Denník PRAVDA 12.7.2021 uverejnil správu „Ministri financií G20 schválili minimálnu daň pre nadnárodné koncerny.“ Tým by sa malo ukončiť využívanie daňových rajov nadnárodnými spoločnosťami. Globálna minimálna firemná daň by mala byť 15% a platiť by mala začať v roku 2023. Návrh zatiaľ podporilo vyše 130 krajín. Ku konečnej dohode by malo dôjsť do októbra.“
Členmi G20 sú: Argentína, Brazília, Mexiko, Kanada, USA, Čína, India, Indonézia, Austrália, Japonsko, Južná Kórea, Turecko, Saudská Arábia, Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Južná Afrika, Rusko a Európska únia. Štáty G20 sa na celosvetovej populácii podieľajú približne 60%, na globálnom HDP vyše 80% a na svetovom obchode zhruba 75%.
Prekvapujúce je zaradenie Európskej únie, t.j. 24 štátov mimo Nemecka, Francúzska a Talianska, akoby sa G20 zmenila na G44? Aké je teda postavenie 24 členov EÚ, vrátane Slovenska do G20? Ministri financií 24 členov EÚ sa na tomto stretnutí nezúčastnili? Kto ich zastupoval a s akým mandátom?
O boji proti daňovým únikom a daňovým rajom sa v EÚ hovorilo už skôr. Napr. Aktuality.sk uverejnili 6.11.2017 správu „Unikli nové dokumenty o schránkových firmách. Je v nich Trumpov minister aj britská kráľovná.“
Nový únik dostal názov Paradise Papers. Obsahuje vyše 13 miliónov dokumentov popisujúcich tajné investície boháčov. Zatiaľ nie je známe, či tam je aj niekto zo Slovenska. Medzinárodné konzorcium novinárov (ICU) informuje o novom masívnom úniku tajných informácií o bohatých klientoch, ktorí po celom svete tajne investujú miliardy eur. ICU informujú aj o tom, ako hlboko je daňový systém v daňových rajoch prepojený so svetom politiky, osobného bohatstva a korporátnych gigantov ako Apple, Nike alebo Uber
Uniknuté dáta získali nemecké noviny Suddeutsche Zeitung. ICU ďalej informuje, že na ich analýze pracovalo 382 novinárov zo 67 krajín sveta. Dokumenty obsahujú e-maly, zmluvy a často aj bankové záznamy o približne 25000 spoločnostiach. Z ČR sa v dokumentoch objavil Viktor Kožený, nikdajší partner slovenského oligarchu Juraja Širokého z čias Harvardských fondov.“ V roku 2017 sa odhadovalo, že v daňových rajoch je ukrytých 6-20 biliónov USD.
V roku 2018 sa v médiách objavili nové informácie, podľa ktorých si okolo 4800 slovenských spoločností ulialo vyše 10 miliárd eur. A to napriek Protischránkovému zákonu ministerky Žitňanskej. Investigatívna práca stála život mladého novinára Janka Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušní rovej vo februári 2018. Občania SR protestovali, zmenila sa vláda, ale objednávateľ vraždy je neznámy, hoci ubehli viac, ako tri roky. Občania SR sa oprávnene pýtali, čo robí EK a EP , aby úniky daní do daňových rajov skončili?
Aktuality.sk 18.1.2018 informovali: „V daňových rajoch je rekordne veľa slovenských firiem.“ Najobľúbenejšími sú Cyprus a Holandsko kde je 4796 slovenských firiem. EÚ presunula 8 štátov z čierneho do sivého zoznamu DR: Barbados, Grenada, Juž.Korea, Macao, Mongolsko, Panama, Spojené Arabské emiráty a Tunisko. Na čiernom zozname z EÚ zostali: Luxembursko, Írsko, Holandsko a Malta. Údajne až 46% HDP v Luxembursku pochádza zo kšeftov s nadnárodnými spoločnosťami. Ide o informácie z Panama Papers.
Zostáva nám dúfať, že nové návrhy G20-ky prinesú nápravu alebo bohatí a mocní nás opäť oklamú?
Boj proti "Daňovým rajom" - Don... ...
Celá debata | RSS tejto debaty