Zásobovanie vodou musí byť verejné

Po dnešnej tlačovej besede I. Matoviča, na ktorej komentoval rozhodnutie ÚRSO vrátiť ceny vody na úroveň roku 2016, by som chcel upozorniť našich politikov na výsledky referenda v Taliansku, kde občania odmietli privatizáciu vodných zdrojov. Príčiny odmietnutia privatizácie zhrnuli do 10 bodov:

1. LACNEJŠIE: Cena je pri neziskovej organizácii podstatne nižšia, ako pri firme, ktorá musí generovať zisk.

2. SPOLUROZHODOVANIE: Občania môžu spolurozhodovať, pri firme to nie je možné.

3. REGIÓN: Peniaze ostanú v regióne, nezmiznú v koncerne.

4. VEREJNÁ SLUŽBA: Verejný prevádzkovateľ zásobuje všetky spoločenské vrstvy, nielen majetných.

5. OCHRANA ŽIVOTNĚHO PROSTREDIA: Verejné systémy skôr ochránia životné prostredie ako súkromné spoločnosti.

6. ORIENTÁCIA NA ZÁKAZNÍKOV: Verejné inštitúcie sa zodpovedajú občanom a nie ako v prípade koncernov – akcionárom.

7. TRANSPARENTNOSŤ: Rozhodnutia vo verejných organizáciách sú transparentnejšie na rozdiel od koncernov, kde je všetko tajné a rozhodujú neznámi ľudia.

8. FINANCOVANIE: Verejné inštitúcie sú lacnejšie financovateľné ako súkromné spoločnosti a preto držia nízke ceny.

9. SEBAURČENIE: Mestá a obce, ktorým patrí voda, sú nezávislé a rozhodujú sami o tom, čo je dobré pre región, na rozdiel od vzdialených koncernov, ktoré sa nezaujímajú o potreby občanov.

10. ĽUDIA PRED ZISKOM: Pri verejných službách je na prvom mieste človek. Cieľom je dodávať bezpečnú, čistú, zaplatiteľnú vodu, na rozdiel od súkromných firiem, ktorých hlavným cieľom je vytváranie zisku.

Nakoniec by som sa rád spýtal pána premiera Fica, či stále považuje I. Matoviča za „poloblázna“, keď jeho upozornenia na predražené ceny energií a vody ho prinútili k rýchlym cenovým a personálnym opatreniam? Nám, tisícom dôchodcov, ale aj ďalším poškodeným pánom Holjenčíkom a jeho ochráncami, Igor Matovič pomohol. Na rozdiel od „sociálne cítiacich“ politikov.

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

STK, kontrola, auto, podvozok, servis, automechanik, práca

Budeme chodiť na STK každý rok? Členské štáty EÚ rozhodli

04.12.2025 18:09

Teraz sa očakáva, že svoju pozíciu k norme prijme aj Európsky parlament.

Pavol Gašpar

V Nitre sa koná zhromaždenie a pochod na miesto nehody šéfa SIS

04.12.2025 17:38

Symbolicky tam má byť dočasne inštalovaný "Pamätník arogancie moci". Protestné zhromaždenie organizuje opozičná SaS.

rusko nehoda lietadla antonov

Stovky strojov v ohrození a to už budúci rok. Leteckých incidentov v Rusku rapídne pribudlo

04.12.2025 17:16

Letecké spoločnosti sa často uchyľujú ku „kanibalizácii“.

EU-SUMMIT/

Bývalá šéfka diplomacie EÚ Mogheriniová odstúpila z funkcie rektorky

04.12.2025 16:45

Mogheriniovú, ktorá bola v rokoch 2014 až 2019 šéfkou diplomacie EÚ, zadržali v utorok po raziách na College of Europe v Bruggách.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1897496x
Priemerná čítanosť článkov: 4697x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy