Založ si blog

Voda nad zlato

Dnes je DEŇ ZEME a preto tento blog, ako geológ, by som rád venoval mimoriadne aktuálnej knižke GLOB8LNE ZDROJE hrozba alebo šanca? autorov Peter Staněk, Dušan Doliak, Pavlína Ivanová. Vydalo vydavateľstvo Walters Kluwer, s.r.o. v júni 2017. Všetky práva sú vyhradené. Toto dielo ani žiadnu jeho časť nemožno reprodukovať bez súhlasu majiteľov práv.

Napriek tomuto upozorneniu si dovolím niekoľko citátov zo Záveru knihy (str.185-187), keďže autori čitateľov vyzývajú: „Môžete s nami súhlasiť, resp. nesúhlasiť, ale v súčasnosti je nutné o uvedených témach rozmýšľať a diskutovať.“ Keďže na podobné témy som v rokoch 2011-2023 publikoval vyše 360 článkov/blogov, z toho okolo 50 na tému ochrany nerastného bohatstva a vôd, dúfam, že majitelia práv odpustia 83 ročnému ZŤP dôchodcovi niekoľko zväčša pozitívnych reakcií na ich dielo.

Predovšetkým som prekvapený, že knižku nie je možné nikde objednať a pritom by mala byť dostupná v knižniciach, školách a povinným čítaním pre 150 poslancov NR SR a 16 ministrov.

Teraz niekoľko citátov s ktorými plne súhlasím:

„Človek sa správa ako keby prírodné zdroje tu boli nekonečné a len pre neho. No sú limitované rozsahom i prírodnými procesmi. Človek o sebe tvrdí, že je človek rozumný – ale správa sa tak? Na vývoji drancovania prírodných zdrojov a nerešpektovania síl planéty na absorpciu odpadu sa odráža pochybnosť o logike ekonomiky i spoločnosti. Rastúci nedostatok by mal viesť k racionalite využívania, no človek skôr volí cestu vojen o zdroje. Na príklade vzťahu k vode vidieť „logiku“ ekonomiky i spoločnosti. Pritom všetci vieme, že bez vody niet života, vysychanie povedie k obrovským migračným posunom. Tam, kde voda odtečie, odíde i život. Nedostatok vody spúšťa také obrovské zmeny, že ich neustojíme (migrácia, potraviny, hlad, voda).“

Pokiaľ ide o možnosti technologickej revolúcie v podmienkach globalizácie (nový globálny svet práce), robotika, umelá inteligencia a integračné procesy nás (podľa P. Ivanovej) mali zdvihnúť na novú úroveň. Ak však posúdime zmeny, ktoré sa udiali po roku 2017, skôr ju môžeme hodnotiť ako hrozbu, nie ako o šanci.

Biosféra sa vyvíjala miliardy rokov ako evolučná a bezodpadová. Technosféra existuje 200 rokov, vyvíja sa extrémne rýchlo, ale zároveň hromadí a produkuje odpad. Tak, ako sa mení prostredie, sa musí zmeniť aj spoločnosť. Nie je možné zostávať na nemenných dimenziách zisku, HDP, produktivity atď.

 

EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené

18.05.2023

K narodeninám som dostal knihu „EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené“. (Big Ideas: The Econonomics Book) od autorov NJALL KISHTAINY, CHRIS WALLACE, JOHN FARNDON, MARCUS WEEKS, JAMES MEADWAY, FRANK KENNEDY a GEORGE ABBOT. Slovenský preklad: Nikoleta Franková, 2023. Vydalo vydavateľstvo Lindeni v roku 2023 v spoločnosti Albatros Media Slovakia, s r. o. Na úvod si [...]

100 miliónov eur ročne do nerentabilnej ťažby uhlia až do roku 2030?

27.04.2023

Tento blog som publikoval v Pravde 11.septembra 2016. V blogu som uviedol: „Vo včerajšej reportáži z bane Nováky tento zámer vlády opäť potvrdil premiér Fico, čo ocenil generálny riaditeľ P. Čičmanec. Zdôraznil, že ročne plánujú až do roku 2030 vyťažiť 1 800 000 ton uhlia pre elektráreň Nováky. Na každú tonu vyťaženého uhlia sa teda my, daňoví poplatníci [...]

Slovensko prišlo podľa SaS pre machinácie s ťažbou zlata o milióny eur

22.03.2023

SaS podáva trestné oznámenie. Podľa K. Galeka „Je tu podozrenie zo spáchania niekoľkých trestných činov neznámym páchateľom.“ Slovensko mohlo prísť o 10 miliónov eur.“ a V období, keď MH SR vrcaiedol nominant SaS, prišlo k vyrúbeniu nedoplatku vo výške 1,7 mil. eur, Po odchode SaS z vlády nastali personálne zmeny a aktuálne sa vo veci nič nedeje. [...]

Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Slávna Čiernohorská železnica bojuje s majiteľom pozemkov aj úradníkmi. Ako rozhodne súd?

04.06.2023 08:00

Patálie s historickou Čiernohronskou železničkou sa ťahajú dlho. Úrady ju označujú za čiernu stavbu a majiteľ pozemku, cez ktorý vedie jedna z jej koľají, ju zatarasil.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Čo je s protiofenzívou - treba viac zbraní? Podľa Zelenského už nemôžu dlho čakať

04.06.2023 07:15, aktualizované: 09:22

Ukrajina nemá podľa Zelenského poradcu zatiaľ dostatok zbraní a munície, aby vytlačila Rusov. Podľa ukrajinského prezidenta však už nemožno čakať.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Čínsky minister obrany varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan

04.06.2023 06:48

Čínsky minister obrany Li Šang-fu v nedeľu varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan.

putin

Putinove ciele na Ukrajine? Všetky zlyhali, pripúšťa poslanec vládnej strany

04.06.2023 06:00

„V ktorom z týchto bodov sme dosiahli výsledky? Ani jednom. Navyše niektoré z nich prestali mať akýkoľvek zmysel," hovorí poslanec Putinovho Jednotného Ruska.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 388
Celková čítanosť: 1658595x
Priemerná čítanosť článkov: 4275x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy