SME 21.9.2018 zverejnil informáciu „Nemci núkali dáta z Panama Papers, slovenská polícia po ne nikoho neposlala.“ Túto ponuku dostalo 32 európskych krajín. Ide o 11,5 milióna dokumentov z firmy Mossack Fonseca, mapujúcich obdobie od roku 1977 do roku 2015 a týka sa 214488 firiem a 14153 klientov. Je v nich 12 šéfov štátov, 128 súčasných a bývalých politikov a 29 miliardárov podľa Forbes. Informácie vedú do 202 krajín. Do vyšetrovania bolo zapojených asi 400 novinárov. V kauze je aj meno Slovenky Zuzany Herichovej, bratislavská eseročka LATEM, 6 konečných užívateľov výhod a 109 akcionárov.
Podrobnejšie údaje o slovenských firmách v daňových rajoch zverejnili už 18.1.2018 Aktuality.sk pod názvom “ V daňových rajoch je rekordne veľa slovenských firiem.“ Podľa spoločosti Bisnode až 4796 slovenských firiem má matku v daňovom raji. Najobľúbenejšími daňovými rajmi sú Cyprus a Holandsko. Naše firmy tam ovládajú kapitál vo výške 10,5 miliardy eur. V boji proti daňovým únikom nezabrala ani stratégia vlády ani Protischránkový zákon ministerky spravodlivosti L. Žitňanskej. Kým v ČR počet firiem v daňových rajoch klesá, na Slovensku stúpa. Najviac na Cypre (1106 matiek), v Holandsku (1139 matiek). Do top trojice daňových rajov v roku 2017 patrili aj Spojené arabské emiráty (157) a Lotyšsko (112). EÚ presunula 8 štátov z čierneho do sivého zoznamu (všetkých 8 mimo EÚ). Na čiernom zozname zostali aj Luxembursko, Holandsko, Írsko a Malta.
V súvislosti s daňovými únikmi a daňovými rajmi sa vo svetových médiách objavilo množstvo kritických vyhlásení, napr.
-„Svet pracuje pre bohatých, polovica ľudstva nezískala nič“
-Štyri pätiny bohatstva, vytvoreného vlani vo svete, skončili u jedného percenta najbohatších ľudí planéty. Upozornila organizácia Oxfam, ktorý kritizoval daňové raje a vyzval lídrov, aby sa postarali o to, že ekonomika bude fungovať pre všetkých, a nie iba pre bohatú menšinu. Tiež vyzval zastaviť extrémne vykorisťovanie.
-Pápež František vo svojej knihe „Táto ekonomika zabíja“ kritizoval „Imperializmus peňazí“.
Ak sa teraz opýtame našej vlády, čo urobila, aby zamedzila miliardovým daňovým únikom do daňových rajov, pravdepodobne odpovie mlčaním, podobne ako ministerka Saková na otázku, prečo nemá záujem o informácie od Nemecka o Panama Papers. V takejto situácii sa nemôžeme čudovať odchodu exministerky L. Žitňanskej zo strany Most-Híd, keď nenašla podporu v strane ani vo vláde pri presadení Protischránkového zákona.
Žiaľ, ani EÚ a predovšetkým EK na čele s J.C.Junckerom a EP neurobili takmer nič, aby ochránili pol miliardy občanov EÚ od zločineckého drancovania bánk a nadnárodných spoločností. Ako by dopadol občan, ktorý by nezaplatil svoje daňové povinnosti? Na rozdiel od oligarchov s miliónovými daňovými nedoplatkami by skončil vo väzení alebo exekútor by ho prinútil zaplatiť aj za cenu straty strechy nad hlavou. A pritom podľa čl.12 Ústavy SR „Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach:“ Prax však ukazuje, že na Slovensku sú práva bohatých nadradené právam väčšiny.
Je čas tento stav zmeniť a to cestou demokratickej revolúcie, akú uskutočnili občania Islandu v rokoch 2008-2010, keď vo väzení skončil premiér Islandu za korupciu a ulievanie peňazí v daňových rajoch.
Vládnuci pravdu nepustia . ...
Ja by som to len rozšíril - vládne celému ...
Politická mafia nám vládne, preto nebudú ...
Spravny zaver ,nema. ...
Neblúzni a pozri si príspevok vyššie s odkazom... ...
Celá debata | RSS tejto debaty