Založ si blog

Slovenské národné povstanie (SNP)

K napísaniu tohto blogu ma prinútila šokujúca informácia na Rádiu Slovensko (RTVS), že oslavy 79.výročia SNP sa budú konať v novom formáte, bez prítomnosti politických strán, len kladením vencov troch najvyšších predstaviteľov štátu – Z.Čaputovej, B.Kollára a Ľ.Ódora, už ráno 29.8.2023.Akoby išlo o nevýznamnú udalosť, na ktorú bude vhodné pomaly zabúdať.
Následne som si spomenul, že v knihe Krátke Dejiny Slovenska,Elena Mannová et al.(2003) je krátka kapitola od nebohého historika Ľubomíra Liptáka, venovaná SNP. Z nej si dovolím citovať podstatnú časť, predovšetkým pre mladú generáciu:
„Prelomovým rokom pre režim i odboj bol rok 1943. Opojenie z vlastného štátu vyprchalo, režim sa oslaboval vnútornými bojmi, kompromitoval arizáciami, predovšetkým však neschopnosťou dať obyvateľom zreteľnú povojnovú perspektívu. Osud Slovenskej republiky bol s osudom Hitlerovej ríše nerozlučne zviazaný. Slovenská armáda na východnom fronte bola v rozklade. Elitná Rýchla divízia, ktorá sa v roku 1942 dostala až na Kaukaz, mala v ústupových bojoch na Ukrajine toľko prebehlíkov, že z nich v československom vojsku v ZSSR zorganizovali samostatnú výsadkovú brigádu. dia
Koncom roku 1943 uzavreli komunisti a niektoré občianske skupiny tzv. Vianočnú dohodu. Vytvorili spoločný odbojový orgán SLOVENSKÚ NÁRODNÚ RADU (SNR). Komunistov zastupoval v SNR Karol Šmidke, Gustáv Husák a Ladislav Novomeský, občiansky blog Jozef Lettrich, Ján Ursíny a Matej Josko. SNR mala koordinovať odbojovú činnosť civilných skupín a odbojárov v slovenskej armáde. Hlavným cieľom bola príprava povstania ako pomoci spojeneckému frontu.
Plán povstania vychádzal z postupu sovietskych vojsk ku Karpatom, vo vhodnej chvíli mala slovenská armáda otvoriť front k bránam Viedne.
Na čele Vojenského ústredia bol plukovník Ján Golián, veliteľ pozemného vojska v Banskej Bystrici.Sovietske velenie vysielalo v roku 1944 na Slovensko početné výsadky. Okrem spravodajstva bolo ich úlohou robiť v nemeckom tyle diverzie a rozpútať partizánsku vojnu. V druhej polovici augusta už začali partizáni obsadzovať celé dediny a doliny. Bratislavská vláda bola proti nim bezmocná.
rý 29.augusta 1944 so súhlasom prezidenta Tisu začali nemecké jednotky obsadzovať Slovensko. Ilegálne Vojenské ústredie vydalo rozkaz veliteľom, klásť Nemcom odpor. Začal dvojmesačný zápas, ktorý vošiel do slovenských dejín ako Slovenské národné povstanie. Na strednom Slovensku kontrolovala armáda kompaktné územie s centrom v Banskej Bystrici. Vznikla Prvá československá armáda na Slovensku, ktorá do konca septembra vzrástla na 60 tisíc mužov. Partizánske jednotky mali okolo 18 tisíc bojovníkov.
Úspešný prevrat v Rumunsku 23.augusta, ku ktorému sa pridal aj kráľ, umožnil rumunskej armáde zapojiť sa do boja proti nemeckým a maďarským vojskám. Obranné boje povstalcov s použitím delostrelectva, letectva a obrnených vlakov zdržiavali nemecký postup šesť týždňov. Obrat prišielr 17. októbra, keď sa nemecké vojská rozrástli na 30-40 tisíc mužov. 27.októbra padla Banská Bystrica. Časť armády sa rozpŕchla domov, časť sa dostala do zajatia, medzi nimi aj veliaci generáli Ján Golián a Rudolf Viest, ktorých v Nemecku popravili Začiatkom roka 1945 operovali na území Slovenska 13 500 partizánov.
Na povstaleckom území riadila život SNR a Zbor povereníkov. Bola tu obnovená zvrchovanosť Československej republiky, zakázaná HSĽS, zrušené rasistické zákonodarstvo. Vojnová SR bola politicky mrtva prv, ako padol v auguste 1944 prvý výstrel.

ra

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Ministri I. Korčok a J. Naď ponúkajú nebezpečnú Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu

06.09.2023

Dnešným blogom by som chcel reagovať na včerajšiu debatu (5.9.2023) pani Anny Vargovej s pánom Ivanom Korčokom, kandidátom na prezidenta SR. Reakcia spočíva v mojom blogu v Pravde z 9.12.2020 „Ministri I.Korčok a J.Naď ponúkajú nebezpečnú Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu.“ Link neuvádzam, kto má záujem, prečíta si článok v Pravde. Obaja páni ministri sa [...]

Banky vyhlásili vojnu štátu (SR) – nebudú pomáhať riešiť chudobu

27.08.2023

Začnime informáciami Eurostatu z roku 2012, podľa ktorých sa okrem Slovenska v ostatných štátoch EÚ sa dividendy zdaňujú a v priemere dosahujú 20%. V jednotlivých štátoch daň z dividend dosahuje nasledovné hodnoty: Slovensko 0%, Rakúsko 25%, Belgicko 15-25%, ČR 15%, Dánsko 28-42%, Estónsko 21%, Fínsko 28%, Francúzsko 0-41%, Nemecko 30,5%, Grécko 25%, Maďarsko 16%, Írsko [...]

hrivna, Ukrajina, Kyjev

CNN: USA naliehajú na Ukrajinu, aby zosilnila boj proti korupcii

03.10.2023 20:07

Spojené štáty čoraz silnejšie naliehajú na Ukrajinu, aby pridala v boji proti korupcii, píše na svojej internetovej stránke americká televízia CNN.

fico, pellegrini, majerský

Sú na stole už len dve koalície? Fico štartuje rokovania. KDH uteká do opozície a Pellegrini už má svoju taktiku

03.10.2023 19:00

Začalo sa prvé kolo oficiálnych rokovaní o vzniku novej vlády. Pellegrini si uvedomuje svoju pozíciu čoraz viac a zrejme sa ju nebojí využiť.

Mondi SCP, Ružomberok

Výkonnejší kotol v ružomberských papierňach vraj zhorší ovzdušie. Spustili petíciu

03.10.2023 17:21

„Žijeme v dopravnom a ekologickom pekle. Obávame sa zhoršenia životného prostredia,“ komentuje plán výmeny starého kotla za podstatne výkonnejší mestský poslanec Ján Kuráň. Primátor hovorí o strašení.

Voľby 2023 / Volebná miestnosť /

Vo Vysokých Tatrách prišlo voliť viac turistov než domácich

03.10.2023 16:51

Vo Vysokých Tatrách odvolilo 4 064 voličov, z toho 2 089 na hlasovacie preukazy.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 402
Celková čítanosť: 1716411x
Priemerná čítanosť článkov: 4270x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy