Aktuality.sk uverejnili 22.12.2017 článok „Slovensko bude čeliť v roku 2018 ďalšej arbitráži“. Opäť pre „zmarenú“ ťažbu mastenca v Gemerskej Polome od firmy EuroGas. Keďže spor medzi EuroGasom a Slovenskom trvá už sedem rokov, ako geológ a občan SR považujem za nutné položiť predsedovi NR SR a poslancom niekoľko otázok:
1.Dokedy budú občania SR, vlastníci nerastného bohatstva, čakať na zmeny banskej legislatívy (predovšetkým Banského zákona), ktoré by zamedzili súčasný stav, keď naše výhradné ložiská môžu bezodplatne získavať domáce aj zahraničné súkromné spoločnosti a naviac aj žalovať štát za „neplnenie“ vymyslených podmienok? Tento absurdný stav spôsobila novela Banského zákona č. 498/1991Zb., ktorá umožnila súkromným spoločnostiam získať rovnaké práva, aké mali do roku 1990 len štátne podniky. Štát tak v podstate prenechal vlastníctvo nerastného bohatstva pár stovkám privatizérov, hoci čl.4 Ústavy deklaruje nerastné bohatstvo ako vlastníctvo SR. Štát aj pod vplyvom hesla „Štát je najhorší vlastník, treba všetko sprivatizovať“, začal darovať naše najlukratívnejšie ložiská domácim politickým nominantom aj zahraničným „investorom“. V súčasnosti štát už s výnimkou štátneho podniku Rudné bane v likvidácii, Banská Bystrica, neťaží ani jediné výhradné ložisko. Hoci formálne je vlastníkom všetkých vyše 600 výhradných ložísk tvoriacich nerastné bohatstvo SR. Štát prenajíma všetky ťažené ložiská (cca 200) súkromným domácim a zahraničným firmám za zanedbateľné nájomné – „úhrady za vydobyté nerasty“. Vedeli by páni poslanci NR SR vymenovať štáty, v ktorých ťažobné firmy môžu získať licencie na ťažbu za takých podmienok ako na Slovensku?“
2.Dokedy bude nerastné bohatstvo Slovenska bohatstvom bezcenným? SR hoci je o ložisku formálne vlastníkom nerastného bohatstva, nepozná finančnú hodnotu tohoto bohatstva, nakoľko na Slovensku už 25 rokov absentuje moderné oceňovanie ložísk, zaužívané dokonca v rozvojových krajinách. Príčinou je fakt, že naša banská legislatíva ponechala v platnosti systém „výpočtu a klasifikácie zásob“ z obdobia vojny, t.j. bez nutnosti vyčísliť finančnú hodnotu zásob výhradných ložísk!? Ak hovoríme o ložisku mastenca Gemerská Poloma, toto ložisko sme v ŠGÚDŠ už v roku 2000 ocenili na 15,5 miliardy Sk a to podľa modernej metodiky, ktorú v roku 1997 navrhla OSN (feasibility study). Pravdepodobne z tohoto ocenenia vychádzala prvá požiadavka EuroGasu, keď v roku 2011 požadovala od SR odškodné 500 miliónov eur „za zmarenú ťažbu“. Neskôr EuroGas toto „odškodné“ zvyšoval až na 3,2 miliardy USD!
3. Nie je najvyšší čas, aby SR prijala nový Banský zákon v ktorom bude zakotvené povinné oceňovanie výhradných ložísk, v ktorom bude verejný záujem občanov SR prioritou pred ziskom súkromných spoločností a „Ochrana a racionálne využitie nerastného bohatstva“ bude v Banskom zákone novodefinované v súlade s Ústavou SR?
Najprv ich treba pozvať, nech ukážu čo chcú ...
Podľa neoficiálnych informácií sa prvá ...
Treba voči EuroGasu postupovať s využitím ...
Pán Tréger čo chcete od štátu ktorému ...
++++++++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty