V súvislosti s výzvou Berieme si späť svoju krajinu a protestnými zhromaždeniami organizovanými na 17. novembra 2012 by bolo vhodné pripomenúť si udalosti spred 23 rokov a poučiť sa z nich. Protesty študentov 17. novembra 1989 síce naštartovali Nežnú revolúciu, ale rozhodujúcim momentom bol úspešný celoštátny štrajk 27. novembra 1989. Až po generálnom štrajku vláda musela začať dialóg s Občianskym fórom Verejnosťou proti násiliu (VPN). Vytvorila sa federálna vláda národného porozumenia s deľbou moci medzi komunistov a revolucionárov. Za 6 týždňov sa zrútila celá konštrukcia diktatúry. Padla bez preliatia krvi, pokojným, ale intenzívnym nátlakom. Preto aj dostala názov „zamatová“ alebo „nežná“ revolúcia. Potom však nasledovalo 23 rokov „transformácií“ a vývoj, ktorý si väčšina občanov neželala.
Namieste sú preto otázky:
– Neskončí protest 17. novembra 2012 podobne ako protesty proti Gorile? Je reálny generálny štrajk a podpora väčšiny spoločnosti tak, ako v novembri 1989?
– Nájde sa politická strana/ hnutie, schopná akceptovať požiadavky na okamžité rozpustenie parlamentu, zoštátnenie strategických odvetví, zastavenie reforiem proti ľuďom a.i. t.j. obdobu Socializmu s ľudskou tvárou, ktorú presadzoval Alexander Dubček od roku 1968?
– Nemali by organizátori protestov založiť obdobu VPN z roku 1989, ale s aktuálnejším názvom, napr. Verejnosť proti diktatúre kapitálu a likvidácii demokracie ?
– Ako zabezpečíme, aby sa podobne ako po roku 1989, nedostali k moci sily finančnej a politickej oligarchie s heslami typu „Štát je najhorší vlastník, treba všetko sprivatizovať“, (ktoré aj v súčasnosti presadzujú MMF, ECB a EK) s cieľom, aby bohatí ďalej bohatli a chudobní ďalej chudobneli?
milant
Gero, lenže tí Nóri majú jednoducho ...
100% pravda!Hase 1 ..Bohuzial musi ...
Aj jednooký je medzi slepými kráľom.... ...
No, pani nemaju radi, ked sa tu vmontuje... ...
Od facebooku je už horšia iba TV ...
Celá debata | RSS tejto debaty