Založ si blog

Eliquis – liek alebo predražený nebezpečný produkt zahraničných farmafiriem?

Týmto článkom by som rád upozornil pani ministerku A. Kalavskú, ale aj výbor pre zdravotníctvo NR SR a pacientov užívajúcich tento liek na jeho negatíva. Som 79 ročný ŤZP pacint a eliquis som užíval niečo vyše rok namiesto Anopyrinu 100 na zabránenie tvorby krvných zrazenín a prevenciu CMP (cievnych mozgových príhod), ktoré som prekonal v rokoch 2008-2009. Eliquis, ako nový, moderný zahraničný liek síce pomáhal zriediť krv, ale zvyšoval riziko krvácania. V prvej Písomnej informácii pre používateľa z roku 2016 sa pre Eliquis 2,5 mg (apixaban) ako veľmi časté vedľajšie účinky, ktoré postihujú viac ako 1 z 10 osôb uvádzali:

-krvácanie do očí

-krvácanie v žalúdku, črevách alebo tmavej krvi v stolici

-krv v moči

-krvácanie z nosa

-krvácanie z ďasien

-tvorby modrín a opuchov a množstvo ďalších, menej častých a zriedkavých účinkov.

V rokoch 2016-2017 cena lieku bola 18-19 eur, pričom pacient doplácal len okolo 1 eura.

V roku 2018 však cena toho istého lieku (60 tabliet Eliquis 2,5mg) vzrástla o 50 eur na 68,55 eur! 

Keď som hľadal dôvod takého enormného zvýšenia ceny, zistil som len dva dôvody:

1. Písomná informácia pre používateľa sa zväčšila na rozmer cca 80 krát 40 cm, pretože okrem slovenského jazyka máme možnosť si informáciu prečítať aj v litovčine a slovinčine. Prečo?

2. K písomnej informácii pribudla „Bezpečnostná karta pacienta“ ktorú má pacient nosiť celý čas so sebou. Táto Bezpečnostná karta (rozmerom cca 12 krát 8cm) obsahuje informácie pre pacientov a zdravotníckych pracovníkov a tiež  údaje o pacientovi (meno, dátum narodenia, indikácia, dávka, meno lekára a telefónne číslo lekára).

  Výrobcom tohoto lieku je nemecká firma Pfizer Manufacturing Deutschland GmbH z Freiburgu.

Moja skúsenosť s týmto liekom je taká, že po jednom roku jeho užívania sa prejavili takmer všetky vedľajšie príznaky, najviac krvácania v moči a v stolici. Po odporúčaní lekára som prestal s užívaním Eliquisu a krvácania sa zastavili už na druhý deň. Následne som prešiel na náš Anopyrín 100 za ktorý (84 tabliet) pacient platí 2,21 eur a poisťovňa výrobcovi 4,16 eur.

Čo dodať na záver? Táto skúsenosť s Eliquisom nie je ojedinelá. Za posledných 20 rokov som v lekárni kúpil veľa rôznych liekov predpísaných rôznymi špecialistami, ktoré som po prečítaní príbalových letákov vôbec nemal užívať a následne som ich vracal do lekárne. Mnoho lekárov totiž nemá ani čas pýtať sa pacienta na jeho anamnézu a aké lieky už užíva. Preto sa pýtam kompetentných štátnych orgánov čo mienia urobiť s týmto neudržateľným stavom, so svojvôľou farmafiriem naháňajúcich zisky na úkor pacientov? Predsa čl.40 Ústavy SR ustanovuje, že „Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.“ Za „zlého“ socializmu to platilo, v súčasnosti rozhoduje trh a pravidlo „Štát je najhorší vlastník, treba všetko sprivatizovať“. Ani 30 rokov kapitalizmu nás nepoučilo, že ide o nehorázne klamstvo? Mne je ľúto pracujúcich, ktorým rastú odvody na zdravotné poistenie, ale žiaľ, stráca sa v nekontrovateľnom náraste cien liekov. Možno by pomohlo riadiť sa návrhmi českého lekára MUDr. Jana Hnízdila z jeho knihy „Mým pacientum.“?

Pár odporúčaní a otázok k odvolávaniu ministra R. Sulíka v NR SR

21.06.2022

Dnes by mala NR SR rokovať o odvolávaní R.Sulíka z funkcie ministra hospodárstva. Dnešné aktuality.sk (21.6.2022) publikovali zaujímavý článok od Martina Odkladala pod názvom „Zdražovanie drví celý svet. Jedna krajina (Švajčiarsko) sa však vysokej inflácii zatiaľ vyhýba.“ Na grafe autor ukazuje, že kým v máji 2022 bola inflácia vo Švajčiarsku 2,7%, na [...]

70% občanov Rakúska je za neutralitu, proti vstupu do NATO

22.05.2022

Dnes túto informáciu odvysielalo Rádio Slovensko (RTVS) v správach o 15.. hodine. Prieskum ukázal, že len 16% občanov je za vstup do NATO a 14% sa nevedelo vyjadriť. Porážka RAKÚSKO-UHORSKA v 1. svetovej vojne a národnooslobodzovacie hnutia v rakúskych krajinách prispeli roku 1918 k rozpadu monarchie. Jedným z jej nástupníckych štátov sa stala aj prvá Rakúska republika. [...]

„Nový údel“ pre USA. Kto pripraví „Nový údel“ pre Slovensko?

22.04.2022

Dnes by som chcel zareagovať na včerajšiu diskusiu pánov Viskupiča, Machunku a Tomáša v Téme dňa na TA3. Diskusia sa týkala názorov na financovanie pomoci štátu, ktoré pripravila trojčlenná koalícia (OĽANO, Sme rodina a Za ľudí), ale bez SaS. Pre SaS je „červenou čiarou“ zvyšovanie daní pre 100 najziskovejších firiem, ktoré by mali zabezpečiť okolo 1,3 [...]

naď, sulík

Naď: SaS vraj príde s podmienkou Matovičovho odchodu

06.07.2022 11:30

Buď Matovičov odchod, alebo odchod SaS z vlády. Tak podľa ministra Naďa argumentuje SaS pri politických rokovaniach.

Covid-19 / Zdravotník / Rúško /

V Maďarsku stúpa počet infikovaných, za týždeň ich pribudlo vyše 4600

06.07.2022 10:53

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v uplynulých siedmich dňoch 14 ľudí.

Marianna Ďurianová s partnerom Romanom Doležajom (vľavo).

Romana Doležaja, na ktorého bol vydaný zatykač, zadržala albánska polícia

06.07.2022 10:26

Slováka zadržali v utorok 5. júla v blízkosti mesta Durres.

Gazprom, plyn, Rusko

Zomrel ďalší ruský manažér spojený s plynárenským gigantom Gazprom

06.07.2022 10:26

Od začiatku tohto roku ide o piate záhadné úmrtie z radov vysokopostavených ruských manažérov spojených s Gazpromom.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1529935x
Priemerná čítanosť článkov: 4203x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy