Založ si blog

Ekonomika ázijských tigrov

Krajiny východnej Ázie si začali od roku 1965 cielene budovať konkurenčnú výhodu v nových priemyselných odvetviach. Potrebovali na to rozsiahle investície, ktoré by im nedokázali poskytnúť súkromné firmy. Investície preto financoval štát a následne vo firmách zaviedol výkonnostné kritériá, ktorými zvyšoval ich efektivitu

Týmto spôsobom mohol štát podporovať priemyselný rozvoj v konkrétnych oblastiach. Namiesto toho, aby reagoval na vývoj na trhu, trh sám riadil  Vo východoázijských krajinách riadil trh štát

V Južnej Kórei dosahoval v roku 1950 ukazovateľ HDP na obyvateľa polovicu hodnoty HDP Brazílie. Do roku 1990 však už zodpovedal jeho dvojnásobku a do roku 2005 dokonca trojnásobku. Tento druh ekonomického rastu viedol k pozoruhodnému zníženiu chudoby. Koncom 20. storočia už štvorica pôvodných ázijských tigrov  – Južná Kórea, Hongkong, Singapur a Taiwan rozšírila o Malajsko, Thajsko, Indonéziu a napokon aj Čínu. Týmto krajinám sa podarilo dosiahnuť rast dôchodku na obyvateľa oveľa rýchlejšie než ktorémukoľvek inému štátu. Tento nebývalý hospodársky úspech vstúpil do povedomia ako „Východoázijský zázrak.“

Súkromné podnikanie však napriek všetkému zostalo zachované

V regiónoch mimo východnej Ázie však pokusy o intervencionistickú politiku zlyhali, čo povesť modelu „Ázijských tigrov“ poškodilo. V Latinskej Amerike a Afrike preferenčné zaobchádzanie s firmami nevytváralo dostatočné stimuly.

            Ekonomické a politické špecifiká Číny

Keď v 90. rokoch vypukla východoázijská kríza, model štátu ako nástroja rozvoja sa začal opäť spochybňovať. Mnohí ekonómovia mali dojem, že vplyv inštitúcií, ktoré po 2. svetovej vojne podporovali rýchly priemyselný rozvoj, koncom 20. storočia zoslabol. Veľkolepý rozmach Číny však neskôr opäť vzbudil záujem o model štátu ako nástroja rozvoja a pozornosť sa znovu sústredila na politiky a inštitúcie, ktoré podporujú rýchlu ekonomickú transformáciu a zároveň sa odchyľujú od princípov štandardnej ekonómie.

Čína začala koncom 70. rokov reformovať svoj komunistický systém. Vytvorila si vlastný model štátu, ktorý sa podobal modelu ázijských tigrov, no v popredí ponechall autoritatívnu vládu zodpovednú za podporu súkromného sektora a exportu.

Poľnohospodárstvo sa dekolektivizovalo, štátom vlastnené priemyselné odvetvia dostali väčšiu autonómiu a boli vystavené väčšej konkurencii. Tieto reformy podnietili obrovskú expanziu súkromnej ekonomickej aktivity bez zavedenia vlastníckych práv západnéhdo typu. Ďalšie stimuly vyplynuli z jedinečných čínskych inštitúcií, akou je napríklad systém rodinnej zodpovednosti, v rámci ktorej oblastní vedúci zodpovedajú za podnikové zisky a straty aj pri absencii štatútu súkromného vlastníctva. Výsledky sú pôsobivé. Čína síce v porovnaní so západnou Európou stále zostáva relatívne chudobná, no jej prudký rast v 90. rokoch vyviedol z chudoby až 170 miliónov obyvateľov, čím v rozvojových regiónoch znížil celkovú chudobu až o tri štvrtiny.

História Číny a ázijskych tigrov ukazuje, že univerzálna cesta k rozvoju neexistuje. Spôsob, akým vlády týchto krajín zasahovali do svojej ekonomiky, sa výrazne odlišuje od všetkého, čo prispelo k rozvoju Európy.

 

Zdroj: „Veľké myšlienky. EKONÓMIA“  Slovenský preklad: Nikoleta Franková, 2023. Vydalo vydavateľstvo Lindeni v roku 2023 v spoločnosti Albatros Media Slovakia,s.r.o. Preklad z anglického originálu „Big Ideas The Economics Book.“ (2012)

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

elektronický monitoring osob, náramky,

Elektronický náramok malo od roku 2016 na sebe 2097 osôb

27.04.2024 17:19

Ministerstvo spravodlivosti SR od januára 2016 odsledovalo 2097 osôb s elektronickým náramkom.

Roman Michelko

Koalícia sa nezhodne na Harabinovi ani na šéfovi NR SR. SNS má svoje požiadavky, hovorí Michelko

27.04.2024 14:50

Čo sa týka RTVS, vo vzduchu aktuálne lieta osem až desať mien ľudí, ktorí by chceli novej STVR šéfovať.

Euro / Eurá / Bankovka / Peniaze /

Števulová: Koalícia chce zastrašiť mimovládky. Michelko: Chceme zvýšiť transparentnosť ich financovania

27.04.2024 14:07

Strana Progresívne Slovensko považuje návrh novely zákona o mimovládnych organizáciách predložený SNS za protizákonný a protiústavný.

Dmitrij Peskov

Peskov: Neexistujú žiadne predpoklady pre mierové rokovania Ruska a Ukrajiny

27.04.2024 13:29

Špeciálna vojenská operácia, ako Rusko označuje vojnu na Ukrajine, bude pokračovať, pre mierové rokovania nie sú podľa Moskvy žiadne predpoklady.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1759516x
Priemerná čítanosť článkov: 4355x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy