Založ si blog

Bol komunistický režim zločinný?

Koaliční poslanci na schôdzi NR SR navrhnú označiť komunistický režim pred rokom 1990 ako odsúdeniahodný, zločinný a neligitímny, ktorý porušoval ľudské práva a slobody.

Pokúsme sa porovnať ekonomickú a sociálnu situáciu na Slovensku do roku 1989 a po roku 1989 a to podľa dostupných štatistických údajov.

V rokoch 1990-1993 zasiahla Slovensko, podobne ako ďalšie postkomunistické krajiny ťažká hospodárska kríza. V cenách roku 1990 poklesla priemyselná výroba z 276 mld. korún roku 1989 na 187 mld. korún roku 1993. Stavebná produkcia klesla zo 47 mld. korún na 22 mld., poľnohospodárska výroba sa znížila o tretinu, cestná doprava na tretinu a železničná na polovicu predkrízovej úrovne. Hrubý domáci produkt sa znížil na 74%, spotreba domácností sa znížila o tretinu, reálne mzdy dosahovali v roku 1993 iba 73% stavu z roku 1989. Prudká inflácia znehodnotila úspory obyvateľov, zmeny v štruktúre cien v neprospech základných potravín tvrdo postihli najmä dôchodcov, rodiny s deťmi a sociálne slabšie skupiny.

Novým a šokujúcim javom, s ktorým sa nestretlo už niekoľko generácií, bola masová nezamestnanosť. R oku 1990 bolo zaregistrovaných 39 600 ľudí bez práce, roku 1993 už skoro desaťnásobok – 368 000. Vysoká nezamestnanosť pretrvávala aj po celé nasledujúce desaťročie, ešte roku 2002 sa približovala k 500 000.

Hlavnou príčinou krízy bol jednak rozpad tradičných trhov, ale hlavne zmeny vlastníckych vzťahov a prechod na trhový mechanizmus. Najvýznamnejšou zo všetkých poprevratových reforiem bola obnova súkromného vlastníctva.

Po prvej vlne privatizácie, keď boli v dražbách odpredané obchody, živnosti, pohostinstvá a dielne, v rokoch 1992-1994 prebehla druhá vlna privatizácie, v ktorej išlo už o majetok v rozsahu niekoľko sto miliárd korún, o továrne, veľké pozemkové majetky, veľkoobchodné a dopravné podniky a hotely. V tejto druhej vlne bola väčšina majetku privatizovaná tzv. kupónovou metódou. Kupóny mohli občania uplatniť prostredníctvom investičných fondov, ktoré kvôli privatizácii zakladali banky, ale aj súkromní podnikatelia. Investičné fondy však nie vždy boli zodpovednými správcami získaného majetku. Niektoré fondy zverené prostriedky prešpekulovali, mnohé ich jednoducho rozkradli. Začali sa prejavovať prvky korupcie a mafiánske praktiky.

Špekulácie investičných fondov uľahčili vláde po vzniku SR (1.1.1993) zastavenie druhého kola kupónovej privatizácie a jej nahradenie inými metódami, často však z hľadiska korupcie a klientelizmu ešte bezočivejšími. Na takúto hĺbku zmien neboli politické elity vôbec pripravené.

Správna zásada, že súkromník zvyčajne hospodári lepšie ako štát, bola veľmi rýchlo zmenená za tézu, že súkromník ie vždy lepším hospodárom ako štát. Nepripravená privatizácia sa stala zdrojom nebývalej korupcie, rozkrádania, devalvácie etického dedičstva revolúcie. Za chrbtami idealistov sa vytvorila široká vrstva politických zbohatlíkov, s jednou nohou v politike, druhou v „podnikaní“. Mafiánske klany, neštítacie sa zločinov, vrážd, vydierania, korumpovania polície a súdov.

Dnes žijeme v roku 2020 a čo sa zmenilo? Odpoveď si dajú čitatelia. A tiež na otázku, ktorý režim bol zločinný, nedemokratický, porušujúci ľudské práva a slobody.

Trump podľa denníka New York Times roky neplatil dane

29.09.2020

D.Trump údajne zaplatil vo volebnom roku 2016 federálnu daň z z príjmu vo výške iba 750 dolárov a za 10 z posledných 15 rokov neplatil dokonca žiadne dane, pretože vykázal viac strát ako ziskov, píše NYT. Podľa Trumpa ide o vykonštruované a totálne fake news. Po Richardovi Nixonovi (1969 – 1974) bol Trump prvým americkým prezidentom, ktorý odmietol daňové priznanie [...]

MUDr. P. Lipták: „Na Slovensku denne zomrie 140 ľudí z toho cca 110 na kardiovaskulárne a onkologické choroby“

27.09.2020

MUDr. Lipták ďalej uvádza: „Namiesto toho aby sme riešili 5500 zbytočných úmrtí našich ľudí na onkologické a cievne ochorenia za pol roka, tak riešime chorobu, ktorá spôsobuje za pol roka 38 úmrtí. A čo je ďalšou veľkou tragédiou, mnohí seniori zomierajú na sociálnu depriváciu – zomierajú „od žiaľu.“ Áno, naši „činitelia“ nás [...]

Prezidentka Z. Čaputová vyzýva: Ústavu treba rešpektovať a chrániť

01.09.2020

Vážená pani prezidentka, ako občan SR a geológ by som chcel zareagovať na túto Vašu výzvu, predovšetkým z pohľadu dodržiavania čl.4 Ústavy. Moje skúsenosti poukazujú na to, že Nerastné bohatstvo, ktoré je vo vlastníctve Slovenskej republiky, ktorá ho má chrániť a zveľaďovať, šetrne a efektívne využívať v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií, [...]

drogy

NAKA v rámci protidrogovej akcie Firma obvinila sedem osôb

29.09.2020 19:32

Obvinení mali dávať opakovane prepraviť drogy z Ukrajiny cez štátnu hranicu na Slovensko a následne ich ďalej distribuovať a predávať na východe krajiny.

MUDr. Igor Bukovský

Bukovský odkazuje politikom: Nezaobchádzajte s ľuďmi ako so škôlkarmi

29.09.2020 18:22

Prečo treba na Slovensku núdzový stav? Pýta sa v rozhovore pre TV Pravda Igor Bukovský, lekár a odborník na zdravý životný štýl.

Jozef Čentéš

Ombudsmanka navrhla na kandidáta na generálneho prokurátora Čentéša

29.09.2020 17:46, aktualizované: 19:03

Poslanci Národnej rady SR majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra.

cigániková jana

Cigániková hovorí o bariérach v potratovej novele, nevidí v nej pomoc

29.09.2020 17:25

Poslankyňa NR SR Anna Záborská v utorok v pléne predložila pozmeňujúci návrh k vlastnej potratovej novele.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 309
Celková čítanosť: 1204081x
Priemerná čítanosť článkov: 3897x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy