Založ si blog

Páni ministri a poslanci: Zmena ústavy zakazujúca vývoz vody je nezmysel. Zakázať treba privatizáciu vody.

Keďže na septembrovej schôdzi NR SR sa má rokovať o novele ústavy, ktorá by zakázala vývoz vody do zahraničia, nedá mi, ako geológovi, aby som sa k tejto problematike nevyjadril. Predovšetkým by som rád ministrov a poslancov upozornil na názory a návrhy špičkového slovenského hydrogeológa profesora Igora Muchu, uverejnené v týždenníku Plus 7 dní č.31/2014 v článku pod názvom VODA NIE JE ROPA (31.júla 2014). Z argumentov profesora Muchu vyberám:
1. „Väčšina slovenskej pitnej vody (86%) odteká nevyužitá preč. Ak by sme ju vyvážali, mohli by sme na tom iba získať. Regulovaný vývoz pitnej vody nemôže ohroziť jej dostatok pre domácu spotrebu. Slovensko má nadpriemerné zásoby podzemnej vody, ktoré sa neustále dopľňajú a aktuálne ich využívame iba na 14%. Zvyšok bez úžitku odteká preč.“
2. „Voda nie je ropa. Na rozdiel od ropy, (neobnoviteľný prírodný zdroj), voda je obnoviteľný zdroj, ktorý ak nevyužívame, jeho úžitok, aj ekonomický, sa navždy stráca. Treba rozlišovať rôzne možnosti získavania a využívania vôd a NEPOLITIZOVAŤ TÉMU, KTORÁ BY MALA BYŤ ČISTO ODBORNÁ. Na Žitnom ostrove voda nie je v limitovaných objemových zásobách. Sú to prúdiace obnoviteľné zdroje, nie statické zásoby. Voda sa neustále obnovuje z Dunaja. Zo Žitného ostrova by sme vôbec nemuseli vyvážať vodu z existujúcich zdrojov. Máme tu totiž niekoľko vodárensky vhodných území, ktoré sa zatiaľ vôbec nevyužívajú.“
3. Žitný ostrov by pri spotrebe 130 litrov na osobu denne mohol zásobovať asi 14 miliónov obyvateľov. Po roku 1989 poklesla spotreba vody. Kedysi sa spotrebovalo asi 500 litrov vody na osobu a teraz to kleslo niekam na úroveň 90 litrov, čo je už pod hygienickým minimom. Od roku 1990 cena vody vzrástla asi 25-násobne.“
4. Otázka redaktorky Evy Mihočkovej: „Takže bude možno aj škoda, ak poslanci naozaj ústavne zakážu vývoz slovenskej vody do zahraničia?“ Odpoveď profesora Muchu: „Z ekonomického hľadiska určite. Keď u nás klesá spotreba pitnej vody a vodárne majú stále náklady na budovanie a údržbu potrubí a zdrojov, logicky tak vzniká tlak na zvyšovanie jednotkovej ceny. Ak by mali väčší odbyt, aj cena by mohla byť nižšia.“ Toľko z názorov a návrhov profesora Muchu, s ktorými sa nedá nesúhlasiť. Vývoz vody by sa mohol realizovať napr. bártrovým spôsobom-výmenou vody za ropu a mal by byť štátom prísne regulovaný a kontrolovaný.
Názory profesora Muchu by som rád doplnil o domáce aj zahraničné pohľady a skúsenosti z privatizácie vodných zdrojov. Uvedené sú v mojich starších blogoch v Pravde: 21.6.2011: „Voda a šedá mozgová kôra- najväčšie bohatstvo Slovenska“. 17.5.2013: „Človek by mal mať na deň 5 litrov vody na pitie a 25 litrov na minimálnu hygienu“. 11.3.2014: „Občania EÚ sú proti privatizácii vody“.

EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené

18.05.2023

K narodeninám som dostal knihu „EKONÓMIA, veľké myšlienky jednoducho vysvetlené“. (Big Ideas: The Econonomics Book) od autorov NJALL KISHTAINY, CHRIS WALLACE, JOHN FARNDON, MARCUS WEEKS, JAMES MEADWAY, FRANK KENNEDY a GEORGE ABBOT. Slovenský preklad: Nikoleta Franková, 2023. Vydalo vydavateľstvo Lindeni v roku 2023 v spoločnosti Albatros Media Slovakia, s r. o. Na úvod si [...]

100 miliónov eur ročne do nerentabilnej ťažby uhlia až do roku 2030?

27.04.2023

Tento blog som publikoval v Pravde 11.septembra 2016. V blogu som uviedol: „Vo včerajšej reportáži z bane Nováky tento zámer vlády opäť potvrdil premiér Fico, čo ocenil generálny riaditeľ P. Čičmanec. Zdôraznil, že ročne plánujú až do roku 2030 vyťažiť 1 800 000 ton uhlia pre elektráreň Nováky. Na každú tonu vyťaženého uhlia sa teda my, daňoví poplatníci [...]

Voda nad zlato

22.04.2023

Dnes je DEŇ ZEME a preto tento blog, ako geológ, by som rád venoval mimoriadne aktuálnej knižke GLOB8LNE ZDROJE hrozba alebo šanca? autorov Peter Staněk, Dušan Doliak, Pavlína Ivanová. Vydalo vydavateľstvo Walters Kluwer, s.r.o. v júni 2017. Všetky práva sú vyhradené. Toto dielo ani žiadnu jeho časť nemožno reprodukovať bez súhlasu majiteľov práv. Napriek tomuto [...]

Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Slávna Čiernohorská železnica bojuje s majiteľom pozemkov aj úradníkmi. Ako rozhodne súd?

04.06.2023 08:00

Patálie s historickou Čiernohronskou železničkou sa ťahajú dlho. Úrady ju označujú za čiernu stavbu a majiteľ pozemku, cez ktorý vedie jedna z jej koľají, ju zatarasil.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Čo je s protiofenzívou - treba viac zbraní? Podľa Zelenského už nemôžu dlho čakať

04.06.2023 07:15, aktualizované: 07:55

Ukrajina nemá podľa Zelenského poradcu zatiaľ dostatok zbraní a munície, aby vytlačila Rusov. Podľa ukrajinského prezidenta však už nemožno čakať.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Čínsky minister obrany varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan

04.06.2023 06:48

Čínsky minister obrany Li Šang-fu v nedeľu varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan.

putin

Putinove ciele na Ukrajine? Všetky zlyhali, pripúšťa poslanec vládnej strany

04.06.2023 06:00

„V ktorom z týchto bodov sme dosiahli výsledky? Ani jednom. Navyše niektoré z nich prestali mať akýkoľvek zmysel," hovorí poslanec Putinovho Jednotného Ruska.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 388
Celková čítanosť: 1658562x
Priemerná čítanosť článkov: 4275x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy