Založ si blog

KAPITÁL v 21. storočí od francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho

Profesor T. Piketty skúmal rozdelenie bohatstva z údajov za tri storočia a z vyše dvadsiatich krajín sveta. Otázka rozdelenia bohatstva je veľmi vážna vec na to, aby sa ponechala len v rukách ekonómov, sociológov, historikov a filozofov. Existencia nerovnosti je zdrojom ostrých a často protichodných úsudkov. Nerovnosť bude mať vždy svoj subjektívny a psychologický rozmer. Republika odborníkov nikdy nenahradí demokraciu.
Nakoľko ide o mimoriadne rozsiahle dielo, (749 strán), obmedzím sa len na niekoľko najdôležitejších citácií zo Záveru na str.632-639:
„Celkovým záverom tejto práce je, že trhová ekonomika založená na súkromnom vlastníctve, ktorá je ponechaná osamote, v sebe obsahuje mocné sily konvergenčného charakteru, ktoré sú predovšetkým spojené so šírením vedomostí a zručností. Zároveň však obsahujú mocné sily vedúce k divergencii – k roztváraniu nožníc, ktoré potenciálne môžu ohrozovať demokratickú spoločnosť a hodnoty sociálnej spravodlivosti, na ktorých je táto spoločnosť založená. Primárny destabilizačný faktor súvisí s tým,že súkromná miera výnosu z kapitálu, môže byť dlhodobo výrazne vyššia, ako je miera rastu dôchodkov a produkcie. Uvedená nerovnosť naznačuje, že bohatstvo naakumulované v minulosti rastie rýchlejšie ako produkcia a mzdy. Táto nerovnosť vyjadruje základné logické protirečenie. Podnikateľ sa nevyhnutne stane rentierom s čoraz dominantnejším postavením voči tým,ktorí nevlastnia nič okrem svojej pracovnej sily. Keď už je raz kapitál vytvorený a ustanovený, reprodukuje sám seba rýchlejším tempom, ako je tempo rastu produkcie. Minulosť požiera budúcnosť. Tento proces otvárania nožníc pozorujeme v celosvetovom meradle.
Prirodzene, môžeme uvaliť na kapitálový dôchodok dane, ktoré budú dostatočne vysoké, aby znížili súkromné výnosy z kapitálu na úroveň nižšiu, ako je miera rastu. Ak to však urobíme nemotorne, riskujeme, že spôsobíme zadrhnutie motora, ktorý poháňa akumuláciu. Tým správnym riešením je PROGRESÍVNA ROČNÁ DAŇ Z KAPITÁLU. Tá umožní vyhnúť sa nekonečnej špirále nerovnosti a zároveň zachová hospodársku súťaž. To by zamedzilo neobmedzený rast globálnej nerovnosti bohatstva, ktorý sa v súčasnosti zvyšuje tempom neudržateľným z dlhodobého hľadiska, a to by malo vzbudzovať obavy aj u tých najhorlivejších zástancov samoregulácie trhu.
Len krátky pohľad na vývojové krivky opisujúce nerovnosť bohatstva a dôchodkov postačí, aby sme si uvedomili, že politika je všadeprítomná a že ekonomické a politické zmeny sú navzájom nerozlučne späté. To si vyžaduje skúmanie štátu, daní a dlhu a zrieknutie sa zjednodušujúcich predstáv o ekonomickej infraštruktúre a politickej nadstavbe.“ (koniec citátu).
Myslím si, že na túto tému by bolo vhodné, aby RTVS, resp. TA3 zorganizovali besedy odborníkov, ktorí b y sa k týmto témam vyjadrili. Predpokladám, že kniha Kapitál v 21.storočí značne ovplyvnila aj hnutie Žltých viest vo Francúzsku a podľa článku v najnovšom čísle PLUS 7dní už aj na Slovensku.

Prečo predseda Hlavného banského úradu zavádza o ťažbe zlata v Hodruši?

07.08.2019

Dnes by som nadviazal na dva moje blogy (z 22.7. a 24.7.2019) o problémoch ťažby zlata a polymetalických rúd na ložisku Banská Hodruša. V predchádzajúcich dňoch na tlačovej besede SaS R.Sulík viac »

CORDARONE -superliek alebo superbiznis „NIEKEDY SO SMRTEĽNÝM KONCOM“

06.08.2019

Cordarone 200 mg patrí do skupiny liekov nazývaných antiarytmiká. Držiteľom rozhodnutia o registrácii je santi-aventis Slovakia s r. o., Einsteinova 24, 851 01 Bratislava. Výrobcom je Sanofi-Aventis, viac »

Zlato sa v Hodruši-Hámroch neťaží?

24.07.2019

Podľa informácií z internetu Slovenská banská, spol. s r. o., Hodruša-Hámre, ktorá bola založená 15.2.1993 "Pôsobí v priemysle ostatných nerudných surovín a dobývaní." Ani slovo o ťažbe viac »

Veľký protikorupčný pochod

GRECO: Slovensko musí zlepšiť prevenciu korupcie v radoch politikov a polície

22.08.2019 14:08

Správa GRECO upozornila, že v súčasnosti existuje niekoľko systémových nedostatkov, ktoré si vyžadujú naliehavú pozornosť.

praca, zamestnanec, robotnik, stavba,

Minimálny plat až 650 eur?

22.08.2019 13:33

Minimálna mzda by mala prudko vzrásť. Najsilnejšia vládna strana Smer totiž navrhuje najnižší plat pevne stanoviť ako 60 percent priemernej mzdy.

Agrokomplex

Agrokomplex patrí poľnohospodárom. Na úrode sa podpísala klíma

22.08.2019 13:31

Vyše 650 vystavovateľov z 12 krajín sa predstavuje na 46. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex.

Agent, ticho, ústa, pssst, tajná služba

Južná Kórea neobnoví dohodu o zdieľaní tajných informácií s Japonskom

22.08.2019 13:26

Soul uviedol ako dôvod svojho kroku zmenu podmienok bezpečnostnej spolupráce, ktorú možno pripísať obchodným reštrikciám zavedeným Tokiom.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 281
Celková čítanosť: 916301x
Priemerná čítanosť článkov: 3261x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy