Založ si blog

Voda nad zlato

Dnes je DEŇ ZEME a preto tento blog, ako geológ, by som rád venoval mimoriadne aktuálnej knižke GLOB8LNE ZDROJE hrozba alebo šanca? autorov Peter Staněk, Dušan Doliak, Pavlína Ivanová. Vydalo vydavateľstvo Walters Kluwer, s.r.o. v júni 2017. Všetky práva sú vyhradené. Toto dielo ani žiadnu jeho časť nemožno reprodukovať bez súhlasu majiteľov práv.

Napriek tomuto upozorneniu si dovolím niekoľko citátov zo Záveru knihy (str.185-187), keďže autori čitateľov vyzývajú: „Môžete s nami súhlasiť, resp. nesúhlasiť, ale v súčasnosti je nutné o uvedených témach rozmýšľať a diskutovať.“ Keďže na podobné témy som v rokoch 2011-2023 publikoval vyše 360 článkov/blogov, z toho okolo 50 na tému ochrany nerastného bohatstva a vôd, dúfam, že majitelia práv odpustia 83 ročnému ZŤP dôchodcovi niekoľko zväčša pozitívnych reakcií na ich dielo.

Predovšetkým som prekvapený, že knižku nie je možné nikde objednať a pritom by mala byť dostupná v knižniciach, školách a povinným čítaním pre 150 poslancov NR SR a 16 ministrov.

Teraz niekoľko citátov s ktorými plne súhlasím:

„Človek sa správa ako keby prírodné zdroje tu boli nekonečné a len pre neho. No sú limitované rozsahom i prírodnými procesmi. Človek o sebe tvrdí, že je človek rozumný – ale správa sa tak? Na vývoji drancovania prírodných zdrojov a nerešpektovania síl planéty na absorpciu odpadu sa odráža pochybnosť o logike ekonomiky i spoločnosti. Rastúci nedostatok by mal viesť k racionalite využívania, no človek skôr volí cestu vojen o zdroje. Na príklade vzťahu k vode vidieť „logiku“ ekonomiky i spoločnosti. Pritom všetci vieme, že bez vody niet života, vysychanie povedie k obrovským migračným posunom. Tam, kde voda odtečie, odíde i život. Nedostatok vody spúšťa také obrovské zmeny, že ich neustojíme (migrácia, potraviny, hlad, voda).“

Pokiaľ ide o možnosti technologickej revolúcie v podmienkach globalizácie (nový globálny svet práce), robotika, umelá inteligencia a integračné procesy nás (podľa P. Ivanovej) mali zdvihnúť na novú úroveň. Ak však posúdime zmeny, ktoré sa udiali po roku 2017, skôr ju môžeme hodnotiť ako hrozbu, nie ako o šanci.

Biosféra sa vyvíjala miliardy rokov ako evolučná a bezodpadová. Technosféra existuje 200 rokov, vyvíja sa extrémne rýchlo, ale zároveň hromadí a produkuje odpad. Tak, ako sa mení prostredie, sa musí zmeniť aj spoločnosť. Nie je možné zostávať na nemenných dimenziách zisku, HDP, produktivity atď.

 

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

nemecko letisko lietadlo mníchov aktivisti klíma

Klimatickí aktivisti ochromili prevádzku mníchovského letiska

18.05.2024 08:30

Aktivisti sa prilepili k ploche pristávacej dráhy, prichádzajúce lety boli preto presmerované na iné letiská.

Houston, texas, búrky

Z Houstonu po ničivých búrkach hlásia sedem obetí

18.05.2024 08:25

Obytné oblasti mesta boli plné popadaných stromov a elektrického vedenia.

SR premiér Fico atentát stav Kaliňák BBX

Tri dni po atentáte na Fica: Čo zatiaľ vieme? Otázky a odpovede, premiér ostáva na JIS, atentátnik ide pred súd

18.05.2024 07:00

Premiérov stav je stále vážny, súd bude rozhodovať o väzbe pre útočníka. Zatiaľ to viac ako na upokojenie vyzerá na pokračujúcu polarizáciu.

zlodej, krádež, lúpež, zlodeji, kradnutie

Fontána di Trevi aj Eiffelova veža. Pozrite si rebríček krajín, kde si treba dať najväčší pozor na vreckárov

18.05.2024 06:00

Britskí odborníci zostavili tzv. Európsky index vreckových krádeží. Pri ktorých turistických atrakciách sa najviac kradne?

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1764962x
Priemerná čítanosť článkov: 4369x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy