Islandská revolúcia – príklad pre Grécko, Portugalsko, Írsko… a Slovensko

V zahraničných médiách sa objavila správa (Cenzurovaná revolúcia na Islande) o priebehu demokratických zmien, ktoré prebehli na Islande v rokoch 2008 – 2010  po zrútení meny a krachu krajiny. V tomto období ľudia na Islande rozhodli, že:

– nebudú platiť dlhy, ktoré nespôsobili ľudia ale politici,

– boli znárodnené veľké banky,

– rezignovala celá vláda,

– bol prijatý zákon o obecnom referende, v ktorom 93% občanov odmietlo platiť dlhy Veľkej Británii a Holandsku,

– boli uväznení politici zodpovední za krízu,

– v nových voľbách bol zvolený parlament, ktorý pripravuje novú ústavu. V novej ústave je zakotvené, že hlavným politickým protagonistom je občan a nie politik.

Dočkáme sa na Slovensku podrobnejších informácií o týchto udalostiach na Islande aj v našich médiách alebo bude pokračovať ich zamlčiavanie? Nebolo by aj na Slovensku potrebné referendum, v ktorom by sa občania vyjadrili, či súhlasia s rozšírením Eurovalu 1 a novým Eurovalom 2 ? Tým viac, že podľa poslanca Igora Matoviča, (Plus 1 deň, 25. – 26.6. 2011), “ Koalícia chce len opičky, ktoré budú stláčať dopredu určené gombičky“.

Ak p. Radičová navrhuje referendum o platoch sudcov, potom sa domnievam, že ďaleko dôležitejšie je referendum o Eurovaloch, nakoľko ide o výrazne významnejšie ekonomické dopady pre občanov Slovenska. Alebo koalícia nechce poznať vôľu svojich voličov?

milant

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

Barbara Nowacka

Poľská ministerka Nowacka vyzvala na zákaz mobilov na školách. Výnimku by mohol udeliť učiteľ

25.02.2026 11:44

Cieľom je obmedziť rušivé vplyvy počas hodín.

Trump

USA varovali Ukrajinu, aby pri útokoch na Rusko nepoškodzovala americké záujmy

25.02.2026 11:33

Oznámenie sa týkalo útokov, ktoré ovplyvňujú americké záujmy, nie zastavenia úderov na ruskú infraštruktúru ako takú, povedala veľvyslankyňa.

bukovec, hasiči

Mimoriadna akcia: Hasiči zachraňujú osobu, ktorá sa po skoku nevynorila z vodnej nádrže

25.02.2026 11:25

Na vodnej ploche sa stále nachádza vrstva ľadu, čo komplikovalo záchranné práce.

SR Snina cudzinecká polícia PZ Michalovce nové pracovisko POX

Zmena pri voľbe poštou zo zahraničia? Susko hovorí o potrebe úpravy, Šutaj Eštok o tom nevie.

25.02.2026 11:17

S informáciou o obmedzení hlasovania zo zahraničia pri voľbách prišlo opozičné PS.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1917296x
Priemerná čítanosť článkov: 4746x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy