Založ si blog

Keď korporácie vládnu svetu

Autor tejto jednej z mojich, najobľúbebejších kníh, David C.Korten, sa narodil v roku 1937 v konzervatívnej belošskej rodine, patriacej do vyššej triedy. Vyrastal v Longview, štát Washington, v malom 25-tisícovom mestečku s rozvinutým drevospracujúcim priemyslom. Predpokladal, že jedného dňa prevezme rodinný obchod s hudobninami začal študovať psychológiu na Standford University. V roku 1959 sa zapísal na kurz o moderných revolúciách, ktorý viedol profesor politických vied Robert North. Tam sa dozvedel, že je to chudoba, čo na celom svete vedie k revolúciám – a tieto predstavovali hrozbu pre americký spôsob živbadámeota, ktorý mi bol taký drahý. Preto sa rozhodol zasvätiť svoj život odvracaniu tejto hrozby.
Tri roky pracoval v Etiópii, povinnú vojenskú službu absolvoval vo vietnamskej vojne ako kapitán letectva. Začiatkom roku 1978 spolu s manželkou Frances pracovali vo Fordovej nadácii na Filipínach a v juhovýchodnej Ázii, kde zostali 14 rokov.
Postupne prichádzal k záveru, že práve tradičný rozvoj, presadzovaný zväčša konzervatívcami a dokonca liberálmi, je hlavnou príčinou a nie riešením celosvetovej, ustavične sa prehlbujúcej krízy, ktorá môže byť pre ľudstvo osudová.
STRUČNÉ ZHRNUTIE AUTORA (str.10-14)
Jeden z dôvodov, prečo nebadáme zlyhávanie inštitucionálnych systémov, spočíva v tom, že televízia redukuje politiku na akoby sebestačné vzájomne izolované časti, zatiaľ čo univerzity a akadémie organizujú intelektuálny výskum v rámci úzko špecializovaných disciplín. Žijeme však v komplexnom a komplikovanom svete. Keď máme prežiť nebezpečenstvá a nástrahy, ktoré sme si sami pripravili, musíme sa naučiť celosystémovo myslieť a konať. To si vyžaduje skeptický prístup k jednoduchým riešeniam, ochotu hľadať súvislosti medzi problémami. Dúfam, že vaše nezávislé kritické myslenie vás privedie k vlastnej syntéze. Ustavične majte na pamäti, že nikto z nás si nemôže nárokovať, aby mal monopol na pravdu.
Východiskovým bodom knihy je skutočnosť, že v takmer každej krajine sveta sme svedkami ustavične sa zrýchľujúcej dezintegrácie spoločnosti a životného prostredia, prejavujúcej sa nárastom chudoby, nezamestnanosti, nerovnosti, násilnej kriminality, rozpadu rodín a degradácie životného prostredia. Neustála honba za ekonomickým rastom urýchľuje rozpad regeneračných schopností ekosystému a vedie k rozkladu spoločnosti, jej usporiadania a zároveň k čoraz intenzívnejšej súťaži medzi chudobnými a bohatými o prírodné zdroje, v ktorej chudobní ustavične prehrávajú.
Vlády, zdá sa, sú neschopné, nedokážu na to zodpovedne reagovať a pocit sklamania verejnosti prechádza do hnevu. Je to kríza vládnutia spôsobená súčinným pôsobením ideologických, politických a technologických síl, stojacich za procesom ekonomickej globalizácie, ktorá odoberá moc vládam nesúcim zodpovednosť za verejné blaho, a to v prospech hŕstky obchodných spoločností a finančných inštitúcií, ktorých jedinou hnacou silou je honba za krátkodobým finančným ziskom.
Tí, ktorí znášajú negatívne dopady tohto nefunkčného systému, sú však zbavení práva rozhodovať a zároveň sú vystavení neustálemu bombardovaniu zo strany korporáciami ovládaných masmédií udržiavajúc ich v stave zmätku. Údajne konzumizmus je cesta vedúca k šťastiu a vládne obmedzenia trhových excesov sú pravou príčinou ťažkostí. A že globalizácia je historická nevyhnutnosť a pre ľudstvo obrovské dobrodenie.
Problém nespočíva v obchode ani v trhu, ale vo vážne narušenom globálnom ekonomickom systéme, ktorý sa už vymkol akejkoľvek ľudskej kontrole. Manažérom je čoraz ťažšie riadiť firmu v súlade s verejným záujmom.
Systém zameraný na množenie peňazí vidí v ľuďoch zdroj neefektívnosti a na každej úrovni sa ich usiluje čo najrýchlejšie zbaviť. Nadbytoční ľudia sa stávajú obeťami hladu a násilia alebo končia ako bezdomovci, poberatelia sociálnych dávok alebo v utečeneckých táboroch.
Máme však možnosť naspäť si nárokovať moc, ktorú sme prenechali peňažným inštitúciám a znovu vytvoriť spoločnosti pestujúce a podporujúce kultúrnu a biologickú diverzitu. Milióny ľudí na celom svete sa už aktivizuje s cieľom prebudovať svoje komunity a ozdraviť zem. Táto revolúcia si teraz od každého z nás vyžaduje, aby sme spravili všetko, čo je v naších silách v ústrety túžbam po plnom a radostnom živote.

Zdroj: KEĎ KORPOR8CIE VLÁDNU SVETU. Korten David C.(1995)
Slovenský preklad: Mikuláš Hučko (2001)

P.S. Vďaka Vám pán Korten. Zdá sa mi, že Vaše predpovede sa začínajú napĺňať. Pokiaľ ide o revolúciu, nemohli by sme si zobrať príklad z revolúcie na Islande (2010) alebo z referenda-revolúcie v roku 1987 v Kostarike?

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Ministri I. Korčok a J. Naď ponúkajú nebezpečnú Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu

06.09.2023

Dnešným blogom by som chcel reagovať na včerajšiu debatu (5.9.2023) pani Anny Vargovej s pánom Ivanom Korčokom, kandidátom na prezidenta SR. Reakcia spočíva v mojom blogu v Pravde z 9.12.2020 „Ministri I.Korčok a J.Naď ponúkajú nebezpečnú Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu.“ Link neuvádzam, kto má záujem, prečíta si článok v Pravde. Obaja páni ministri sa [...]

Slovenské národné povstanie (SNP)

01.09.2023

K napísaniu tohto blogu ma prinútila šokujúca informácia na Rádiu Slovensko (RTVS), že oslavy 79.výročia SNP sa budú konať v novom formáte, bez prítomnosti politických strán, len kladením vencov troch najvyšších predstaviteľov štátu – Z.Čaputovej, B.Kollára a Ľ.Ódora, už ráno 29.8.2023.Akoby išlo o nevýznamnú udalosť, na ktorú bude vhodné pomaly zabúdať. [...]

Benátky, Taliansko, gondoly, kanál

Pri Benátkach sa zrútil autobus, zahynuli dve desiatky ľudí

03.10.2023 22:25

Najmenej 20 mŕtvych si v utorok vyžiadala nehoda autobusu neďaleko talianskych Benátok. Autobus sa zrútil z nadjazdu, uviedol starosta mesta podľa talianskych médií.

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.

SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX

V košickej univerzitnej nemocnici zakázali návštevy pacientov

03.10.2023 21:52

Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.

hrivna, Ukrajina, Kyjev

CNN: USA naliehajú na Ukrajinu, aby zosilnila boj proti korupcii

03.10.2023 20:07

Spojené štáty čoraz silnejšie naliehajú na Ukrajinu, aby pridala v boji proti korupcii, píše na svojej internetovej stránke americká televízia CNN.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 402
Celková čítanosť: 1716434x
Priemerná čítanosť článkov: 4270x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy