CORDARONE -superliek alebo superbiznis „NIEKEDY SO SMRTEĽNÝM KONCOM“

6. augusta 2019, Milan Tréger, Nezaradené

Cordarone 200 mg patrí do skupiny liekov nazývaných antiarytmiká. Držiteľom rozhodnutia o registrácii je santi-aventis Slovakia s r. o., Einsteinova 24, 851 01 Bratislava. Výrobcom je Sanofi-Aventis, Riels I, Viabrea, Španielsko.

Keď mi lekár vo Východoslovenskom ústave srdcovo-cievnych chorôb v Košiciach vo februári 2019 tento liek (po kontrole kardiostimulátora) predpísal, potešil som sa, dúfajúc, že spolu s ďalším antiarytmikom Betalocom mi pomôže zmierniť problémy súvisiace s takmer 6 rokov trvajúcou srdcovou arytmiou.

Podľa odporúčaní lekára som mal prvých 10 dní uživať denne 3 tablety, potom už len po jednej tablete denne. Príbalový leták som prvé dni nečítal. Začal som ho čítať až po niekoľkých dňoch, keď sa začali prejavovať prvé nepriaznivé účinky (nočné mory, poruchy spánku, trasenie, silné závraty a slabosť). A tak som sa v príbalovom letáku dočítal, že častým vedľajším účinkom, ktorý môže postihovať menej ako 1 z 10 ľudí patria:

-Poruchy štítnej žľazy, niekedy so smrteľným koncom.

-Akútne poruchy pečene, niekedy so smrteľným koncom.

-Pľúcna toxicita, niekedy so smrteľným koncom.

Po prečítaní týchto častých vedľajších účinkov som sa poradil so svojim kardiológom, ktorý mi odporučil neužívať 10 dní po 3 tablety denne, ale len jednu tabletu denne. Po niekoľkých dňoch som Cordarone prestal užívať a pokračoval v liečbe Betalocom. Teraz som však na rozpakoch: urobil som správne rozhodnutie? Kto mi poradí, komu budem môcť dôverovať?

Týmto príspevkom sa snažím upozorniť pacientov, hlavne seniorov, ktorí často príbalové letáky nečítajú, slepo dôverujúc lekárom, ktori

im lieky predpísali. Pravdepodobne sa tiež spoliehajú na Hypokratovu prísahu ktorá lekárov „vystríha od všetkého, čo by bolo na škodu nemocného a nepodá nikomu smrtiaci prostriedok“.

Impulzom k napísaniu tohoto blogu bol aj článok Pavla Štrbu (Aktuality.sk 5.8.2019): „Horšie ako Vietnam, nehody aj zbrane. Ako Američanov potichu zabíjajú lieky.“ (Opiáty v USA zabíjajú viac ako autonehody. Aj u nás to však začína byť problém.) Opiátová kríza v USA znížila priemerný vek dožitia o jednu celú desatinu.

Ako 79 ročný ŤZP dôchodca spomínam na časy pred rokom 1989 keď“zlý socani a komančovia“ zaviedli antihumánny systém bezplatného zdravotníctva (aj školstva) a až reformy ministra zdravotníctva R. Zajaca, za druhej vlády M. Dzurindu nám ukázali, že až privatizácia, nielen zdravotníctva, je ten správny liek na boľačky socializmu.