31, 7 ton zlata v hodnote 1, 3 miliardy eur sa má vrátiť do NBS?

29. novembra 2019, Milan Tréger, Nezaradené

Uznesenie o vrátení zlata z britskej banky Bank of England by podľa R.Fica mala NR SR prijať už budúci týždeň. Údajne Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko aj Nemecko už zlato z Anglicka stiahli pod vlastnú kontrolu. Dôvodom tohoto kroku má byť hroziaca kríza a nestabilita spojená s brexitom. Potiaľ takéto zdôvodnenie sa zdá dôveryhodné.

Už menej dôveryhodne vyznievajú zatiaľ nevyšetrené obvinenia Rajtára a P.Cvika z roku 2018-2019 o problematických obchodoch s investičným zlatom medzi SR a Tureckom. A tiež zavádzajúce informácie predsedu HBÚ o tom, že v ložisku Banská Hodruša sa neťaží zlato, ale rudy medi, olova a zinku a zlato je len vedľajšia prímes. Tejto „vedľajšej prímesy“ (zlata) sa však každoročne exportuje do Belgicka okolo 500 kg vo forme zlatonosného koncentrátu. Preto je podľa pána predsedu HBÚ plne opodstatnené zníženie úhrad za vyťažené zlato z 5% na 0,1%, čo opodstatnene kritizovali poslanci SaS Sulík a Galek. Žiaľ, problémom sa zatiaľ nezaoberal ani štát – MH SR, ani parlament a vláda. Štát doposiaľ nepozná finančnú hodnotu svojho nerastného bohatstva, pretože mu to dovoľuje Banský zákon, ktorý je v rozpore s čl.4 Ústavy SR. Čl.4 Ústavy: „…SR chráni a zveľaďuje nerastné bohatstvo, šetrne a efektívne ho využíva v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií.“

Ak bude štát aj naďalej využívať pri ochrane a využití nerastného bohatstva protiústavný Banský zákon a nie Ústavu SR, potom môže aj 31,7 tony zlata skončiť tak, ako doposiaľ, v rukách domácich a zahraničných „investorov.“