Založ si blog

Vďaka Vám pani Lenka Procházková za Váš článok „Názory na současnost“

Lenka Procházková je disidentka, chartistka a spisovateľka. Jej celý článok ma mimoriadne oslovil a potešil a myslím si, že aj veľa ľudí na Slovensku, ktorí si vývoj po roku 1989 predstavovali ináč, ako ho vidíme dnes. Preto si dovolím odcitovať aspoň druhú časť:

„Väčšina ľudí si v roku 1989 nepredstavovala, že zmena režimu sa zvrhne do kapitalizmu, ktorý nedodržuje ani vlastné pravidlá. Mnohí dúfali, že nadviažeme na ideály obrodného procesu. Že bude sloboda tlače, že sa otvoria možnosti drobného podnikania a súkromného poľnohospodárstva, ale že veľké podniky zostanú štátu. Vôbec si nepredstavovali, že predáme aj vodu zahraničným firmám a že časť polí a lesov venujeme cirkvi.

Možno, keby sa v decembri 1989 stal prezidentom Dubček, mohla tá nádej a zomknutie trvať dlhšie. Tým by sa spomalil a možno ani nepresadil historický návrat ku kapitalizmu. Republika by sa asi nerozpadla. Ale Dubček sa kandidatúry vzdal po naliehaní Havla. Dubčekovi bolo vysvetlené, že len Havel môže byť zárukou, že sa štát udrží spolu. Dubček sa nemohol stať ani prezidentom Slovenska. Bol symbolom niečoho, čo malo byť pochované, pretože mocní tohoto sveta mali iné plány.

Akú úlohu v týchto plánoch zohral Havel, môžeme len odhadovať. Z jeho skutkov je ale zrejmé, že sa necítil byť hercom, ale tvorcom. Myslím, že táto ilúzia mu vydržala až do smrti. Máme, čo sme nechceli. Žijeme zo dňa na deň a v strachu, čo bude zajtra. A zajtra môže byť aj vojna . Ekonómovia sa obávajú, že je neodvratná. Zbrojárske koncerny v to dúfajú.

Tentokrát už Rusko ale nebude Európu zachraňovať. Tak sa prebuďme, je o minútu dvanásť!“  (Koniec citátu).

Myslím si, že k Vašim názorom sa pripoja státisíce obyvateľov Slovenska, predovšetkým generácia ľudí, narodených v rokoch 1930-1960, ktorí dokážu porovnávať plusy aj mínusy socializmu a kapitalizmu. Ja som 77 ročný dôchodca, geológ a znova Vám srdečne ďakujem za Vaše názory na súčasnosť.

Kuchár lekárom, upratovačka zdravotná asistentka?

10.07.2018

Kde? V neziskovej organizácii IRIS v Bratislave. IRIS sa mal starať o starých, chorých ľudí, týchto však všetkých premiestnili do iných, podobných zariadení, pretože lekára-kuchára aj s viac »

Boj o zlato v Podpoľaní pokračuje

23.06.2018

Včera, 22.6.2018 RTVS informovala, že 26. júna 2018 sa uskutoční symbolická hromadná blokáda Detvianskeho mosta pracovníkmi PPS Group a obyvateľmi Detvy. Chcú takto upozorniť na rozhodnutie viac »

Prečo Peter Bárdy spája Eduarda Chmelára s Mariánom Kotlebom a Štefanom Harabínom?

13.06.2018

V dnešných Aktualitách.sk som si prečítal komentár Petra Bárdyho "Správa o deštrukcii republiky" a myslím si, že autor dobre vystihol súčasnú neutešenú politickú situáciu a nedôveru viac »

Pamätník Poprad

Bude pietny akt v Poprade verejnou hanbou?

22.07.2018 16:00

Pamätná tabuľa pripomínajúca smrť mladého muža pri vpáde vojsk varšavskej zmluvy v auguste 1968 je v dobrom stave, to však neplatí o múre pod ňou.

salvini

Ukrajina oficiálne protestovala voči výrokom Salviniho o anexii Krymu

22.07.2018 15:32

Taliansky minister vnútra uviedol, že označovať plebiscit na Kryme za falošný je len uhol pohľadu.

dominic raab

Raab: Británia sa musí pripraviť aj na tvrdý brexit

22.07.2018 15:16

Briti sa podľa nového britského ministra pre brexit nemusia obávať prípadného tvrdého brexitu, teda odchodu Británie z EÚ bez dohody.

USA Kalifornia požiare

V Česku horí chránený les, proti požiaru bojuje 20 hasičských jednotiek

22.07.2018 15:06

V Chránenej krajinnej oblasti Kokořínsko vyhlásili hasiči poplach najvyššieho stupňa.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 249
Celková čítanosť: 684097x
Priemerná čítanosť článkov: 2747x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy