Eurobarometer uskutočnil v dňoch 5.-9. 11. 2017 prieskum o dôvere k EÚ v 28 členských štátoch. Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom osobných pohovorov a zúčastnilo sa ho 33 193 respondentov. Priemerná dôvera v EÚ je len 41%. Najvyššia dôvera je v Litve -64%, nasleduje Bulharsko -57%, Luxembursko – 56%, na Slovensku 48%. Pokiaľ ide o budúcnosť EÚ väčšina je optimistická, najväčší optimizmus je u respondentov v Írsku -80%, najnižší vo Francúzsku- 49% a v Taliansku -50%. Pesimizmus je v Grécku a Spojenom kráľovstve. Len 44% európanov súhlasí s tým, že „ich hlas má v EÚ váhu“. Európania vnímajú „voľný pohyb osôb, tovaru a služieb a mier medzi členmi EÚ ako dva najpozitívnejšie výsledky“. Hlavné výzvy, ktorým EÚ čelí sú podľa prieskumu prisťahovalectvo, terorizmus a hospodárska situácia (nezamestnanosť, zadľženosť).
V súvislosti s týmto prieskumom usporiadalo MZV SR Národný konvent o EÚ (mysmeEÚ) na ktorom vystúpili traja najvyšší predstavitelia, prezident Kiska, predseda NR SR Danko a premiér Fico.
Prezident Kiska o.i. povedal: „Členstvo v EÚ a NATO je základom našej bezpečnosti, stability a prosperity“. Škoda, že nekomentoval aj negatíva nášho členstva a dôvody, prečo až 52% občanov nezdieľa jeho bezvýhradný optimizmus.
Predseda NR SR Danko bol vo svojom hodnotení kritickejší a podľa môjho názoru aj objektívnejší, keď konštatoval: „Nespoliehajme sa na iných. Nespoliehajme sa na partnerov v NATO a EÚ. O Slovensko sa musíme starať my sami. EÚ potrebuje systémovú zmenu.“
Premiér Fico sa v podstate pridal k prezidentovi Kiskovi, keď o.i. konštatoval: „Nie je nič lepšie ako EÚ“ a odporúčal vstup do „jadra EÚ“. K NATO sa nevyjadril.
Štátny tajomník MZV SR Korčok považuje za potrebné dobudovať eurozónu, riešiť migráciu a tiež obranu a bezpečnosť EÚ.
Ak by sme z týchto postojov nášho „triumvirátu“ hodnotili len 28%-nú dôveru k našej vláde a parlamentu, nemôžeme sa čudovať, že Národným konventom sa snažia vylepšiť obraz Slovenska medzi elitou v Bruseli, Berlíne a Paríži.
Pravdepodobne studenou sprchou pre optimizmus pánov Kisku a Fica bolo vyhlásenie predsedu EK Junckera, že „Jednomyseľnosť v zahraničnej politike sa musí skončiť. Juncker presadzuje hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. Vadí mu, že EÚ nie je jednotná v odsúdení ľudských práv v Číne. Je pozoruhodné, že mu neprekážajú ľudské práva v Saudskej Arábii, Afganistane, Iraku, Sýrii. Líbyi ai. S kritikou Junckera vystúpil rakúsky denník Kleine Zeitung, keď upozornil, že mnohé vlády kladú dôraz na národnú suverenitu. A luxemburský MZV Asselborn Junckerovi pripomenul, že v OSN nehlasuje EÚ, ale jednotlivé krajiny EÚ.
Aj za takýchto podmienok bude pán premiér tlačiť Slovensko do „jadra EÚ“? Nepomohlo by referendum o NATO (ktoré bolo zmarené) aj o „jadre EÚ“? Strach z referenda – priamej demokracie rastie, predsa našu „elitu“ neriadia občania, ale oligarchia a trhy – v zmysle globalizácie ako ju definoval G. Soros.
Sorosovo pod Tatrami ...
Kto ti sedí na vedení? ...
Keby len vesmír, aj priľahlé dediny. Slovák ...
Ty si myslíš, že si napísal múdrosť? Poznãš... ...
Riesenie mam, zalozime politicku stranu s programom:... ...
Celá debata | RSS tejto debaty