Tri pozoruhodné správy z ČR: Referendum áno, euro nie, lítium by mal ťažiť štátny podnik

Prieskum spoločnosti Datamar ukázal, že uzákonenie referenda si želá až 88,4% Čechov, kým proti zavedeniu eura je až 85,2% Čechov. Túto informáciu priniesli Novinky.cz. Informácia o odmietnutí eura je o to prekvapujúcejšia, že len nedávno premiér Sobotka presadzoval vstup ČR do eurozóny, prijatie eura a zároveň vstup ČR do „jadraEÚ“, podobne ako na Slovensku premiér Fico. Tento prieskum ukázal, aké vzdialené sú želania politikov a občanov a ako hlboko klesla dôvera v zastupiteľskú demokraciu. Preto chcú uzákoniť referendum, ako legitímny nástroj priamej demokracie. Hoci Slovensko má v Ústave referendum uzákonené, mali by sa naše politické elity zamyslieť, prečo zo všetkých referend konaných od roku 1993 bolo platné jediné a to referendum o vstupe SR do EÚ v roku 2003? Nie je príčinou vysoké kvórum účasti, až 50%, resp. až 350 000 podpisov ?

Mňa, ako ložiskového a ekonomického geológa so 40 ročnou praxou potešila informácia, podľa ktorej Snemovňa ČR prijala uznesenie v ktorom žiada vládu, aby zrušila platnosť Memoranda o ťažbe lítia, ktoré dva týždne pred parlamentnými voľbami podpísal minister priemyslu a obchodu ČR s austrálskou firmou EMH. Zároveň Dolná komora uviedla, že lítium z ložiska Cínovec by mal ťažiť český štátny podnik a nie zahraničný investor. Dôvod je logický, nerastné bohatstvo je podobne ako na Slovensku vlastníctvom Českej republiky.

Názory na platnosť Memoranda sa u politikov rôznia, viacerí nevylučujú vážne finančné dopady. Na ilustráciu uvádzam, že agentúra SITA v januári 2013 informovala, že Ministerstvo hospodárstva SR podpísalo 20.12.2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou European Uranium Resources Ltd., ktorá má záujem o ťažbu najväčšieho a najbohatšieho slovenského uránového ložiska Košice- Jahodná. MH SR podpisom tohoto memoranda ignorovalo názor vyše 100 000 občanov SR, ktorí v petícii Proti ťažbe uránu v októbri 2009. Napriek tomu, že po intenzívnych protestoch občanov Košíc štát kanadskej firme dobývací priestor a licenciu na ťažbu neudelil, firma nevylučuje, že na SR, vlastníka ložiska, podá žalobu na zmarenú investíciu súvisiacu s prieskumom ložiska. Je všeobecne známa široko medializovaná žaloba americkej firmy Eurogas na SR, vlastníka ložiska mastenca Gemerská Poloma o 2,3 miliardy USD, za „zmarenú investíciu a ušlý zisk.“ Nás občanov SR zaujíma, ako sa tento spor skončil, koľko my, daňoví poplatníci zaplatíme za to, že MH SR v roku 1997 odovzdalo veľké a bohaté ložisko ocenené v roku 2000 na 15,5 miliardy Sk zahraničnému „investorovi“ v podstate bezodplatne. Pozná už pán minister Žiga odpoveď na túto otázku? Nebudeme platiť aj za „zmarené investície“ na ložiskách zlata Kremnice-Šturec a Detva- Biely vrch?

Domnievam sa, že českí poslanci, ktorí diskutovali o potrebe novej Surovinovej politiky aj Banského zákona, hovoria aj za väčšinu občanov Slovenska, nakoľko 25 ročná prax ochrany a racionálneho využitia nerastného bohatstva, ktoré je pri absencii moderného oceňovania bohatstvom bezcenným, je naďalej neudržateľná.

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Gazprom, plynová kríza

Bulharsko hrozí stopkou pre tranzit ruského plynu do Srbska a Maďarska

11.12.2024 11:05

Bulharskom prechádza potrubie nadväzujúce na plynovod TurkStream, ktoré umožňuje tranzit ruského plynu do Srbska a Maďarska.

Holečková

Holečková chce meniť rokovací poriadok. Poslanci by mali povinne absolvovať testy na alkohol

11.12.2024 10:54, aktualizované: 11:12

Nezaradená poslankyňa si myslí, že keď sa alkohol netoleruje pri riadení auta, nemal by sa tolerovať ani pri riadení krajiny.

taiwan stíhačka

V okolí Taiwanu zaznamenali viac ako 50 čínskych vojenských lietadiel a 19 lodí

11.12.2024 10:53

Ide o najvyšší počet vojenskej techniky v okolí Taiwanu za jediný deň od októbra.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1812136x
Priemerná čítanosť článkov: 4485x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy