Nórsko – svetlý príklad racionálnej ochrany nerastného bohatstva aj životného prostrdia

Už niekoľko desaťročí je o Nórsku známe, že v štátnej akciovej spoločnosti STATOIL štát vlastní dve tretiny akcií v spoločnostiach ťažiacich ropu a zemný plyn v Severnom mori, kým súkromní zahraniční investori vlastnia len jednu tretinu akcií. Takýmto prístupom nórsky investičný fond naakumuloval pre budúce generácie už viac ako 1 bilión USD (848 miliárd eur). Nórsky investičný fond je známy investíciami založenými na etických a environmentálnych princípoch. V súčasnosti sa Nórsko rozhodlo, že investície do ropného a plynárenského sektora obmedzí, aby znížilo vysokú zraniteľnosť voči výkyvom na trhu. Zároveň aj o významný krok z environmentálneho hľadiska, keďže fond sa už skôr zbavil akcií spoločností ťažiacich a využívajúcich uhlie. Cieľom je rovnomerné rozloženie rizík plynúcich pre štátne bohatstvo. Plán počíta s tým, že investičný fond sa zbaví akcií ropných a plynárenských firiem v hodnote do 40 miliard USD. Patria k ním akcie ropných koncernov ako Royal Dutch Shell či Exxon Mobil. Nórsky fond neinvestuje do akcií tabakových a zbrojárskych firiem a tiež sa vyhýba investíciám do spoločností, ktoré porušujú ľudské práva alebo ohrozujú životné prostredie.

Ak porovnáme prístup Nórska k ochrane nerastného bohatstva a životného prostredia k prístupu Slovenska, vidíme priepastné rozdiely. Kým v Nórsku štát vlastní 2/3 akcií v spoločnostiach ťažiacich ropu a zemný plyn, na Slovensku štát nevlastní ani jednu akciu v akciových spoločnostiach využívajúcich výhradné ložiská napr. magnezitu, cementárskych surovín atď. Príčinou tohoto stavu je bezcennosť nášho nerastného bohatstva, nakoľko Banský zákon ( č.44/1988Zb.) už 25 rokov nerešpektuje moderné metódy oceňovania ložísk nerastných surovín. Štát (SR) nepozná a zdá sa, že ani nechce poznať, cenu svojích vyše 600 výhradných ložísk tvoriacich nerastné bohatstvo SR. Dúfajme, že v súčasnosti, keď MH SR pripravuje novú Surovinovú politiku a nový Banský zákon, dôjde k náprave.

V Nórsku by bolo nemysliteľné, aby štát dotoval nerentabilnú ťažbu hnedého uhlia, ako to MH SR plánuje až do roku 2030 na ložiskách Nováky a Handlová. Tiež by v Nórsku bolo nepredstaviteľné, aby štát svoje najväčšie a najbohatšie ložiská, (napr. Gemerská Poloma-mastenec a iné), podaroval zahraničnej firme, ktorá neopodstatnene následne vymáha od vlastníka (SR) 2,3 miliardy USD „za zmarené investície“.

Nie je najvyšší čas, aby sa aj na Slovensku, podobne ako v Nórsku, pristúpilo k racionálnej ochrane nerastného bohatstva a životného prostredia?

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

Libanon, Bejrút

Izraelský úder otriasol Bejrútom, na mieste zničenej budovy sú mŕtvi a ranení

23.11.2024 08:05

Niekoľko mŕtvych a ranených si v sobotu skoro ráno vyžiadal izraelský vzdušný úder na obytný dom v centrálnej časti Bejrútu.

Roberta Metsolová

Šéfka europarlamentu Metsolová sa obáva nemeckých volieb, hovorí o populistoch: Koho zvolia sklamaní občania?

23.11.2024 07:50

Metsolová apelovala na proeurópske a proukrajinské strany v Nemecku, aby pred voľbami spojili svoje sily.

vojna na Ukrajine, Bachmut, Da Vinci, Dmytro Kocjubaljo

ONLINE: Rýchlo a zbesilo. Ruská raketa Orešnik doletela k Dnipru za 15 minút rýchlosťou 13-tisíc km/h

23.11.2024 07:15, aktualizované: 08:57

Nová ruská raketa, ktorú Rusko použilo pri útoku na Dnipro, mala šesť hlavíc, každá ešte šesť kusov submunície.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1808884x
Priemerná čítanosť článkov: 4477x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy