Založ si blog

Rímsko-katolícka cirkev medzi nádejou a skepsou

Už pol storočia zápasí v kresťanoch, najmä katolíckych, nádej na zmenu a skepsa, či je zmena ešte možná. Novú vlnu nádejí na odmäk v katolíckej cirkvi vyvolal II. vatikánsky koncil pápeža Jána XXIII. Progresívni klerici i laici v ňom videli program obnovy a dúfali, že miesto diktátu nastúpi dialóg, miesto cenzúry možnosť kritiky. Konzervatívci naopak, v tom videli ohrozenie cirkvi. Pápež Pavol VI. ako typický produkt cirkevnej hierarchie už na koncile uplatnil pápežské veto, škrtol z programu otázku celibátu a po koncile plnil úlohu postupne udusiť tvorivý nepokoj, ktorý vyvolal Ján XXIII.

Pápež Ján Pavol II. sa ukázal ako dobrý hasič plameňov, ktoré vzbĺkli v latinsko-americkej TEOLÓGII OSLOBODENIA. Progresívni predstavitelia cirkvi spoznali, že obnove stojí v ceste ťažká prekážka, ktorou je katastrofálny nedostatok kritického vedomia miliónov veriacich laikov. Stáročia držaní v naivite a nedospelosti len veľmi chápu, prečo sa stalo otáznym to, čo prv pokladali za správne. Pre svoju duchovnú nedospelosť zástupy katolíkov pokladajú za „zbožných“ kresťanov konzervatívcov a nie novátorov.

Ako sa v súčasnosti vykladá požiadavka poslušnosti k „svätej stolici“ najlepšie ukazuje predpis rádu jezuitov z roku 1981: „V záujme toho, aby sa došlo k pravde vo všetkých veciach, mali by sme vždy ochotne veriť, že to, čo sa nám zdá biele, je čierne, keď to tak definuje hierarchia cirkvi.“

Napriek túžbam po moci v našej dobe už nie moc, ale strach je to, čo hýbe klerikalizmom súčasnosti. Ale cirkev, ktorá sa strachuje o seba a myslí na svoju záchranu sa nezachráni. Ježiš priniesol ľuďom slobodu, cirkev však ľudí znova zotročila. Veľký je vrch hriechov, ktoré cirkev napáchala počas dejín. Kto popíše ukrutnosti inkvizície, ktorá spôsobila smrť miliónov ľudí?  Cirkev nesie spoluvinu aj za tragický osud upálených Židov počas druhej svetovej vojny.

Prax degenerovaného kresťanstva cirkví spôsobila, že v euroamerickej kultúre sa stal sám Boh nevieryhodným. Cirkev, jej kňazi a kresťania nesú vinu za zneváženie Boha a Ježiša Krista v dejinách euroamerickej kultúry.Tí, čo poukazujú na chorobné následky mocenských štruktúr cirkvi, nie sú upaľovaní, ale kacírovaní, odstavovaní, umlčovaní a znemožňovaní. Je komické, keď sa zasadzujú za demokraciu v Číne alebo odstraňovanie rasizmu kdekoľvek vo svete, ale vo vlastných radoch sa neodvažujú uplatniť čo len trocha demokracie alebo zmeniť postoj k zrovnoprávneniu žien tak, aby mali prístup k duchovnému úradu cirkvi.

Kongregácia pre vieru sa znova stala inkvizičným úradom, ktorého prísnosť vyhnala z cirkvi takých teologických profesorov ako Leonard Boff, Hans Kung alebo Eugen Drewermann. Aj preto jej spôsoby Rudolf Schermann v sérii článkov TALIBAN CIRKVI  v časopise Kirche in (2002) prirovnal k cenzúre Kremľa v najtvrdších časoch jej pôsobenia.Katolícky modernista Loisy to vyjadril slovami: Ježiš hlásal príchod Božieho kráľovstva a prišla cirkev. Kresťanstvo bolo dušou euroamerickej kultúry, preto jeho pád obnažuje aj zhnitú podlahu euroamerickej civilizácie. Jej kríza sa prejavuje v tom, že sa dostala do rozporu s vlastnými princípmi. Jej loď sa potápa a jej ľudia – veriaci i neveriaci prestali veriť tomu, čomu dosiaľ verili.

Pointou podobnosti rozpadu antického sveta zastrešeného politickou a mocenskou klenbou PAX ROMANA a sveta našej súčasnosti pod politickou a mocenskou klenbou  PAX AMERICANA je však to, že sa v dejinách cirkvi zopakovala tragédia biblického Izraela. Znova žijeme na prelome, keď ide o nové ráno, o novú jar a novú zem,

Zdroj: Karol Nandrásky (2004) „Ježišova Magna Charta a súčasnosť“.

Pár odporúčaní a otázok k odvolávaniu ministra R. Sulíka v NR SR

21.06.2022

Dnes by mala NR SR rokovať o odvolávaní R.Sulíka z funkcie ministra hospodárstva. Dnešné aktuality.sk (21.6.2022) publikovali zaujímavý článok od Martina Odkladala pod názvom „Zdražovanie drví celý svet. Jedna krajina (Švajčiarsko) sa však vysokej inflácii zatiaľ vyhýba.“ Na grafe autor ukazuje, že kým v máji 2022 bola inflácia vo Švajčiarsku 2,7%, na [...]

70% občanov Rakúska je za neutralitu, proti vstupu do NATO

22.05.2022

Dnes túto informáciu odvysielalo Rádio Slovensko (RTVS) v správach o 15.. hodine. Prieskum ukázal, že len 16% občanov je za vstup do NATO a 14% sa nevedelo vyjadriť. Porážka RAKÚSKO-UHORSKA v 1. svetovej vojne a národnooslobodzovacie hnutia v rakúskych krajinách prispeli roku 1918 k rozpadu monarchie. Jedným z jej nástupníckych štátov sa stala aj prvá Rakúska republika. [...]

„Nový údel“ pre USA. Kto pripraví „Nový údel“ pre Slovensko?

22.04.2022

Dnes by som chcel zareagovať na včerajšiu diskusiu pánov Viskupiča, Machunku a Tomáša v Téme dňa na TA3. Diskusia sa týkala názorov na financovanie pomoci štátu, ktoré pripravila trojčlenná koalícia (OĽANO, Sme rodina a Za ľudí), ale bez SaS. Pre SaS je „červenou čiarou“ zvyšovanie daní pre 100 najziskovejších firiem, ktoré by mali zabezpečiť okolo 1,3 [...]

Monika Jankovská

Jankovská bez náramku. Jej sestra bez talára?

30.06.2022 06:20

Bývalá štátna tajomníčka a sudkyňa Monika Jankovská už nemusí nosiť monitorovací náramok, v problémoch je však jej sestra Andrea Haitová.

Vladimir Putin

ONLINE: Putin o útoku v Kremenčuku: Nestrieľame náhodne, ciele vyberá tajná služba

30.06.2022 05:40, aktualizované: 06:37

Neútočíme na civilné ciele a nestrieľame náhodne, tvrdí Putin. Podľa Britov je ruské ostreľovanie nepresné a podobné tragédie ako v Kremenčuku sa zopakujú.

Israel Politics

Izraelský premiér Bennett avizoval svoj odchod z politiky

29.06.2022 22:45

Naftali Bennett minulý týždeň pripustil, že jeho vláda už nie je ďalej udržateľná.

Abortion / Interrupcie /

WHO: Zrušenie práva na interrupciu bude mať dôsledky aj mimo USA

29.06.2022 22:37

Americké štáty vedené konzervatívcami nadviazali na zrušenie práva na interrupcie okamžite – až osem z nich zakázalo umelé prerušenie tehotenstva.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1527709x
Priemerná čítanosť článkov: 4197x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy