Založ si blog

Konferencia o budúcnosti Európskej únie. TB ministra Korčoka sa utajuje?

TA3 odvisielala 7. 6. 2021 mimoriadne aktuálnu tlačovú besedu ministra Korčoka a štátneho tajomnníka Klusa na tému Konferencia o budúcnosti EÚ. Cieľom konferencie je zistiť, aké sú názory občanov na budúcnosť EÚ po chybách a problémoch, ktoré ju postihli za posledných 12 rokov (finančná a ekonomická kríza 2008-2010, utečenecká kríza 2014-2015, brexit a pandémia Corona-19 v r. 2020-21). 

Na odpovede občanov, expertov, politických strán sa chcú pýtať aj pracovníci MZVEZ a to do jari 2022, kedy má byť Konferencia vyhodnotená. Po tejto TB bol priestor na otázky novinárov z rôznych médií. Je pozoruhodné, že otázky novinárov sa sústredili hlavne na SPUTNIK V a nie na podstatu Konferencie – budúcnosti EÚ. Dokonca problém budúcnosti EÚ nezaujímal ani verejnoprávnu RTVS. Občanov SR by pravdepodobne zaujímalo, ako chce NR SR a vláda organizovať túto dôležitú konferenciu.

Minister Korčok oznámil, že občania sa môžu  do prieskumu zapojiť cez  futureEU.europa.eu.  Žiaľ, prihlásenie cez Kontaktný formulár je pomerne zložité, najmä pre seniorov. Nebude NR SR a vláda organizovať Konferenciu o budúcnosti EÚ prostredníctvom referenda podľa čl.93, ods.1 a ods.2 Ústavy SR, podľa ktorého „Referendom sa môže rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.“

Myslíme si, že málokto pochybuje o tom, že ide o dôležitú otázku verejného záujmu.

NR SR  môže využiť čl.95, ods.1 Ústavy SR, podľa ktorého „Referendum vyhlasuje prezident Slovenskej republiky, ak sa na tom uznesie Národná rada Slovenskej republiky, a to do 30 dní od prijatia uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.“  V tomto prípade by nebola nutná petícia aspoň 350 000 občanov. Podľa čl.97, ods.2 Ústavy SR „Referendum sa môže konať v deň volieb do Národnej rady Slovenskej republiky.“ To by sa snáď mohlo využiť v prípade predčasných volieb už v roku 2021?

Keď som si dnes chcel na TA3 pozrieť TB ministra Korčoka, objavilo sa mi 4krát „Oj, chyba“.  Kto nemá záujem na sprístupnení verejnosti takej dôležitej akcie, ako je Konferencia o budúcnosti EÚ?

Zlatá budúcnosť zlata. Cena zlata sa dostala nad 1900 USD za uncu.

26.05.2021

Tieto dve informácie priniesla TA3 vo včerajších a dnešných ekonomických správach. Ako geológa ma tieto informácie mimoriadne zaujali a preto som si v PNS k a úpil HOSPODÁRSKE NOVINY (HN). V HN sa doposiaľ vždy v stredu v rubrike Firmy a Financie uverejňovali údaje o cenách drahých kovov aj iných strategických kovov. V dnešných HN tieto údaje chýbali. Prečo, pani [...]

Referendum – čo žiada pani prezidentka vysvetliť od Ústavného súdu

14.05.2021

Pani prezidentku znepokojujú hlavne tieto tri otázky: -Poslanec má voľný mandát a nepodlieha žiadnym príkazom. Na druhej strane referendum má právnu silu zákona a vo svojej podstate zaväzuje poslancov, aby jeho obsah premenili na zákon a aj ho schválili, čo je paradox. To je síce pravda, ale je rozdiel, či zákon odporučilo schváliť vyše 1,2 milióna občanov alebo 90 či 120 [...]

Žiadajme OSN o schválenie Všeobecnej deklarácie ľudských povinností

12.05.2021

V roku 2014 bol v médiách uverejnený pozoruhodný článok o Všeobecnej deklarácii ľudských povinností. Pravdepodobne išlo o príspevok pri príležitosti Dňa ľudských práv (10.decembra). V článku sa zdôrazňuje, že kým Všeobecná deklarácia ľudských práv je všeobecne známa, o ľudských povinnostiach sa takmer nediskutuje. Pritom Všeobecná deklarácia ľudských [...]

Moslim / Islam / Korán /

V nemeckom Osnabrücku otvorili vzdelávací kurz pre budúcich imámov

15.06.2021 18:50

Tento program čiastočne financovaný nemeckou vládou má zabezpečiť nezávislé vzdelávanie moslimských duchovných v Nemecku, na ktoré nebudú mať vplyv iné krajiny.

Roman Mikulec / Robert Fico /

Grendel: Fico sa priznal, že orgány činné v trestnom konaní neboli takmer 30 rokov nezávislé

15.06.2021 18:20

Podpredseda parlamentu to uviedol v diskusii v pléne Národnej rady počas mimoriadnej schôdze, na ktorej sa opozícia pokúša odvolať ministra vnútra.

pocasie-16-6-2021

Valí sa k nám masa horúceho vzduchu, rast teploty sa len začína

15.06.2021 18:19

Slnko si bude ľudí na Slovensko postupne opekať. Kedy prílev tropického vzduchu vyvrcholí a zastaví ho niečo?

nitra

Do práce na Mestskom úrade v Nitre neprišla v utorok 39-ročná žena. Ráno sa neprebudila

15.06.2021 17:52

Podobne ako vo viacerých predchádzajúcich prípadoch, aj tento prípad začali niektorí spájať s očkovaním proti covidu. Zaočkovaná mala byť pritom len v pondelok.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 328
Celková čítanosť: 1361719x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy