Založ si blog

Referendum – čo žiada pani prezidentka vysvetliť od Ústavného súdu

Pani prezidentku znepokojujú hlavne tieto tri otázky:

-Poslanec má voľný mandát a nepodlieha žiadnym príkazom. Na druhej strane referendum má právnu silu zákona a vo svojej podstate zaväzuje poslancov, aby jeho obsah premenili na zákon a aj ho schválili, čo je paradox. To je síce pravda, ale je rozdiel, či zákon odporučilo schváliť vyše 1,2 milióna občanov alebo 90 či 120 poslancov, ktorým dôveruje sotva 20% občanov už po prvom roku ich vlády.

-Pani prezidentku trápi otázka, či referendum má silu zákona alebo ústavného zákona? Má obavy, či sa referendum nezmení len na prieskum verejnej mienky?

– Pani prezidentka tiež upozorňuje na to, že „…ľudia nemajú možnosť v referende hlasovať o základných právach, daniach a štátnom rozpočte (podľa čl.93,ods.2  Ústavy SR).“

Dúfam, že ÚS pani prezidentke jej pochybnosti a otázky vysvetlí. Mňa, ako laika prekvapuje, že sa pani prezidentka ÚS nespýtala, aby občanom vysvetlil problém vyplývajúci z čl.93, ods.2: „Referendom sa môže rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.“ Nás, občanov-voličov zaujíma, kto môže o týchto otázkach verejného záujmu rozhodnúť? Občania, poslanci NR SR alebo vláda? Je otázka referenda na skrátenie volebného obdobia a konanie predčasných volieb v súlade s čl.93, ods.2 alebo nie? Je to vo verejnom záujme? Myslím si, že áno.

Druhým vážnym problémom je znenie čl. 93, ods.3: „Predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane a odvody a štátny rozpočet,“ Sú dane, odvody a štátny rozpočet navždy pre referendum neprístupné? Aj v prípade, že vláda so súhlasom parlamentu dosahuje také „skvelé“ výsledky, ako vláda I. Matoviča už za prvých 14 mesiacov vládnutia (povinné plošné testovanie antigénovými nepresnými testami za cca pol miliardy eur, 12 000 mŕtvych, hádky koaličných partnerov atď.).Predsa v Ústave SR je čl. 32, podľa ktorého „Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok….)

Ďalším problémom je aplikácia čl.97, ods. 2: „Referendum sa môže konať v deň volieb do Národnej rady Slovenskej republiky.“ Nebolo by možné v Ústave SR zakotviť povinnosť, minimálne v polovici funkčného obdobia, po dvoch rokoch, vyhlásiť referendum o dôležitých otázkach verejného záujmu, v prípade extrémnej nedôvery občanov k vláde?

Dúfam, že pani prezidentka sa neurazí, keď jej pripomeniem, že jej výhrady k referendu mi pripomínajú vyhlásenie predstaviteľov strany SMER-SD z roku 2014: „My tu máme zastupiteľskú demokraciu, vládnu zástupcovia ľudu, NIE ĽUD.“ (Blog v PRAVDE z 12.3.2013 „Prijať novelu Geologického zákona by bolo hanbou Slovenska.“)

Konferencia o budúcnosti Európskej únie. TB ministra Korčoka sa utajuje?

10.06.2021

TA3 odvisielala 7. 6. 2021 mimoriadne aktuálnu tlačovú besedu ministra Korčoka a štátneho tajomnníka Klusa na tému Konferencia o budúcnosti EÚ. Cieľom konferencie je zistiť, aké sú názory občanov na budúcnosť EÚ po chybách a problémoch, ktoré ju postihli za posledných 12 rokov (finančná a ekonomická kríza 2008-2010, utečenecká kríza 2014-2015, brexit a pandémia [...]

Zlatá budúcnosť zlata. Cena zlata sa dostala nad 1900 USD za uncu.

26.05.2021

Tieto dve informácie priniesla TA3 vo včerajších a dnešných ekonomických správach. Ako geológa ma tieto informácie mimoriadne zaujali a preto som si v PNS k a úpil HOSPODÁRSKE NOVINY (HN). V HN sa doposiaľ vždy v stredu v rubrike Firmy a Financie uverejňovali údaje o cenách drahých kovov aj iných strategických kovov. V dnešných HN tieto údaje chýbali. Prečo, pani [...]

Žiadajme OSN o schválenie Všeobecnej deklarácie ľudských povinností

12.05.2021

V roku 2014 bol v médiách uverejnený pozoruhodný článok o Všeobecnej deklarácii ľudských povinností. Pravdepodobne išlo o príspevok pri príležitosti Dňa ľudských práv (10.decembra). V článku sa zdôrazňuje, že kým Všeobecná deklarácia ľudských práv je všeobecne známa, o ľudských povinnostiach sa takmer nediskutuje. Pritom Všeobecná deklarácia ľudských [...]

NR SR: Rokovanie parlament

Hlas aj OĽANO klesajú, Smer naopak rastie

15.06.2021 16:35, aktualizované: 16:49

Podľa prieskumu AKO by sa v júni do parlamentu dostalo osem strán.

Eduard Heger

Hegerova vláda považuje očistu spoločnosti od korupcie za svoju prioritu

15.06.2021 16:28

Týka sa to aj takých zložiek štátnej moci, ako sú súdy, polícia či prokuratúra.

biden, michel, leyenová

Von der Leyenová a Michel vítajú návrat USA na medzinárodnú scénu

15.06.2021 16:01, aktualizované: 16:04

Obe strany vnímajú summit ako príležitosť na opätovné posilnenie transatlantických vzťahov.

Homosexuál / LGBTI / Gay /

Sporný zákon o pedofílii maďarský parlament schválil

15.06.2021 15:28

Zákon zakáže aj šírenie textov alebo filmov, ktoré sa venujú homosexualite či zmene pohlavia, medzi mladými ľuďmi do 18 rokov.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 328
Celková čítanosť: 1361700x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy