali v utorok 5. júla v blízkosti mesta Durres.

Gazprom, plyn, Rusko

Zomrel ďalší ruský manažér spojený s plynárenským gigantom Gazprom

06.07.2022 10:26

Od začiatku tohto roku ide o piate záhadné úmrtie z radov vysokopostavených ruských manažérov spojených s Gazpromom.

USA Chicago streľba Crimo

Podozrivého zo streľby pri Chicagu obvinili zo siedmich vrážd

06.07.2022 10:12

Streľba počas osláv Dňa nezávislosti USA si vyžiadala najmenej sedem ľudí. Zranenia utrpelo viac ako 35 osôb.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1529902x
Priemerná čítanosť článkov: 4203x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy