Založ si blog

Vďaka Vám pani Lenka Procházková za Váš článok „Názory na současnost“

Lenka Procházková je disidentka, chartistka a spisovateľka. Jej celý článok ma mimoriadne oslovil a potešil a myslím si, že aj veľa ľudí na Slovensku, ktorí si vývoj po roku 1989 predstavovali ináč, ako ho vidíme dnes. Preto si dovolím odcitovať aspoň druhú časť:

„Väčšina ľudí si v roku 1989 nepredstavovala, že zmena režimu sa zvrhne do kapitalizmu, ktorý nedodržuje ani vlastné pravidlá. Mnohí dúfali, že nadviažeme na ideály obrodného procesu. Že bude sloboda tlače, že sa otvoria možnosti drobného podnikania a súkromného poľnohospodárstva, ale že veľké podniky zostanú štátu. Vôbec si nepredstavovali, že predáme aj vodu zahraničným firmám a že časť polí a lesov venujeme cirkvi.

Možno, keby sa v decembri 1989 stal prezidentom Dubček, mohla tá nádej a zomknutie trvať dlhšie. Tým by sa spomalil a možno ani nepresadil historický návrat ku kapitalizmu. Republika by sa asi nerozpadla. Ale Dubček sa kandidatúry vzdal po naliehaní Havla. Dubčekovi bolo vysvetlené, že len Havel môže byť zárukou, že sa štát udrží spolu. Dubček sa nemohol stať ani prezidentom Slovenska. Bol symbolom niečoho, čo malo byť pochované, pretože mocní tohoto sveta mali iné plány.

Akú úlohu v týchto plánoch zohral Havel, môžeme len odhadovať. Z jeho skutkov je ale zrejmé, že sa necítil byť hercom, ale tvorcom. Myslím, že táto ilúzia mu vydržala až do smrti. Máme, čo sme nechceli. Žijeme zo dňa na deň a v strachu, čo bude zajtra. A zajtra môže byť aj vojna . Ekonómovia sa obávajú, že je neodvratná. Zbrojárske koncerny v to dúfajú.

Tentokrát už Rusko ale nebude Európu zachraňovať. Tak sa prebuďme, je o minútu dvanásť!“  (Koniec citátu).

Myslím si, že k Vašim názorom sa pripoja státisíce obyvateľov Slovenska, predovšetkým generácia ľudí, narodených v rokoch 1930-1960, ktorí dokážu porovnávať plusy aj mínusy socializmu a kapitalizmu. Ja som 77 ročný dôchodca, geológ a znova Vám srdečne ďakujem za Vaše názory na súčasnosť.

Ako si RTVS uctilo 73. výročie vypálenia partizánskych obcí Kľak a Ostrý Grúň

19.01.2018

Pred chvíľou som znechutený odišiel od Rádia Slovensko kde po správach o 17. hodine sľúbili, že v ďalšom programe budú informovať o histórii SNP. Žiaľ, nepovedali o ktorej hodine táto viac »

V daňových rajoch si 4800 slovenských spoločností ulialo vyše 10 miliárd eur

17.01.2018

Táto správa sa len pred niekoľkými dňami objavila v našich médiách. Na túto tému uverejnil R. Geist pozoruhodný článok v Pravde 16.11.2017, pod názvom "Daňové raje - stroj na sociálnu viac »

Názory na súčasnosť od disidentky a spisovateľky Lenky Procházkovej

16.01.2018

Ide o pokračovanie môjho blogu z 11.1.2018. Na úvod sa ospravedlňujem za možné nepresnosti pri preklade z češtiny do slovenčiny. Text som v niektorých pasážach doplnil o stručné komentáre viac »

ryanair

Ryanair a Poľsko sa navzájom obviňujú z monopolu

20.01.2018 18:00

Ryanair sa sťažuje na poľskú štátnu firmu, že nechce rozšíriť letisko Varšava Modlin, z ktorého lieta. Poliaci obviňujú Ryanair, že má na tomto letisku monopol.

pocasie, ochladenie, sneh

SHMÚ varuje: V noci a zajtra sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje

20.01.2018 17:54

Na západe Slovenska sa môžu v noci a v nedeľu dopoludnia tvoriť snehové jazyky a záveje. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav.

NIGERIA-POLICE/SARS

Nigérijskí ozbrojenci prepustili unesených cudzincov

20.01.2018 17:37

Dvaja Američania a dvaja Kanaďania, ktorých v utorok uniesli neznámi ozbrojenci v štáte Kaduna ležiacom na severe Nigérie, boli prepustení a sú v poriadku.

srsen

Hmyz a riasy na obed. Aj Brusel im dal zelenú

20.01.2018 17:02

Na svete je okolo 1900 konzumovateľných druhov hmyzu. Najobľúbenejšie sú chrobáky a za nimi húsenice, osy, mravce, a cvrčky.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 231
Celková čítanosť: 601182x
Priemerná čítanosť článkov: 2603x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy