Ludovika Energy s r. o. hrozí SR súdom o 22 mil. eur a 616 mil. dolárov za zamietnutie predĺženia prieskumu U-ložiska Košice-Jahodná

SME 12. 9. 2018 informoval, že „Ludovika Energy opäť neuspela s prieskumným územím na Jahodnej“. Ludovika Energy realizovala geologický prieskum na ložisku Košice-Jahodná v rokoch 2005 – 2010. Nakoľko MŽP SR s predĺžením prieskumu nesúhlasilo, Ludovika Energy (LE) toto rozhodnutie napadla na súde. Zároveň LE neúspešne žiadala o nové prieskumné územie na vzácne zeminy (TR), čo odmietli aj ochranári a samosprávy. Preto súdne spory pokračujú.

Podľa informácií na Googli LE s r.o. Odštepný závod Spišská Nová Ves sa bude súdiť nielen o 22 miliónov eur investovaných do prieskumu ložiska, ale aj o možnom ušlom zisku, ktorý predstavuje 616 miliónov dolárov. Uviedol riaditeľ LE.

Po hrozbe obnovenia súdneho sporu  medzi americkou firmou EuroGas a SR o 8 -22 miliárd dolárov za odňatie dobývacieho priestoru ložiska mastenca Gemerská Poloma, tu máme novú hrozbu od LE, ktorá je dcérskou spoločnosťou kanadskej spoločnosti Tournigen Gold. Dúfajme, že ďalšia dcéra spoločnosti Tournigen Gold – Kremnica- Gold, s r.o. nebude podobne vymáhať „ušlý zisk“ z možnej ťažby zlata a striebra ložiska Kremnica-Šturec, ktorého prieskum tiež v nedávnej minulosti realizovala.

Ako geológ som,  pravdepodobne ako väčšina občanov – vlastníkov nerastného bohatstva, privítal novelu Ústavy SR z roku 2014 podľa ktorej sa článok 4 Ústavy rozšíril o vetu: „Slovenská republika chráni a zveľaďuje toto bohatstvo, šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií.“

Pravdepodobne toto rozšírenie článku 4 Ústavy spolu so skúsenosťami z praxe prieskumu a ťažby zahraničných aj domácich súkromných spoločností motivovali troch poslancov Mostu-Híd, aby podali návrh novely Geologického zákona. Podľa ich návrhu by MŽP SR nebolo povinné určiť prieskumné územie každému žiadateľovi, pokiaľ by to bolo v rozpore s čl.4 Ústavy a zároveň bez súhlasu vlastníkov nehnuteľností a bez súhlasu orgánov samosprávy.

Zároveň je logické očakávať podobný krok aj od MH SR, ktoré by malo novým Banským zákonom naplniť rozšírené znenie čl.4 Ústavy. Svoj postoj som vyjadril v blogu „Slovensko potrebuje nový Banský zákon“ (19.9.2015).

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Slavomír Verčimák

Generálmajor Verčimák sa stal najvyššie postaveným slovenským vojakom v štruktúrach NATO

21.08.2025 22:12

Počas zasadnutia Vojenského výboru NATO bol uvedený do funkcie predstaviteľa vrchného veliteľa spojeneckých síl v Európe (SACEUR).

Trump Putin

Reuters: Putin chce celý Donbas, neutralitu Ukrajiny a žiadnych západných vojakov

21.08.2025 21:13

Putin žiada, aby sa Ukrajina vzdala celého Donbasu, zriekla sa vstupu do NATO, zostala neutrálna a nevpustila na svoje územie západné vojská.

Netanjahu

Reuters, AFP: Netanjahu nariadil rokovať o prepustení rukojemníkov a ukončení vojny

21.08.2025 19:52

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil začať okamžite rokovania o prepustení rukojemníkov a o ukončení vojny v Pásme Gazy.

Pracovnici firmy Detonics S. A. pri priprave odstrelu stoziarov

Padá symbol Gemera z čias socializmu: Vysielač čaká posledný odstrel, 182-metrová dominanta úplne zmizne

21.08.2025 19:30

Podľa niektorých bol rušičkou celý areál vysielača a šírenie rádiového signálu vraj bola len kamufláž.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1872328x
Priemerná čítanosť článkov: 4634x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy