Podľa Ústavy by Slovenska republika mala byť zvrchovaným, demokratickým a právnym štátom v ktorom štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo. Po zverejnení kauzy Gorila už pravdepodobne väčšina občanov o zvrchovanosti, demokracii a právnom štáte vážne pochybuje. Zvrchovanosť spochybňuje diktát finančných trhov, duo Merkózy a diktát bruselskej byrokracie. Demokraciu nahradila partokracia, keď štátna moc nie je v rukách občanov ale skorumpovaných politikov a finančných oligarchov. A o právnom štáte je škoda sa rozširovať. Právo a spravodlivosť krvácajú rovnako ako zvrchovanosť a demokracia.
Slovensko sa tak, nielen vďaka Gorile ale aj 22 ročnej devastácii ekonomiky a morálky dostalo do stavu, keď podľa čl. 32 Ústavy „Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok….“ Dlho očakávaný odpor začal 27. januára a bude pokračovať. Nedôvera občanov k voleným zástupcom sa o.i. prejavuje aj tým, že marcových volieb sa pravdepodobne nezúčastní ani polovica oprávnených voličov. Ak 10. marca nepríde k volebným urnám viac ako 2-3 milióny občanov, aktuálna je otázka: ako ďalej? Je reálne očakávať, že tretinou až polovicou oprávnených voličov zvolených 150 poslancov a 15 vymenovaných ministrov bude vládnuť vo verejnom záujme? Alebo to bude opäť v záujme finančných žralokov a ich skorumpovaných politických prisluhovačov?
Ako dosiahnuť zmenu?
Pravdepodobne pomôže len silné a jednotné občianske hnutie, (podobne ako v novembri 1989 alebo na Islande v rokoch 2008-2010), ktoré bude žiadať okamžité odstúpenie, vyšetrenie a potrestanie politikov a podnikateľov namočených v kauze Gorilla. Zmena partokracie na skutočnú demokraciu si vyžiada aj dôkladnú revíziu Ústavy SR a vypracovanie ústavy novej. Domnievame sa, že Ústava v súčasnej podobe pomáha a upevňuje partokraciu na úkor priamej demokracie. Je výsmechom demokracie, keď Ústava pre platnosť referenda požaduje vyše 50% -nú účasť voličov ale pre platnosť voľby 150 poslancov NR SR sa nepožaduje nielen 50% – ná ale dokonca ani 10%-ná účasť. Prečo? Je snáď zdiskreditovaná zastupiteľská demokracia (partokracia) demokratickejšia, ako priama demokracia, t.j. vôľa väčšiny slobodných občanov? Je signifikantné, že poslanci NR SR, ktorí mali možnosť svojimi uzneseniami žiadať prezidenta aby vyhlásil referendum, to až na výnimky neurobili. Pritom stále častejšie sú zrejmé hlboké rozdiely medzi tým, čo si myslí a žiada väčšina občanov a tým, čo svojimi zákonmi presadzuje vláda a NR SR. Komu to slúži?
V súčasnosti existuje množstvo dôležitých problémov, na ktoré by v referende mali prednostne odpovedať občania – nositelia štátnej moci. K takým problémom o.i. patria:
1. Nová ústava by mala posilniť inštitúty priamej demokracie, napr. spojením volieb do NR SR s referendom.
2. Mali by sme žiadať zmenu čl. 93 ods. 3 Ústavy tak, aby predmetom referenda boli aj dane, odvody a štátny rozpočet, ako ochrana občanov pred úsilím Goríl preniesť bremeno nákladov štátu na plecia už aj tak chudobnej väčšiny.
3. V referende sa treba občanov opýtať, či súhlasia alebo odmietajú:
– ďalšie zadlžovanie Slovenska pomocou nezmyselných tzv. eurovalov,
– vyrovnaný alebo prebytkový štátny rozpočet,
– prioritu zachovania suverenity a zvrchovanosti Slovenska pred účasťou v eurozóne a EÚ,
– redukciu počtu štátnych úradníkov minimálne o 25%,
– progresívny daňový systém a vyššie zdanenie bánk, poisťovní, korporácií, nie radových občanov cez rast DPH a spotrebné dane,
– zastaviť ďalšiu privatizáciu štátneho majetku,
– skončiť s úľavami pre zahraničných investorov na úkor domácich investorov a občanov,
– zakázať súkromným zdravotným poisťovniam tvorbu zisku,
– žiadať zmenu volebného systému tak, aby bolo vytvorených 150 volebných okrskov, do ktorých by kandidátov na poslancov navrhovali občania vrátane nezávislých kandidátov,
– zrušiť imunitu poslancov, aby boli pred zákonom rovní s radovými občanmi,
– žiadať zrušenie mečiarových amnestií,
– žiadať vyšetrenie kauzy Gorila a prísne potrestanie skorunpovaných politikov a zástupcov finančných skupín, ktorí okrádali občanov.
Výsledky referenda musia byť záväzné pre poslancov NR SR aj vládu. Ináč budú hlavné atribúty ústavného práva aj naďalej len ilúziou.
Na záver zacitujme našim Gorilám ale aj novej vláde, ktorá vznikne po voľbách 10. marca 2012 slová Klausa Schwaba, zakladateľa Svetového ekonomického fóra v Davose:
„Kapitalizmus vo svojej súčasnej podobe nemá miesto vo svete okolo nás. Máme medzeru všeobecnej morálky, sme príliš špekulatívny, zanedbali sme investovať do budúcnosti, podkopali sme sociálnu súdržnosť a teraz sme v nebezpečenstve, že úplne stratíme dôveru budúcich generácií.“
milant
Plnú súhlas tesa!e.Najma obdobie ...
Treba pomenovať spoločného nepriateľa.... ...
Myslím si,že budúce generácie sa ...
Hbeď na úvod...vraj: .... prostredníctvom... ...
Pravdu mas... Len nejak prekvapivo ...
Celá debata | RSS tejto debaty