Založ si blog

Eliquis – liek alebo predražený nebezpečný produkt zahraničných farmafiriem?

Týmto článkom by som rád upozornil pani ministerku A. Kalavskú, ale aj výbor pre zdravotníctvo NR SR a pacientov užívajúcich tento liek na jeho negatíva. Som 79 ročný ŤZP pacint a eliquis som užíval niečo vyše rok namiesto Anopyrinu 100 na zabránenie tvorby krvných zrazenín a prevenciu CMP (cievnych mozgových príhod), ktoré som prekonal v rokoch 2008-2009. Eliquis, ako nový, moderný zahraničný liek síce pomáhal zriediť krv, ale zvyšoval riziko krvácania. V prvej Písomnej informácii pre používateľa z roku 2016 sa pre Eliquis 2,5 mg (apixaban) ako veľmi časté vedľajšie účinky, ktoré postihujú viac ako 1 z 10 osôb uvádzali:

-krvácanie do očí

-krvácanie v žalúdku, črevách alebo tmavej krvi v stolici

-krv v moči

-krvácanie z nosa

-krvácanie z ďasien

-tvorby modrín a opuchov a množstvo ďalších, menej častých a zriedkavých účinkov.

V rokoch 2016-2017 cena lieku bola 18-19 eur, pričom pacient doplácal len okolo 1 eura.

V roku 2018 však cena toho istého lieku (60 tabliet Eliquis 2,5mg) vzrástla o 50 eur na 68,55 eur! 

Keď som hľadal dôvod takého enormného zvýšenia ceny, zistil som len dva dôvody:

1. Písomná informácia pre používateľa sa zväčšila na rozmer cca 80 krát 40 cm, pretože okrem slovenského jazyka máme možnosť si informáciu prečítať aj v litovčine a slovinčine. Prečo?

2. K písomnej informácii pribudla „Bezpečnostná karta pacienta“ ktorú má pacient nosiť celý čas so sebou. Táto Bezpečnostná karta (rozmerom cca 12 krát 8cm) obsahuje informácie pre pacientov a zdravotníckych pracovníkov a tiež  údaje o pacientovi (meno, dátum narodenia, indikácia, dávka, meno lekára a telefónne číslo lekára).

  Výrobcom tohoto lieku je nemecká firma Pfizer Manufacturing Deutschland GmbH z Freiburgu.

Moja skúsenosť s týmto liekom je taká, že po jednom roku jeho užívania sa prejavili takmer všetky vedľajšie príznaky, najviac krvácania v moči a v stolici. Po odporúčaní lekára som prestal s užívaním Eliquisu a krvácania sa zastavili už na druhý deň. Následne som prešiel na náš Anopyrín 100 za ktorý (84 tabliet) pacient platí 2,21 eur a poisťovňa výrobcovi 4,16 eur.

Čo dodať na záver? Táto skúsenosť s Eliquisom nie je ojedinelá. Za posledných 20 rokov som v lekárni kúpil veľa rôznych liekov predpísaných rôznymi špecialistami, ktoré som po prečítaní príbalových letákov vôbec nemal užívať a následne som ich vracal do lekárne. Mnoho lekárov totiž nemá ani čas pýtať sa pacienta na jeho anamnézu a aké lieky už užíva. Preto sa pýtam kompetentných štátnych orgánov čo mienia urobiť s týmto neudržateľným stavom, so svojvôľou farmafiriem naháňajúcich zisky na úkor pacientov? Predsa čl.40 Ústavy SR ustanovuje, že „Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.“ Za „zlého“ socializmu to platilo, v súčasnosti rozhoduje trh a pravidlo „Štát je najhorší vlastník, treba všetko sprivatizovať“. Ani 30 rokov kapitalizmu nás nepoučilo, že ide o nehorázne klamstvo? Mne je ľúto pracujúcich, ktorým rastú odvody na zdravotné poistenie, ale žiaľ, stráca sa v nekontrovateľnom náraste cien liekov. Možno by pomohlo riadiť sa návrhmi českého lekára MUDr. Jana Hnízdila z jeho knihy „Mým pacientum.“?

Poučí sa slovenská politická „elita“ od Ludwiga Erharda ?

02.11.2022

Ludwig Erhard (1897-1977) bol významný nemecký ekonóm a politik. V rokoch 1949 – 1963 bol ako kresťanskodemokratický minister financií hlavným strojcom západonemeckého hospodárskeho zázraku, v priebehu ktrého sa po devastácii krajiny počas 2. svetovej vojny strojnásobil hrubý národný produkt. Nebol ľavičiar ani pravičiar, jeho doménou bola komunikácia od ľava do [...]

Ako Maroš Šefčovič zareaguje na poverenie skompromitovanej Layenovej viesť rozhovory o soločnom nákupe plynu pre EÚ?

29.10.2022

Eurokomisár pre energetiku M. Šefčovič sa poverením Predsedníčky EK dostal do nezávideniahodnej situácie. Bude si musieť vybrať medzi 15 štátmi EÚ, vrátane Slovenska, ktoré odmietajú spoločný postup EÚ pri nákupe plynu a iných energonosičov alebo sa pridá k menšine 12 štátov, na čele s Nemeckom, ktorá presadzuje spoločný postup celej 27-ky. Postoj vlády SstaťR je [...]

Ad: Šimečka: SME nehľadá pravdu

08.10.2022

Pod týmto názvom som 15.1.2013 publikoval v PRAVDE blog v ktorom jeho bývalý šefredaktor Martin Milan Šimečka trefne a aktuálne charakterizuje denník SME. K 20.výročia založenia denníka povedal: SME je dnes pravicovo vyhranená, čo je podľa mňa zlý odhad mediálnej budúcnosti. Názory v novinách mi pripadajú málo dôveryhodné, lebo sú pravicovo predpojaté. Pravici [...]

Šanghaj / Protest / Demoštrácia /

Protesty v Číne silnejú. V Šanghaji vyzývali prezidenta Si-ho, aby odstúpil

27.11.2022 12:15

Nárast nevôle obyvateľstva proti vládnym pandemickým opatreniam sa deje v čase, keď krajina zaznamenáva rekordné denné prírastky nakazených covidom.

Južná Kórea / Demografická kríza /

Južná Kórea má najnižšiu pôrodnosť na svete. Jej trvalý pokles spôsobil demografickú krízu

27.11.2022 10:29

Priemerne sa juhokórejským ženám v reprodukčnom veku za posledný rok narodilo 0,8 dieťaťa.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Rusi nás kedysi chceli zničiť hladom, teraz tmou a chladom

27.11.2022 09:44

Ukrajinský prezident to uviedol v súvislosti s 90. výročím začiatku hladomoru zo stalinistickej éry, ktorý v rokoch 1932-33 zabil milióny Ukrajincov.

HIMARS

Ohromujúce nasadenie zbraní: Deň na Ukrajine je ako mesiac v Afganistane

27.11.2022 07:45

Používanie delostrelectva vo vojne na Ukrajine je absolútne ohromujúce, hovoria podľa New York Times predstavitelia NATO.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 373
Celková čítanosť: 1594056x
Priemerná čítanosť článkov: 4274x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy