Pod týmto názvom publikoval poslanec Ľuboš Blaha, (Slovo, 21.9.2014),šokujúcu víziu EÚ v prípade, že bude schválené Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP), čo je obrovská obchodná dohoda medzi EÚ a USA. TTIP prinesie podľa Ľ. Blahu doslova neoliberálnu revolúciu a Európa, ako ju poznáme, by po podpise tejto dohody prestala existovať. Základné ciele neoliberálnej revolúcie sa dajú zhrnúť do troch slov: PRIVATIZOVAŤ, DEREGULOVAŤ, LIBERALIZOVAŤ.
-Privatizuje sa v mene dogmatickej viery, že štát je ekonomický škodca. Štátne vlastníctvo sa postupne rozpredalo, (a nielen na Slovensku), oligarchom a nadnárodným korporáciám. Privatizácia je nástrojom, ktorý vás dostane pod kontrolu korporácií. Kúpia si nás takto všetkých.
-Deregulácia znamená, že sa finančný kapitál zbavil štátnych obmedzení pri svojich špekuláciách. Výsledkom bola globálna ekonomická kríza z r. 2008. Dlhy bánk zaplatili daňoví poplatníci. Ľudia si utiahli opasky, aby banky mohli ďalej neregulovane bohatnúť a podvádzať. Privatizácia ziskov a znárodnenie strát, aj o tom je deregulácia.
– Liberalizácia – jej úlohou je otvorenie trhov s katastrofálnymi dôsledkami. Otvorenie trhov je vždy výhodné pre silných hráčov, (väčší pes žerie).
EÚ má zatiaľ vyššie sociálne a environmentálne štandardy, čo bráni americkým produktom dostať sa na trhy EÚ. TTIP by to zásadne zmenilo, pretože TTIP nie je nevinnou dohodou: IDE O NAŠE ŽIVOTY A ZDRAVIE! Čo hrozí občanom EÚ, ak dohodu schváli EÚ a USA?
1. Európsky sociálny model bude na odstrel. Ohrozená bude minimálna mzda, dovolenky, nemocenská, sociálne istoty, o prácu príde veľa ľudí atď.
2. Koniec zelenej Európy. Obeťou bude naša príroda, voda, lesy, ovzdušie, teda naše zdravie.
3. Ohrozená bude suverenita štátu. Biznis ovládne štáty a nedá im právo robiť zmeny vo verejnom záujme.
4. Vládnuť už nebude parlament, ale veľké firmy, ktoré budú mať právo žalovať štát. O žalobách už nebudú rozhodovať súdy v žalovanom štáte, ale nadnárodnými spolčnosťami „vytvorené súdy“. Ako príklad uveďme aspoň žalobu SR firmou EuroGas, ktorá žiada od Slovenska 3,2 miliardy USD za akože „zmarenú investíciu“ na ložisku mastenca Gemerská Poloma.
5. Stratíme aj ekonomicky: Za 10 rokov by štáty EÚ mohli prísť o 5-14 biliónov eur, ako výsledok rastúcej nezamestnanosti.
6. Rokovania o TTIP sú netransparentné a nedemokratické. O TTIP sa na základe rozhodnutia EÚ rokuje TAJNE, s vylúčením verejnosti! Prístup však majú korporácie, firmy, biznis a banky. Poslanci NR SR nemajú právo vedieť, čo je obsahom rokovaní a aké sú výsledky dohody. Naši poslanci aj občania musia slepo dôverovať úradníkom z EK. O najdôležitejšej dohode Európy sa teda rozhoduje NEDEMOKRATICKY, bez občanov. O nás bez nás.
7. Strach z Ruska ako zámienka. Panuje zhoda, že USA získajú z dohody TTIP viac ako EÚ. Kritika v Európe rastie a zodpovední úradníci sa boja, že dohoda TTIP môže byť zablokovaná Európskym parlamentom. Ako prinútiť Európanov k súhlasu? Vyvolať strach z Ruska!
V závere svojho príspevku Ľ. Blaha uvádza: „Ide o veľa. Posledná borba vzplála.“
Po tejto dôležitej informácii, by sme sa my, občania SR, (držitelia moci), zároveň voliči, mali opýtať našich europoslancov aj poslancov NR SR, aký je ich postoj k dohode TTIP a zároveň žiadať od verejnoprávnej RTVS, aby diskusiu na túto tému zaradila do svojich programov: o 5 minút 12, Sobotné dialógy s premierom, Z prvej ruky a i.
a čo je nás do USA? My sme predsa ...
ČT2 Nedej se plus. Tajná dohoda ...
Co je to čochvíla?A ty si už asi ...
a čo má Slovensko s Amerikou, resp. ...
furik nemaj strach cochvila pocitis ...
Celá debata | RSS tejto debaty