Podľa ročenky Nerastné suroviny SR, 2015 sa Slovensko v ťažbe zeolitov v roku 2014 zaradilo na tretie miesto. Najvýznamnejší producenti sú Čína (1,8-2,2mil. ton), Južná Korea (230 kt), Slovensko (117 kt), USA (64 kt), Turecko (50 kt), Kuba (44 kt).´Zeolity patria medzi najvýznamnejšie environmentálne suroviny. Pri ochrane životného prostredia v chemickom priemysle sa zeolity využívajú pri odstraňovaní izotopov Cs a Sr z rádioaktívneho odpadu, ako sorbenty, molekulárne sitá a katalyzátory, na úpravu pitných a úžitkových vôd, na čistenie odpadových vôd a spalín. V priemysle ako plnivá v papiernictve, výrobe plastov gumy a trhavín. V stavebníctve ako prísada pri výrobe puzzolánových cementov, na zlepšenie stability cementových suspenzií, ako protikorózna prímes cementov. V poľnohospodárstve zeolity slúžia ako doplnková kŕmna látka pri výrobe krmív, ako substráty a pôdne kondicionéry.
Na Slovensku je v súčasnosti preskúmaných 7 ložísk zeolitov z ktorých sa ťažia 3 ložiská: Nižný Hrabovec, Pusté Čemerné a Kučín. Na ťažbe 117 kt v roku 2014 sa podieľali 3 spoločnosti: ZEOCEM, a,s. Bystré (85%), VSK PRO-ZEO, s.r.o. Košice (13%) a SLOVZEOLIT, s.r.o. Spišská Nová Ves (2%). Od roku 1998, kedy sa vyťažilo len 10 kt zeolitov, vzrástla ťažba do roku 2014 takmer 12 násobne. Spotreba zeolitov je na Slovensku krytá domácou ťažbou. Chybou je, že údaje o dovoze a vývoze nie sú k dispozícii a je potrebné ich doplniť vzhľadom na veľký význam suroviny.
Ceny zeolitov sú zmluvné a závisia od kvality suroviny a od stupňa úpravy. V USA sa ceny zeolitov pohybujú v intervale 110 – 440 USD/t, najbežnejšie ceny sú od 110 do 220 USD/t (USGS Minerals Yearbook, 2014). Ak zvážime, že na slovenských ložiskách je preskúmaných okolo 190 000 kt bilančných zásob, potom pri ročnej ťažbe 200 kt (domáca spotreba + export), by tieto zásoby postačovali na 950 rokov. Pri súčasných cenách zeolitov je evidentný aj veľký ekonomický význam týchto ložísk. Z tohoto pohľadu by mala pre štát vyplývať aj povinnosť patričnej ochrany a racionálneho využitia ložísk s dôrazom na ochranu životného prostredia. Zameranie súkromných ťažiarov na maximalizáciu zisku bez primeraného podielu pre vlastníka – SR, by štát nemal povoliť.
Ale potom su tie vezicky aj moje a ja ich chcem ...
Ahoj eroosvelt :-))) Tam sa nediskutuje, tam ...
Anajka, Ty si sa rozpísala, vôbec som nečakala,... ...
Anajka asi to nebude len tento prípad, ono by ...
Slondoš, výrok nie je apelatívny ani expresívny,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty