Založ si blog

CORDARONE -superliek alebo superbiznis „NIEKEDY SO SMRTEĽNÝM KONCOM“

Cordarone 200 mg patrí do skupiny liekov nazývaných antiarytmiká. Držiteľom rozhodnutia o registrácii je santi-aventis Slovakia s r. o., Einsteinova 24, 851 01 Bratislava. Výrobcom je Sanofi-Aventis, Riels I, Viabrea, Španielsko.

Keď mi lekár vo Východoslovenskom ústave srdcovo-cievnych chorôb v Košiciach vo februári 2019 tento liek (po kontrole kardiostimulátora) predpísal, potešil som sa, dúfajúc, že spolu s ďalším antiarytmikom Betalocom mi pomôže zmierniť problémy súvisiace s takmer 6 rokov trvajúcou srdcovou arytmiou.

Podľa odporúčaní lekára som mal prvých 10 dní uživať denne 3 tablety, potom už len po jednej tablete denne. Príbalový leták som prvé dni nečítal. Začal som ho čítať až po niekoľkých dňoch, keď sa začali prejavovať prvé nepriaznivé účinky (nočné mory, poruchy spánku, trasenie, silné závraty a slabosť). A tak som sa v príbalovom letáku dočítal, že častým vedľajším účinkom, ktorý môže postihovať menej ako 1 z 10 ľudí patria:

-Poruchy štítnej žľazy, niekedy so smrteľným koncom.

-Akútne poruchy pečene, niekedy so smrteľným koncom.

-Pľúcna toxicita, niekedy so smrteľným koncom.

Po prečítaní týchto častých vedľajších účinkov som sa poradil so svojim kardiológom, ktorý mi odporučil neužívať 10 dní po 3 tablety denne, ale len jednu tabletu denne. Po niekoľkých dňoch som Cordarone prestal užívať a pokračoval v liečbe Betalocom. Teraz som však na rozpakoch: urobil som správne rozhodnutie? Kto mi poradí, komu budem môcť dôverovať?

Týmto príspevkom sa snažím upozorniť pacientov, hlavne seniorov, ktorí často príbalové letáky nečítajú, slepo dôverujúc lekárom, ktori

im lieky predpísali. Pravdepodobne sa tiež spoliehajú na Hypokratovu prísahu ktorá lekárov „vystríha od všetkého, čo by bolo na škodu nemocného a nepodá nikomu smrtiaci prostriedok“.

Impulzom k napísaniu tohoto blogu bol aj článok Pavla Štrbu (Aktuality.sk 5.8.2019): „Horšie ako Vietnam, nehody aj zbrane. Ako Američanov potichu zabíjajú lieky.“ (Opiáty v USA zabíjajú viac ako autonehody. Aj u nás to však začína byť problém.) Opiátová kríza v USA znížila priemerný vek dožitia o jednu celú desatinu.

Ako 79 ročný ŤZP dôchodca spomínam na časy pred rokom 1989 keď“zlý socani a komančovia“ zaviedli antihumánny systém bezplatného zdravotníctva (aj školstva) a až reformy ministra zdravotníctva R. Zajaca, za druhej vlády M. Dzurindu nám ukázali, že až privatizácia, nielen zdravotníctva, je ten správny liek na boľačky socializmu.

Vatikán najmenší štát na svete

07.08.2020

Vatikán je sídlom pápeža a centrom Rímskokatolíckej cirkvi (RKC). Oficiálny názov: Svätý stolec, Vatikánsky mestský štát. Rozloha: 0,44 km2. Obyvateľstvo: 900. Hlavné mesto: Vatikán. Politický systém: Pápežský štát. Hoci rozloha Vatikánu je nepatrná, má všetky náležitosti štátu: banku, rozhlas, vlastné noviny, vlastné vojsko- švajčiarsku gardu. Predstavuje [...]

Lúpež kolónie Slovensko pokračuje. Sulík, (aj vláda? ) predávajú za 30 strieborných náš majetok cudzincom.

31.07.2020

Po Daňovom manifeste a včerajšom Memorande s nemeckou energetickou spoločnosťou sa pred nami, občanmi Slovenska, vynára otázka – kam až povedie politika ministra hospodárstva R. Sulíka? K ďalšiemu pádu vlády, ako v roku 2012, keď SaS ukončila vládu I.Radičovej? Neoliberálna politika Sulíka preferujúca slobodu a solidaritu pre „podnikateľov“, ale obmedzenú [...]

MŽP SR zruší zákaz zverejňovania informácií o geologických prieskumoch

19.06.2020

Táto správa ma ako geológa potešila, pretože ju považujem za správny a aktuálny krok. V súčasnosti je na Slovensku evidovaných 78 prieskumných území na geologický prieskum energetických, rudných a nerudných nerastných surovín a geotermálnej energie. Najviac prieskumných území (PÚ) je zameraných na geotermálnu energiu (36), na rudné suroviny (23), na nerudné suroviny [...]

muž, papiere, zmluva, podpis

Koľko vás vyjde falošné čestné vyhlásenie?

13.08.2020 12:23

Ak podpíšete čestné vyhlásenie, ktoré nie je pravdivé, môže vás to vyjsť draho, upozorňuje právnik.

Vlak / Koľajnice /

Pri Brne sa vykoľajili dva vozne vlaku z Prahy, zranenia nehlásia

13.08.2020 11:38

Hovorca železničnej inšpekcie spočiatku informoval o väčšom počte zranených. Neskôr uviedol, že k zraneniam nedošlo.

stíhačky F-16

Pri nákupe stíhačiek F-16 porušenie zákona nezistili

13.08.2020 11:34, aktualizované: 12:07

Úrad pre verejné obstarávanie nateraz nezistil porušenie zákona pri nákupe stíhacích lietadiel F-16 a zákazku postupuje Najvyššiemu kontrolnému úradu.

Bielorusko / demonštrácia / Minsk /

USA podľa Pompea zvážia možnosť zavedenia sankcií voči Bielorusku

13.08.2020 11:29

Americký minister zahraničia pripustil, že nevie odhadnúť dopad sankcií na budúce americko-bieloruské vzťahy, hlavne čo sa týka dodávok ropy do Bieloruska.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 300
Celková čítanosť: 1170858x
Priemerná čítanosť článkov: 3903x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy