Založ si blog

Búrlivák Andrej Hlinka: „Ja som slovenský Hitler, ja tu spravím taký poriadok ako Hitler v Nemecku“

Tento výrok A.Hlinku údajne odznel na protestnej demonštrácii v Teplej v roku 1936. O tom, že to myslel vážne, najlepšie svedčí fakt, že už v septembri 1936 Hlinkova slovenská ľudová strana (HSĽS) za vlastné totalitné usporiadanie spoločnosti nastolila heslo JEDEN NÁROD – JEDNA STRANA – JEDEN VODCA. Na zjazde vtedy A.Hlinka vyhlásil: „Ako má Taliansko Mussoliniho a Nemecko Hitlera, Slováci majú Hlinku.
Časopis PLUS 7 DNÍ tieto výzvy a vyhlásenia A.Hlinku uverejnil 9.augusta 2018 v článku „Búrlivák“ od autora Rastislava Uhlára. Ďalej sa v článku uvádza, že už v roku 1930 vodca HSĽS vyhlásil: „Ja nie som len Andrej Hlinka, ale som tiež národ.“ Podľa vzoru fašistických strán súhlasil Hlinka so založením rodobrany, ktoré po jeho smrti dostali jeho meno – Hlinkova garda. Jej príslušníci sa smutne preslávili najmä pri deportácii Židov zo Slovenska a zverstvami pri potlačení SNP v Nemeckej, Kremničke, Kľaku a inde. A tiež pri arizácii židovských majetkov.
Andrej Hlinka (1864 – 1938) sa narodil v Černovej pri Ružomberku, v rodine chudobného roľníka a pltníka.Hlinka sa už ako katolícky kňaz v Ružomberku usiloval pomáhať ľudu aj osvetou a šírením slovenskej tlače.V roku 1906 mu cirkevná vrchnosť zakázala vykonávať kňazský úrad a civilný súd ho odsúdil na dva roky väzenia. V tom čase prišlo v jeho rodnej obci k tragédii – občania nechceli dovoliť vysvätiť kostol, ktorý si postavili, nikomu inému ako Hlinkovi. Žandári začali streľbu do bezbranného zástupu. 13 ľudí zahynulo na mieste, dvaja zomreli v nemocnici, 40 obyvateľov uväznili. O tejto udalosti písala svetová tlač a rokoval o nej aj viedenský parlament.Andrej Hlinka patril v prvej tretine 20.storočia medzi najznámejších slovenských politikov, ktorého jedni obdivovali a druhí nenávideli.
Na základe profašistických vyhlásení a politiky HSĽS v ktorej pokračoval ďalší katolícky kňaz Jozef Tiso, vzniká otázka, či A.Hlinka čítal „Mein Kampf“ od Adolfa Hitlera a či sa s ním stotožnil? Ak áno, potom si mal uvedomiť, aký otrocký osud prisúdil Hitler slovanským národom. Ak by sa bol A.Hlinka dožil mája 1945, (zomrel 16.augusta 1938), bol by nemilo prekvapený, ako skončili Hitler, Mussolini a ich nacistické a fašistické ideológie – na Norimberskom súde.
Pre nás, občanov SR ktorí objektívne hodnotia dejiny 20.storočia a 30 rokov samostatnej SR je nepochopiteľný idealizujúci názor kapitána Andreja Danka – predsedu SNS na Andreja Hlinku.Bol by jeho názor prijateľný aj pre väčšinu poslancov NR SR po PV 30.9.2023, tak ako v roku 2007, keď 94 poslancov NR SR schválilo zákon O zásluhách Andreja Hlinku o štátotvorný slovenský národ a o Slovenskú republiku? Okrem A.Hlinku niktto iný (Štúrovci, Štefánik a i.) sa o štátotvorný slovenský národ nepričinili? Napr. aj účastníci SNP?

Zdroje: Rodinná ecyklopédia svetových dejín (1996, 2000)

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Ministri I. Korčok a J. Naď ponúkajú nebezpečnú Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu

06.09.2023

Dnešným blogom by som chcel reagovať na včerajšiu debatu (5.9.2023) pani Anny Vargovej s pánom Ivanom Korčokom, kandidátom na prezidenta SR. Reakcia spočíva v mojom blogu v Pravde z 9.12.2020 „Ministri I.Korčok a J.Naď ponúkajú nebezpečnú Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu.“ Link neuvádzam, kto má záujem, prečíta si článok v Pravde. Obaja páni ministri sa [...]

Slovenské národné povstanie (SNP)

01.09.2023

K napísaniu tohto blogu ma prinútila šokujúca informácia na Rádiu Slovensko (RTVS), že oslavy 79.výročia SNP sa budú konať v novom formáte, bez prítomnosti politických strán, len kladením vencov troch najvyšších predstaviteľov štátu – Z.Čaputovej, B.Kollára a Ľ.Ódora, už ráno 29.8.2023.Akoby išlo o nevýznamnú udalosť, na ktorú bude vhodné pomaly zabúdať. [...]

Kevin McCarthy

Republikánski rebeli odvolali svojho šéfa Snemovne, prvýkrát v americkej histórii

03.10.2023 23:00

Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov.

Benátky, Taliansko, gondoly, kanál

Pri Benátkach sa zrútil autobus, zahynuli dve desiatky ľudí

03.10.2023 22:25

Najmenej 21 mŕtvych si v utorok vyžiadala nehoda autobusu neďaleko talianskych Benátok. Autobus sa zrútil z nadjazdu, uviedol starosta mesta podľa talianskych médií.

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.

SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX

V košickej univerzitnej nemocnici zakázali návštevy pacientov

03.10.2023 21:52

Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 402
Celková čítanosť: 1716441x
Priemerná čítanosť článkov: 4270x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy