Prieskum spoločnosti Datamar ukázal, že uzákonenie referenda si želá až 88,4% Čechov, kým proti zavedeniu eura je až 85,2% Čechov. Túto informáciu priniesli Novinky.cz. Informácia o odmietnutí eura je o to prekvapujúcejšia, že len nedávno premiér Sobotka presadzoval vstup ČR do eurozóny, prijatie eura a zároveň vstup ČR do „jadraEÚ“, podobne ako na Slovensku premiér Fico. Tento prieskum ukázal, aké vzdialené sú želania politikov a občanov a ako hlboko klesla dôvera v zastupiteľskú demokraciu. Preto chcú uzákoniť referendum, ako legitímny nástroj priamej demokracie. Hoci Slovensko má v Ústave referendum uzákonené, mali by sa naše politické elity zamyslieť, prečo zo všetkých referend konaných od roku 1993 bolo platné jediné a to referendum o vstupe SR do EÚ v roku 2003? Nie je príčinou vysoké kvórum účasti, až 50%, resp. až 350 000 podpisov ?
Mňa, ako ložiskového a ekonomického geológa so 40 ročnou praxou potešila informácia, podľa ktorej Snemovňa ČR prijala uznesenie v ktorom žiada vládu, aby zrušila platnosť Memoranda o ťažbe lítia, ktoré dva týždne pred parlamentnými voľbami podpísal minister priemyslu a obchodu ČR s austrálskou firmou EMH. Zároveň Dolná komora uviedla, že lítium z ložiska Cínovec by mal ťažiť český štátny podnik a nie zahraničný investor. Dôvod je logický, nerastné bohatstvo je podobne ako na Slovensku vlastníctvom Českej republiky.
Názory na platnosť Memoranda sa u politikov rôznia, viacerí nevylučujú vážne finančné dopady. Na ilustráciu uvádzam, že agentúra SITA v januári 2013 informovala, že Ministerstvo hospodárstva SR podpísalo 20.12.2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou European Uranium Resources Ltd., ktorá má záujem o ťažbu najväčšieho a najbohatšieho slovenského uránového ložiska Košice- Jahodná. MH SR podpisom tohoto memoranda ignorovalo názor vyše 100 000 občanov SR, ktorí v petícii Proti ťažbe uránu v októbri 2009. Napriek tomu, že po intenzívnych protestoch občanov Košíc štát kanadskej firme dobývací priestor a licenciu na ťažbu neudelil, firma nevylučuje, že na SR, vlastníka ložiska, podá žalobu na zmarenú investíciu súvisiacu s prieskumom ložiska. Je všeobecne známa široko medializovaná žaloba americkej firmy Eurogas na SR, vlastníka ložiska mastenca Gemerská Poloma o 2,3 miliardy USD, za „zmarenú investíciu a ušlý zisk.“ Nás občanov SR zaujíma, ako sa tento spor skončil, koľko my, daňoví poplatníci zaplatíme za to, že MH SR v roku 1997 odovzdalo veľké a bohaté ložisko ocenené v roku 2000 na 15,5 miliardy Sk zahraničnému „investorovi“ v podstate bezodplatne. Pozná už pán minister Žiga odpoveď na túto otázku? Nebudeme platiť aj za „zmarené investície“ na ložiskách zlata Kremnice-Šturec a Detva- Biely vrch?
Domnievam sa, že českí poslanci, ktorí diskutovali o potrebe novej Surovinovej politiky aj Banského zákona, hovoria aj za väčšinu občanov Slovenska, nakoľko 25 ročná prax ochrany a racionálneho využitia nerastného bohatstva, ktoré je pri absencii moderného oceňovania bohatstvom bezcenným, je naďalej neudržateľná.
Slovensko vyhralo arbitráž o gemerské ložisko ...
Zastávam tvoj názor ohľadne lítia .Som tiež ...
Pekný blog K euru sa ČR neponahľa z prozaických... ...
Celá debata | RSS tejto debaty