Založ si blog

70% občanov Rakúska je za neutralitu, proti vstupu do NATO

Dnes túto informáciu odvysielalo Rádio Slovensko (RTVS) v správach o 15.. hodine. Prieskum ukázal, že len 16% občanov je za vstup do NATO a 14% sa nevedelo vyjadriť.

Porážka RAKÚSKO-UHORSKA v 1. svetovej vojne a národnooslobodzovacie hnutia v rakúskych krajinách prispeli roku 1918 k rozpadu monarchie. Jedným z jej nástupníckych štátov sa stala aj prvá Rakúska republika. Neskôr túto republiku destabilizovali nacisti, ktorí chceli spojiť Rakúsko s Nemeckom. Roku 1934 zavraždili kancelára Engelberta Dollfussa a pokúsili sa neúspešne o prevrat. Moci sa chopili roku 1938, keď Rakúsko anektovala Hitlerova armáda (12. marca 1938). Po niekoľkých rokoch rozvracania Rakúska nacistami si Hitler vo februári 1938 predvolal kancelára Kurta von Schuschnigga do Nemecka a žiadal ho, aby prijal do vlády nacistov. Schuschnigg sa pokúsil usporiadať referendum o rakúskej nezávislosti, ale neuspel a musel podať demisiu. Nemecké vojská vstúpili do Viedne  a bol vyhlásený ANŠLUS. Po oslobodení na jar 1945 sa znova obnovilo Rakúsko v predvojnových hraniciach. Po 2. svetovej vojne Rakúsko obsadili spojenecké jednotky a rozdelili ho do okupačných zón, z ktorých každú kontrolovala jedna z víťazných veľmocí. Roku 1955 získalo Rakúsko na základe zmluvy so Spojencami opäť nezávislosť. Zmluva zakazovala Rakúsku vlastniť veľké útočné zbrane a požadovala, aby zaplatilo obrovské vojnové reparácie Sovietskemu zväzu.

Z Rakúska sa stal neutrálny, demokratický a vysoko prosperujúci štát, ktorý roku 1995 prijali do Európskej únie. Zohráva aktívnu diplomatickú rolu v medzinárodných vzťahoch. V Rakúsku vládli od roku 1970 socialisti sami alebo v koalícii s ľudovcami. Na konci roka 1999 vo voľbách uspel pravicový populista Jorg Heider. Účasť jeho strany slobodných v novej vláde skomplikovala vzťahy zahraničia voči Rakúsku.

Nemecký básnik Karl Theodor Korner roku 1951 napísal:

„Slobodné a nezávislé Rakúsko zbavené všetkého súperenia…oddané veci mieru, bude prínosom…pre svet.“

Nemala by to byť dobrá inšpirácia pre vojnychtivé veľmoci na Východe aj Západe a tiež pre našich politikov slepo dôverujúcich NATO a USA ako garantom  slobody, demokracie a ľudských práv?

EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené

18.05.2023

K narodeninám som dostal knihu „EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené“. (Big Ideas: The Econonomics Book) od autorov NJALL KISHTAINY, CHRIS WALLACE, JOHN FARNDON, MARCUS WEEKS, JAMES MEADWAY, FRANK KENNEDY a GEORGE ABBOT. Slovenský preklad: Nikoleta Franková, 2023. Vydalo vydavateľstvo Lindeni v roku 2023 v spoločnosti Albatros Media Slovakia, s r. o. Na úvod si [...]

100 miliónov eur ročne do nerentabilnej ťažby uhlia až do roku 2030?

27.04.2023

Tento blog som publikoval v Pravde 11.septembra 2016. V blogu som uviedol: „Vo včerajšej reportáži z bane Nováky tento zámer vlády opäť potvrdil premiér Fico, čo ocenil generálny riaditeľ P. Čičmanec. Zdôraznil, že ročne plánujú až do roku 2030 vyťažiť 1 800 000 ton uhlia pre elektráreň Nováky. Na každú tonu vyťaženého uhlia sa teda my, daňoví poplatníci [...]

Voda nad zlato

22.04.2023

Dnes je DEŇ ZEME a preto tento blog, ako geológ, by som rád venoval mimoriadne aktuálnej knižke GLOB8LNE ZDROJE hrozba alebo šanca? autorov Peter Staněk, Dušan Doliak, Pavlína Ivanová. Vydalo vydavateľstvo Walters Kluwer, s.r.o. v júni 2017. Všetky práva sú vyhradené. Toto dielo ani žiadnu jeho časť nemožno reprodukovať bez súhlasu majiteľov práv. Napriek tomuto [...]

Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Slávna Čiernohorská železnica bojuje s majiteľom pozemkov aj úradníkmi. Ako rozhodne súd?

04.06.2023 08:00

Patálie s historickou Čiernohronskou železničkou sa ťahajú dlho. Úrady ju označujú za čiernu stavbu a majiteľ pozemku, cez ktorý vedie jedna z jej koľají, ju zatarasil.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Čo je s protiofenzívou - treba viac zbraní? Podľa Zelenského už nemôžu dlho čakať

04.06.2023 07:15, aktualizované: 07:55

Ukrajina nemá podľa Zelenského poradcu zatiaľ dostatok zbraní a munície, aby vytlačila Rusov. Podľa ukrajinského prezidenta však už nemožno čakať.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Čínsky minister obrany varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan

04.06.2023 06:48

Čínsky minister obrany Li Šang-fu v nedeľu varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan.

putin

Putinove ciele na Ukrajine? Všetky zlyhali, pripúšťa poslanec vládnej strany

04.06.2023 06:00

„V ktorom z týchto bodov sme dosiahli výsledky? Ani jednom. Navyše niektoré z nich prestali mať akýkoľvek zmysel," hovorí poslanec Putinovho Jednotného Ruska.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 388
Celková čítanosť: 1658588x
Priemerná čítanosť článkov: 4275x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy