Šialenosti. Takto označuje niektoré zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) jeho predseda Karol Mitrík.
Zverejnil ich časopis PLUS 7dní 18.11.2021 v článku-rozhovore pod názvom „Zacieliť flintu“. S predsedom NKÚ
sa rozprávala Veronika Cosculluela.
Ako geológa najviac ma zaujali zistenia o nerastnom bohatstve, kde K.Mitrík uvádza: „Keď sme sa porovnávali s Českou republikou, zistili sme, že nerastné bohatstvo máme veľmi slabo ocenené. Spomínate si, ako pred pár rokmi zarezonovala ťažba zlata v Kremnici? No tak sme zistili, že si naše nerastné bohatstvo nevážime. Doslova s ním majú možnosť úradovať úradníci, nie štát. Úradníci by mali slúžiť štátu, ale oni s nerastnými obchodujú a vydávajú rozhodnutia, ktoré sú pre štát nevýhodné, a my o naše nerastné bohatstvo prichádzame. Ak ho už ťažíme, nech má z toho občan prospech.
Súčasný systém na Slovensku je výhodný najmä pre ťažobné spoločnosti, ktoré využívajú nejednoznačnosť legislatívy, a tak platia štátu minimálne úhrady (dane a poplatky). Kontrolóri zistili, že jedna z firiem deklarovala ťažbu so zameraním výlučne na polymetalické kovy. Pritom hodnotné zlato a striebro, za ktoré by musela zaplatiť viac, neuvádzala. Výhodné pre štát by bolo uplatniť český model výpočtu poplatkov. Pri vyťaženom zlate by ťažobné firmy zaplatili až 50-krát viac.“
Toto je len jedna zo „šialeností“ o ktorých som písal v cca 50 blogoch uverejnených v denníku PRAVDA v rokoch 2011-2021. Išlo o ťažené a skúmané ložiská uránu, mastenca, magnezitu, bentonitu, soli, zeolitu a iných výhradných ložísk. Podľa K.Mitríka problémom je, že vnútorná kontrola sa nenosí, nie je populárna v našich rezortoch, hoci všetky majú vnútorných auditorov a odbory kontroly.
Ako príklad legislatívnych a ekonomických problémov ochrany a racionálneho využitia nášho nerastného bohatstva, by som chcel upozorniť kompetentné orgány na blog „Slovensko potrebuje nový Banský zákon“ publikovaný v Pravde 19.10.2015.
Problematike ložiska mastencov Gemerská Poloma sa venuje blog „Máme svetové ale bezcenné ložisko mastenca“ z 10.októbra 2011,
problematike zlata blog „Zachráňme slovenské zlato pred Gorilami“ z 6. marca 2012. Na problémy ochrany uránového ložiska blog „MH SR ignoruje vôľu vyše 100 000 občanov SR. Ad: Slovensko má pri Košiciach top ložisko uránu“ z 13. januára 2013. V súčasnosti je mimoriadne aktuálna ochrana ložísk zeolitov, ktorej sa venujem v blogu „Zeolity-príklad iracionality Banského zákona a nerešpektovania Ústavy SR“ z 15. júla 2019.
Zdá sa mi však, že ministri hospodárstva, financií, životného prostredia a legislatívy sa nápravou a zmenou príliš neponáhľajú. Naopak, pani ministerka Kolíková žiada, aby platili aj zmeny Banského zákona, ktoré boli schválené ústavnou väčšinou v NR SR, ale sú aj podľa kontroly NKÚ pravdepodobne protiústavné.(dane a nízke úhrady za vydobyté zlato z ložiska Banská Hodruša).
Súdruh a na čo čakáš? Môžeš si na Sibíri... ...
EÚ nás vedie do energetickej krízy. Skutočne... ...
veru , ale čo chcete od týchto "... ...
Nech sa národ dozvie!!!!!!!!!!!!!! ...
áno... Píš! ...
Celá debata | RSS tejto debaty