Vo včerajších Aktualitách.sk autor komentára „Elektrina, plyn a iné štátne pohromy“, navrhuje premiérovi Ficovi, aby „Tak, ako ste stopli Holjenčíka, na mieste stopnite nezmyselné dotácie súkromných baní.“ Ako ložiskový geológ s týmto návrhom plne súhlasím z nasledovných dôvodov:
1. Priemerná slovenská rodina by ročne ušetrila okolo 100 eur, firmy dokonca aj 1000 eur.
2. Štát by si mal uvedomiť, že dotuje súkromnú a.s. v ktorej štát nevlastní ani jedinú akciu, hoci je výhradným vlastníkom zásob hnedého uhlia na obidvoch ťažených ložiskách – Nováky a Handlová. Štát, v súlade s archaickým Banským zákonom zásoby uhlia na týchto ťažených ložiskách považuje za bilančné, t.j. rentabilne ťažiteľné, hoci potreba dotácií cca 100 miliónov euro ročne poukazuje na jasnú nebilančnosť týchto zásob. Nebilančnosť zásob uhlia potvrdzuje aj nutnosť dotovať každú jednu tonu vyťaženého uhlia sumou okolo 50 euro, hoci z ČR dovážame hnedé uhlie za 72 euro za tonu.
3. V roku 1991 bol prijatý zákon o útlme baníctva, ktorý nedovoľoval štátne dotácie do ložísk s nebilančnými zásobami. Na základe toho zákona bola zastavená ťažba na mnohých, prevažne rudných ložiskách a viac ako 1000 baníkov prišlo o prácu. Dnes sa tých vyše 1000 baníkov môže opýtať: Prečo štát dotuje výlučne jednu súkromnú a.s. HNB Prievidza? Prečo nie aj závody bývalých štátnych podnikov Železorudné bane, Spišská Nová Ves v Rudňanoch, Slovinkách, Rožňave, Nižnej Slanej alebo aj závody bývalého štátneho podniku Rudné bane, Banská Bystrica v Pezinku, Dúbrave, Banskej Štiavnici, Kremnici, tiež SMZ,š.p. v Košiciach a ďalších? Veď od roku 1991 došlo u niektorých nerastných komodít k značnému nárastu svetových cien (Au, Ag, Cu ai.) a po prehodnotení ich zásob by ťažba mohla pokračovať aj bez nutnosti štátnych dotácií.
4. Ďalej chcem upresniť, že podľa ročenky Nerastné suroviny SR, 2015 (str.22), zamestnanosť v banskom priemysle SR v odvetví ťažby uhlia a lignitu dosahovala v roku 2014 len 1898 pracovníkov a nie 4000 pracovníkov. Takmer 4000 pracovníkov bolo pri ťažbe uhlia a lignitu zamestnaných len do rokov 2005-2006, neskôr ich počet výrazne klesal.
5. Preto sa domnievam, že štát by mal z uvedených ekonomických, ale aj ekologických dôvodov okamžite zastaviť dotácie pre HNB, a.s. Prievidza. Ak premiér Fico myslí vážne memorandum medzi OECD a SR o zintenzívnení boja proti korupcii, potom nebude váhať a okamžite zastaví občanov poškodzujúce dotácie jedinej súkromnej a.s.
Stopnúť by bolo ľahké,ale zrejme by to malo ...
Celá debata | RSS tejto debaty