Ad. „Výbušná ropa: Na severovýchode znova bijú ľudí“

Ako občan SR a ložiskový a ekonomický geológ rád by som sa vyjadril k blogu uverejnenému v SME, 16. 11. 2016. V blogu autor píše o prieskumných a ťažobných vrtoch americko-poľskej eseročky Alpine Oil and Gas(AOG) a jej rumunsko-britských partneroch v šarišskom Smilne (Bardejov) a rusínskych obciach Ruská Poruba a Oľka (Humenné, Medzilaborce). Plne sa stotožňujem s blogerom, s občanmi, vlastníkmi pozemkov, s lesoochranármi z VLK-a, médiami, opozičnými politikmi, ZMOS-om, s prešovskými župnými poslancami a biskupmi, ktorí protestujú proti prieskumným vrtom tejto spoločnosti. Nechce sa mi veriť, že v roku 2016 ochrankári súkromných zahraničných spoločností bijú miestnych ľudí, medzi nimi aj vlastníkov pozemkov na ktorých sa prieskum uskutočňuje. V USA je možné proti nevolaným hosťom použiť na vlastnom pozemku aj zbrane. Na Slovensku sme proti nim bezmocný. Súhlasím  s autorom blogu že o.i. ide o boj s arogantným geologickým a zastaralým banským zákonom. Písal som o tomto probléme v blogu „SLOVENSKO POTREBUJE NOVÝ BANSKÝ ZÁKON“ v Pravde 19.10.2015.

Prekvapuje, že ani po široko medializovanej kauze ložiska mastencov Gemerská Poloma, v ktorej americká spoločnosť EuroGas žiada v arbitráži od SR-vlastníka ložiska „odškodné“ 3,2 miliardy dolárov, sa naša vláda a NR SR nezobudili a nepristúpili k vypracovaniu nového Banského zákona, ktorý by bol v súlade s Ústavou SR a Národnou stratégiou trvalo udržateľného rozvoja (NSTUR). Pritom nejde len o ropu a plyn, ale aj o naše ložiská uránu, zlata a striebra, vodu a prírodné zdroje definované v čl. 4 Ústavy SR.

Slovenská republika, vlastník nerastného bohatstva, ktoré jea  bohatstvom a vlastníctvom celospoločenským a malo by slúžiť verejnému záujmu, nedokázala za 25 rokov zmeniť Banský zákon (44/1988 Zb.) tak, aby naplnil zásady ochrany a racionálneho využitia nášho nerastného bohatstva. Kompetentné štátne orgány, hlavne Ministerstvo hospodárstva SR dokonca umožnilo po roku 1990 takú úpravu banskej legislatívy, podľa ktorej nerastné bohatstvo sa stalo „bohatstvom a vlastníctvom“ bezcenným. Ako ináč si máme vysvetliť, že štát ani v roku 2016 nepozná cenu vyše 600 výhradných ložísk tvoriacich nerastné bohatstvo Slovenska, hoci iný štátny majetok, (budovy, pôda, lesy), svoju cenu majú? Banský zákon v súčasnom znení, deformovaný novelou 498/1991Zb., má podľa môjho názoru v sebe zakódovaný hlboký rozpor medzi celospoločenským vlastníctvom nerastného bohatstva a ďalších prírodných zdrojov, ale výlučne súkromným využívaním tohoto bohatstva, zameranom na maximalizáciu ziskov. Banský zákon je preto príkladom rafinovaného prepojenia štátnej moci a súkromného sektora, slúžiac pár stovkám privatizérov a nie verejnému záujmu občanov SR. Je najvyšší čas na zmenu.

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Ilona Csakova pocas vystupenia v Lehote nad Rimavicou

Malá dedina si na svoj deň obce vždy pozve známych interpretov, ktorých jej závidia aj v okolitých mestách. Ako to dokáže?

24.05.2025 09:00

V obci s 250 obyvateľmi vystupoval raper Ego či česká speváčka Ilona Csáková.

rh DSC 1955-ENHANCED-NR

Mladí chcú byť ako MIKI. Film glorifikuje krvavý biznis, ale neukazuje jedno, kritizuje exšéf polície

24.05.2025 08:55

Mladí muži chcú mať krásne ženy, autá, veľa peňazí a keď videli film MIKI povedia si, to je ono.

vojna na Ukrajine, výmena väzňov

ONLINE: Kyjevom otriasla séria výbuchov. Rusko aj Ukrajina pracujú na vízii prímeria

24.05.2025 07:55, aktualizované: 08:40

Po výmene zajatcov by si mali Moskva a Kyjev vymeniť svoje predstavy o prímerí a podmienkach, ktoré ho zabezpečia.

SR voľby24 prezident Forró Pellegrini podpora BAX

Hrabko: Nový poradca prezidenta je signálom voči menšinám. Pri pandemickej zmluve bola zbytočná konfrontácia

24.05.2025 07:25

Prijatie exšéfa aliancie Forróa za poradcu hlavy štátu je zo strany prezidenta Pellegriniho politickým signálom, že tému menšín považuje za dôležitú, uviedol publicista.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1850365x
Priemerná čítanosť článkov: 4580x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy