Založ si blog

Otázka pre Ústavný súd SR – bolo by referendum o výlučne štátnom vlastníctve vody protiústavné?

Túto otázku som položil na základe správy RTVS z 21.9.2017 „V Írsku bude referendum o výlučne štátnom vlastníctve vody a bezplatnom jej využívaní.“ Na základe tejto správy som v PRAVDE 22.1.2018 publikoval blog “ referendabyť aj na Slovensku využívanie vody bezplatné?“ Žiaľ, výsledky referenda v Írsku nepoznáme.

Ďalším impulzom pre  tento blog bol článok WATERGEDDON od Tibora Eliota Rostasa uverejnený v jeho knižke Mlčanie z roku 2012. Z článku citujem:

„Voda je život, no za istých okolností môže prinášať aj smrť. O čo ide? Slovensko patrí medzi krajiny s najkvalitnejšou vodou na svete. Žitný ostrov s rozlohou 1900 kilometrov štvorcových ukrýva 10 miliárd kubických metrov kvalitnej pitnej vody. Ide (spolu s Rakúskom) o najväčšie zásoby v strednej Európe. Zdanlivá výhoda kvalitnej vody sa však už čoskoro môže veľmi reálne zmeniť na našu katastrofu. Vody vo svete rapídne ubúda. Každým  rokom sa zo 6 miliónov hektárov pôdy stáva púšť. Sahara postupuje približne o 5-10 km ročne. K zdravotne vyhovujúcej pitnej vode už nemá prís už dnestup jeden zo šiestich obyvateľov. Z vody sa už dnes začína stávať najvzácnejšia komodita. Potrebuje ju každý, sme na nej závislí. Preto je o vlastníctvo vodných zdrojov taký obrovský záujem. Svetová banka prinútila Bolíviu, aby v roku 2002 odpredala vodu korporácii Bechtel. Tá následne zdvihla jej ceny o 200% a obyvateľom bolo dokonca súdnym nariadením zakázané zhromažďovať dažďovú vodu vo vaniach. Chudobné rodiny platili tretinu príjmu len za vodu. V Jakatre sa privatizáciou vodárenských spoločností zdvihla cena za jeden kubík na 78 centov. Je to v zemi, kde je denný príjem menej ako 2 doláre. Metropoly ako Londýn, Mexico City, Moskva, San Francisco či Manila už zásobovanie pitnou vodou previedli na súkromné spoločnosti. Vo všetkých prípadoch nastal prudký nárast cien a chátrajúca údržba. Mnohí investori dokonca trvajú na garancii ziskov zo strany miest, čo v praxi znamená, že všetky straty hradia daňoví poplatníci. Vojny o vodu sú už predo dvermi. Odpredaj podtatranskej vodárenskej spoločnosti francúzskemu gigantu Veolia, ako aj nové prípady to dokazujú aj u nás.“

V roku 2013 som ako geológ a rozhorčený občan SR publikoval v PRAVDE dva blogy na tému privatizácie vodných zdrojov. ˇU

Prvý blog zo 4.4.2013 „Európska komisia sa zbláznila? Chce sprivatizovať vodné zdroje!“ Na rozdiel od EÚ a EK Európska občianska iniciatíva (ECI) upozornila, že voda nie je komodita, ale verejné dobro, ktoré je nutné pre život a preto žiada implementáciu ľudského práva na vodu ako európsky politický prgram. OSN sa tiež zhodla na tom, že vlády musia zaviesť toto právo a nemôžu ponechať tieto služby trhovým silám. Zdá sa však, že trhové sily prevládajú a nerešpektujú ani ústavy, na Slovensku čl.4 Ústavy SR.

Druhý blog zo 17.5.2013 „Človek by mal mať na deň 5 l vody na pitie a 25 l na minimálnu hygienu“  Toto navrhuje bývalý šéf NESTLE: „Sprivatizujme vodu, nie je ľudským právom“ (Aktuality.sk, 17.5.2013). Každá kvapka vody by mala patriť veľkým korporáciám. Tých 5+25 litrov vody na obyvateľa a deň predstavuje 1,5% pre väčšinu obyvateľov, ale 98,5% vody by sa mala sprivatizovať.

Ako budú na tieto výzvy reagovať pani prezidentka Čaputová, pán predseda ÚS SR Fiačan, poslanci NR SR a ako občania SR v prípadnom referende?

Admin „PRAVDY“ má veľké problémy so štatistikou mojich blogov

07.02.2023

Pred chvíľou som zistil, že už môj prvý blog publikovaný v Pravde v roku 2011 je 382-hý ako ten dnešný a všetky ostatné blogy sú 382-hé. Blahoželám vám pupušškovia a spol.

Admin „PRAVDY“ má problémy so štatistikou mojich blogov

07.02.2023

Vysvetlíte mi páni, ako je možné, že pri štatistike mojich blogov ste sa „zasekli“ pri počte 381? Predsa od 381. blogu som ich publikoval okolo 8. Kde sa stala chyba? Čakám na Vašu odpoveď.

Čo je podľa R. Fica prednosťou Slovenska?

05.02.2023

13.10.2014 som v PRAVDE uverejnil blog „Prestaňme slúžiť diablovi“ (https// milant.blog.pravda.sk/2014/10/13/223/). V tomto blogu som z článku T.E.Rostasa „NON SERVIAM“ citoval pasáž: „Jedenásteho septembra 2001 odpálením dvojičiek a budovy WTC 7 začala tretia svetová vojna. Brutalita krvavých jatiek vo vojnách, ktoré vraj vedú v mene našej [...]

zlodej, Ružinov, polícia pátra

Vykradol byt v Ružinove, no bola v ňom kamera. Ak ste ho na videu spoznali, pomôžte polícii

07.02.2023 18:41

Bratislavskí policajti objasňujú okolnosti trestného činu porušovania domovej slobody a krádeže. Stalo sa to včera v Ružinove.

Deti

Školské obedy 'zadarmo' sa vracajú, vyjde to na 110 miliónov eur

07.02.2023 17:32

Dotácie na obedy pre všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách sa od mája tohto roka obnovia.

SR MHD Košice výstražný štrajk KEX

Košická MHD sa vo februári zastaví. Odborári avizujú ostrý štrajk

07.02.2023 16:35

Zo štrajku by odborári upustili, ak by dostali výhodnú ponuku od mesta.

Viliam Karas, minister spravodlivosti

Nižšie tresty pre užívateľov drog či menej recidivistov. Karas dokončil nový Trestný zákon

07.02.2023 15:40

Ministerstvo navrhuje sprísniť aj tresty pre vodičov pod vplyvom alkoholu. Ak niekto nafúka nad jedno promile, môže ísť rovno do väzenia.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 383
Celková čítanosť: 1624755x
Priemerná čítanosť článkov: 4242x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy