MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska:
-zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8
-finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD
-návratnosť investície (payback) – 1,9 roka
Tieto informácie uverejnila AGENTÚRA SITA 13.1.2013, t.j. pred 10 rokmi.
Týmto Memorandom MH SR ignorovalo názor vyše 100 000 občanov SR, ktorý vyjadrili v petícii PROTI ŤAŽBE URÁNU v októbri 2000 a ktorá bola následne prerokovaná v NR SR. Zákaz ťažby U-rúd mal platiť od januára 2010.
Po druhé – MH SR nerešpektuje legislatívu, ktorá dáva dotknutým samosprávam právo zastaviť projekty ťažby rádioaktívnych nerastov, kontraverzné z pohľadu ochrany zdravia a životného prostredia.
Po tretie – MH SR nemalo za 10 rokov odvahu založiť štátny podnik, ktorý by ochraňoval a racionálne využíval všetky výhradné ložiská vrátane uránových v súlade s čl.4 Ústavy SR.
Po PV 30.9.2023 pravdepodobne dôjde k zmene na MH SR, môžeme my, občania spoluvlastníci nerastného bohatstva očakávať adekvátne legislatívne a personálne zmeny?

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Ministri I. Korčok a J. Naď ponúkajú nebezpečnú Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu

06.09.2023

Dnešným blogom by som chcel reagovať na včerajšiu debatu (5.9.2023) pani Anny Vargovej s pánom Ivanom Korčokom, kandidátom na prezidenta SR. Reakcia spočíva v mojom blogu v Pravde z 9.12.2020 „Ministri I.Korčok a J.Naď ponúkajú nebezpečnú Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu.“ Link neuvádzam, kto má záujem, prečíta si článok v Pravde. Obaja páni ministri sa [...]

bomba

Považie v pozore. Polícia preváža leteckú bombu z druhej svetovej vojny

19.05.2026 20:09

Polícia upozorňuje na obmedzenie dopravy na trase z areálu ZŤS.

Rakúsko SR Fico Viedeň pracovná návšteva

Rakúsko má 80-ročnú prax. Fico si vo Viedni ohmatal systém nájomného bývania

19.05.2026 19:49

Úrad vlády uviedol, že viac ako 75 percent obyvateľov Viedne žije v obecnom alebo dotovanom byte.

Alexus Grynkewich, Pentagon, NATO

Grynkewich: Stiahnutie vojakov USA z Nemecka nepoškodí obranu NATO

19.05.2026 18:29

Podľa Grynkewicha možno očakávať ďalšie presuny amerických síl.

Robert Fico / Boris Susko /

EÚ bude hlasovať o Slovensku. Rezolúcia spomína aj „donucovacie kroky“

19.05.2026 18:01

Riešiť sa bude stav demokracie a právneho štátu v krajine.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1955462x
Priemerná čítanosť článkov: 4840x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy