Včera som na ČT24 sledoval zaujímavú besedu o problémoch ČR v súvislosti s ťažbou a spracovaním lítia na veľkom ložisku Cínovec. Toto ložisko, na ktorom je evidované 112775 ton lí tia v 53,4 mil.ton rudy s priemerným obsahom 0,117%. Na tomto ložisku (Cínovec-juh), sú evidované aj nebilančné zásoby Sn-W rúd a sprievodné množstvá rubídia (56 kt) a cézia (1,8kt). Ide teda o významné ložisko komplexných rúd, ktoré skúma austrálska firma a ktorá má záujem aj o jeho ťažbu. Problémom je Memorandum podpísané medzi austrálskou firmou a Ministerstvom hospodárstva ČR o ochrane investícií.
Nedá sa vylúčiť, že odmietnutie licencie na ťažbu ložiska by mohlo vyvolať arbitráž, akú už druhý krát bude absolvovať SR v súvislosti s odobratím licencie na ťažbu mastenca z veľkého a bohatého ložiska Gemerská Poloma. Dňa 11.1.2018 sa vo viacerých slovenských médiách objavila informácia, že americká spoločnosť EuroGas bude opäť žalovať Slovensko za zrušenie ťažby mastenca a v novej arbitráži bude žiadať 8 až 22 miliárd, bez spresnenia o akú analýzu sa opierajú. Žalobu na SR bude firma EuroGas podávať v americkom štáte Utah,v ktorom už Slovensko jeden spor prehralo. Od roku 2010, keď táto firma žiadala odškodné vo výške 500 miliónov eur, sa „odškodné“ postupne zvyšovalo na 1,5 – 3,2 miliardy eur až na súčasných 8 – 22 miliárd eur.
Keďže na Slovensku bol petíciou vyše 113 000 podpisov zastavený prieskum aj ťažba uránových rúd a následne aj ťažba zlato-strieborných rúd na najväčšom ložisku Kremnica-Šturec, (pre nesúhlas občanov s povrchovou ťažbou a kyanidovým lúhovaním rúd), nedá sa vylúčiť, že kanadský „investor“ napadne SR na súde a bude žiadať odškodnenie „za zmarenú ťažbu“.
Tieto príklady prístupu zahraničných investorov k vlastníkom výhradných ložísk ložísk v ČR aj v SR by mali parlamenty a vlády oboch našich štátov inšpirovať k hľadaniu legislatívnych a politických krokov k ochrane a racionálnemu využitiu nášho nerastného bohatstva. Podľa môjho názoru, ako ložiskového geológa, začať by bolo optimálne z analýzy Banského zákona. Banský zákon č.44/1988Zb. bol v roku 1991 novelou č.498/1991Zb. zásadne zmenený v neprospech vlastníkov (občanov ČR aj SR) a výlučne v prospech domácich a zahraničných súkromných prieskumných a ťažobných subjektov. Novela 498/1991Zb. odstránila monopol štátu takým drastickým spôsobom, že na Slovensku nezostal s výnimkou jediného, likvidačného podniku, už žiadny štátny podnik, akoby štát-vlastník nemohol byť účastníkom prieskumu a ťažby vlastných výhradných ložísk tvoriacich nerastné bohatstvo. Preto sa domnievam, že novela Banského zákona č. 498/1991Zb. je v rozpore s čl.4 Ústavy SR. Nie som si istý, či novela č.498/1991Zb. platí v pôvodnom znení aj v ČR.
Od 1.1.1992, keď začala táto novela platiť, začal sa proces privatizácie nášho nerastného bohatstva. Štát -vlastník podaroval svoje ložiská záujemcom o ich ťažbu, ako niečo bezcenné, bez moderného ocenenia a bez toho, aby si najlukratívnejšie ložiská ponechal bez prenájmu súkromným firmám a ťažil ich sám. Štátu síce výhradné ložiská zostali vo vlastníctve, ale od súkromných ťažiarov požadoval za ich prenájom neprimerane nízke nájomné, tzv. „úhrady za vydobyté nerasty“ vo výške 0,3 -5%. Vyťažené nerasty ale už boli výlučným vlastníctvom súkromnej ťažobnej firmy, ktorej zostáva aj zisk z predaja spracovanej nerastnej komodity.
Ďalšie výhrady voči súčasnému zneniu Banského zákona sú uvedené v mojich blogoch od roku 2011, najobšírnejšie v blogu z 19.10.2015: „Slovensko potrebuje nový banský zákon“. Dúfam márne?
disidenti, demokrati, kotolníci, toto je práva ...
Co keby zazalujeme mi usa za dustavne xnecistovanie... ...
Aspom vidime pravi tvat usa demokracie ak im ...
+++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty