Založ si blog

Národný konvent o EÚ a výsledky Eurobarometra

Eurobarometer uskutočnil v dňoch 5.-9. 11. 2017 prieskum o dôvere k EÚ v 28 členských štátoch. Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom osobných pohovorov a zúčastnilo sa ho 33 193 respondentov. Priemerná dôvera v EÚ je len 41%. Najvyššia dôvera je v Litve -64%, nasleduje Bulharsko -57%, Luxembursko – 56%, na Slovensku 48%. Pokiaľ ide o budúcnosť EÚ väčšina je optimistická, najväčší optimizmus je u respondentov v Írsku -80%, najnižší vo Francúzsku- 49% a v Taliansku -50%. Pesimizmus je v Grécku a Spojenom kráľovstve. Len 44% európanov súhlasí s tým, že „ich hlas má v EÚ váhu“. Európania vnímajú „voľný pohyb osôb, tovaru a služieb a mier medzi členmi EÚ ako dva najpozitívnejšie výsledky“. Hlavné výzvy, ktorým EÚ čelí sú podľa prieskumu prisťahovalectvo, terorizmus a hospodárska situácia (nezamestnanosť, zadľženosť).

V súvislosti s týmto prieskumom usporiadalo MZV SR Národný konvent o EÚ (mysmeEÚ) na ktorom vystúpili traja najvyšší predstavitelia, prezident Kiska, predseda NR SR Danko a premiér Fico.

Prezident Kiska o.i. povedal: „Členstvo v EÚ a NATO je základom našej bezpečnosti, stability a prosperity“. Škoda, že nekomentoval aj negatíva nášho členstva a dôvody, prečo až 52% občanov nezdieľa jeho bezvýhradný optimizmus.

Predseda NR SR Danko bol vo svojom hodnotení kritickejší a podľa môjho názoru aj objektívnejší, keď konštatoval: „Nespoliehajme sa na iných. Nespoliehajme sa na partnerov v NATO a EÚ. O Slovensko sa musíme starať my sami. EÚ potrebuje systémovú zmenu.“

Premiér Fico sa v podstate pridal k prezidentovi Kiskovi, keď o.i. konštatoval: „Nie je nič lepšie ako EÚ“ a odporúčal vstup do „jadra EÚ“. K NATO sa nevyjadril.

Štátny tajomník MZV SR Korčok považuje za potrebné dobudovať eurozónu, riešiť migráciu a tiež obranu a bezpečnosť EÚ.

Ak by sme z týchto postojov nášho „triumvirátu“ hodnotili len 28%-nú dôveru k našej vláde a parlamentu, nemôžeme sa čudovať, že Národným konventom sa snažia vylepšiť obraz Slovenska medzi elitou v Bruseli, Berlíne a Paríži.

Pravdepodobne studenou sprchou pre optimizmus pánov Kisku a Fica bolo vyhlásenie predsedu EK Junckera, že „Jednomyseľnosť v zahraničnej politike sa musí skončiť. Juncker presadzuje hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. Vadí mu, že EÚ nie je jednotná v odsúdení ľudských práv v Číne. Je pozoruhodné, že mu neprekážajú ľudské práva v Saudskej Arábii, Afganistane, Iraku, Sýrii. Líbyi ai. S kritikou Junckera vystúpil rakúsky denník Kleine Zeitung, keď upozornil, že mnohé vlády kladú dôraz na národnú suverenitu. A luxemburský MZV Asselborn Junckerovi pripomenul, že v OSN nehlasuje EÚ, ale jednotlivé krajiny EÚ.

Aj za takýchto podmienok bude pán premiér tlačiť Slovensko do „jadra EÚ“? Nepomohlo by referendum o NATO (ktoré bolo zmarené) aj o „jadre EÚ“? Strach z referenda – priamej demokracie rastie, predsa našu „elitu“ neriadia občania, ale oligarchia a trhy – v zmysle globalizácie ako ju definoval G. Soros.

Pár odporúčaní a otázok k odvolávaniu ministra R. Sulíka v NR SR

21.06.2022

Dnes by mala NR SR rokovať o odvolávaní R.Sulíka z funkcie ministra hospodárstva. Dnešné aktuality.sk (21.6.2022) publikovali zaujímavý článok od Martina Odkladala pod názvom „Zdražovanie drví celý svet. Jedna krajina (Švajčiarsko) sa však vysokej inflácii zatiaľ vyhýba.“ Na grafe autor ukazuje, že kým v máji 2022 bola inflácia vo Švajčiarsku 2,7%, na [...]

70% občanov Rakúska je za neutralitu, proti vstupu do NATO

22.05.2022

Dnes túto informáciu odvysielalo Rádio Slovensko (RTVS) v správach o 15.. hodine. Prieskum ukázal, že len 16% občanov je za vstup do NATO a 14% sa nevedelo vyjadriť. Porážka RAKÚSKO-UHORSKA v 1. svetovej vojne a národnooslobodzovacie hnutia v rakúskych krajinách prispeli roku 1918 k rozpadu monarchie. Jedným z jej nástupníckych štátov sa stala aj prvá Rakúska republika. [...]

„Nový údel“ pre USA. Kto pripraví „Nový údel“ pre Slovensko?

22.04.2022

Dnes by som chcel zareagovať na včerajšiu diskusiu pánov Viskupiča, Machunku a Tomáša v Téme dňa na TA3. Diskusia sa týkala názorov na financovanie pomoci štátu, ktoré pripravila trojčlenná koalícia (OĽANO, Sme rodina a Za ľudí), ale bez SaS. Pre SaS je „červenou čiarou“ zvyšovanie daní pre 100 najziskovejších firiem, ktoré by mali zabezpečiť okolo 1,3 [...]

naď, sulík

Naď: SaS vraj príde s podmienkou Matovičovho odchodu

06.07.2022 11:30

Buď Matovičov odchod, alebo odchod SaS z vlády. Tak podľa ministra Naďa argumentuje SaS pri politických rokovaniach.

Covid-19 / Zdravotník / Rúško /

V Maďarsku stúpa počet infikovaných, za týždeň ich pribudlo vyše 4600

06.07.2022 10:53

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v uplynulých siedmich dňoch 14 ľudí.

Marianna Ďurianová s partnerom Romanom Doležajom (vľavo).

Romana Doležaja, na ktorého bol vydaný zatykač, zadržala albánska polícia

06.07.2022 10:26

Slováka zadržali v utorok 5. júla v blízkosti mesta Durres.

Gazprom, plyn, Rusko

Zomrel ďalší ruský manažér spojený s plynárenským gigantom Gazprom

06.07.2022 10:26

Od začiatku tohto roku ide o piate záhadné úmrtie z radov vysokopostavených ruských manažérov spojených s Gazpromom.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1529927x
Priemerná čítanosť článkov: 4203x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy