Založ si blog

Vďaka Vám pani Lenka Procházková za Váš článok „Názory na současnost“

Lenka Procházková je disidentka, chartistka a spisovateľka. Jej celý článok ma mimoriadne oslovil a potešil a myslím si, že aj veľa ľudí na Slovensku, ktorí si vývoj po roku 1989 predstavovali ináč, ako ho vidíme dnes. Preto si dovolím odcitovať aspoň druhú časť:

„Väčšina ľudí si v roku 1989 nepredstavovala, že zmena režimu sa zvrhne do kapitalizmu, ktorý nedodržuje ani vlastné pravidlá. Mnohí dúfali, že nadviažeme na ideály obrodného procesu. Že bude sloboda tlače, že sa otvoria možnosti drobného podnikania a súkromného poľnohospodárstva, ale že veľké podniky zostanú štátu. Vôbec si nepredstavovali, že predáme aj vodu zahraničným firmám a že časť polí a lesov venujeme cirkvi.

Možno, keby sa v decembri 1989 stal prezidentom Dubček, mohla tá nádej a zomknutie trvať dlhšie. Tým by sa spomalil a možno ani nepresadil historický návrat ku kapitalizmu. Republika by sa asi nerozpadla. Ale Dubček sa kandidatúry vzdal po naliehaní Havla. Dubčekovi bolo vysvetlené, že len Havel môže byť zárukou, že sa štát udrží spolu. Dubček sa nemohol stať ani prezidentom Slovenska. Bol symbolom niečoho, čo malo byť pochované, pretože mocní tohoto sveta mali iné plány.

Akú úlohu v týchto plánoch zohral Havel, môžeme len odhadovať. Z jeho skutkov je ale zrejmé, že sa necítil byť hercom, ale tvorcom. Myslím, že táto ilúzia mu vydržala až do smrti. Máme, čo sme nechceli. Žijeme zo dňa na deň a v strachu, čo bude zajtra. A zajtra môže byť aj vojna . Ekonómovia sa obávajú, že je neodvratná. Zbrojárske koncerny v to dúfajú.

Tentokrát už Rusko ale nebude Európu zachraňovať. Tak sa prebuďme, je o minútu dvanásť!“  (Koniec citátu).

Myslím si, že k Vašim názorom sa pripoja státisíce obyvateľov Slovenska, predovšetkým generácia ľudí, narodených v rokoch 1930-1960, ktorí dokážu porovnávať plusy aj mínusy socializmu a kapitalizmu. Ja som 77 ročný dôchodca, geológ a znova Vám srdečne ďakujem za Vaše názory na súčasnosť.

Na daňovom podvode storočia za 55 miliard eur sa podieľalo aj Slovensko?

18.10.2018

RTVS dnes informovala, že investigatívni novinári odhalili daňový podvod storočia, do ktorého sú zapojené viaceré štáty Európy. Výška tohoto podvodu dosahuje šokujúcich 55 miliard eur. viac »

Po IRISE ARCHA a koľko je ďalších podobných „neziskoviek“?

11.10.2018

Pravda 9. októbra 2018 uverejnila článok "Hrôza v domove seniorov". Ide o Domov seniorov ARCHA na bratislavských Kramároch. Po predchádzajúcom "Domove IRIS", kde sa o seniorov starali a lieky im viac »

Vláda nemá záujem o slovenské firmy v daňových rajoch z Panama Papers?

22.09.2018

SME 21.9.2018 zverejnil informáciu "Nemci núkali dáta z Panama Papers, slovenská polícia po ne nikoho neposlala." Túto ponuku dostalo 32 európskych krajín. Ide o 11,5 milióna dokumentov z firmy viac »

Polícia, policajti, Taliansko, Miláno

Taliani chytili vplyvného člena 'Ndranghety

21.10.2018 12:38

Matteo Salvini v reakcii na dolapenie Morganteho uviedol, že takí zločinci by mali "hniť vo väzení".

summit EÚ brusel Pellegrini

Pellegrini predstavil svojich nových poradcov

21.10.2018 11:01

V Rade múdrych, ako premiér svoj tím nazýva, pôsobí päť ľudí.

Chášukdží

Trump "nie je spokojný" s vysvetlením smrti Chášukdžího. WP: Rijád zahmlieva

21.10.2018 10:46

"Nebudem spokojný, kým nenájdeme odpoveď," povedal Trump.

Euro, peniaze, ekonomika

Moody's zhoršila Talianom rating. EÚ sľúbili, že budú konštruktívni

21.10.2018 10:17

Moody's zhoršila taliansky rating na stupeň Baa3 so stabilným výhľadom, čo odôvodnila "podstatným oslabením fiškálnej sily Talianska".