Bude export zlata zo Slovenska do Belgicka pokračovať?

22. júla 2019, Milan Tréger, Nezaradené

Najnovšia ročenka Nerastné suroviny SR, 2017, ktorú vydáva Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, priniesla nové informácie o zásobách, ťažbe, exporte a importe zlata v rokoch 2010 – 2016. Na Slovensku je podľa citovanej  ročenky evidovaných 21 výhradných ložísk zlata s celkovými zásobami 141 606 kg. Žiaľ, nie je známe, koľko z 21 ložísk má zásoby bilančné (rentabilne ťažiteľné) a koľko je ložísk so zásobami nebilančnými. Vie sa len, že bilančné zásoby sú na jedinom ťaženom ložisku Banská Hodruša I. Na tomto ložisku bolo od roku 2009 do roku 2016 vyťažených 4020 kg zlata, ktoré bolo vo forme zlatonosného koncentrátu vyvezené do Belgicka Pri súčasnej cene zlata okolo 1400 USD/uncu, dosahuje hodnota vyvezeného zlata okolo 160 miliónov USD. 

Podľa ŠU SR sa na Slovensko v rokoch 2012 – 2016 doviezlo 2022 kg zlata !?

Je nepochopiteľné, že vlastník 21 ložísk zlata -SR, (predovšetkým MH SR a MF SR), nepoznajú finančnú hodnotu (cenu) týchto 21 ložísk, pretože v SR sa výhradné ložiská modernými metódami neoceňujú. Napriek tomu, že na MF SR solídne funguje Útvar hodnota za peniaze a oceňovanie ložísk metodikou feasibility study bežne aplikujú domáce aj zahraničné súkromné firmy. 

Je tiež na mieste otázka: Prečo SR doposiaľ na svojich výskumných ústavoch a školách (BERG fakulta a Hutnícka fakulta TU Košice a pobočka AV SR v Košiciach) nevypracovali technológiu tepelnej, bezkyanidovej finalizácie zlata, akú aplikujú v Belgicku?

Na záver: Nerastné bohatstvo SR je už 28 rokov bohatstvom bezcenným, pretože stále je v platnosti protiústavný Banský zákon, ktorý je v protiklade s čl.4 Ústavy SR. Vyhovuje len domácim a zahraničným súkromným privatizérom nerastného bohatstva. Myslím si, že páni poslanci a ministri by sa mali riadiť v súlade s čl.75 Ústavy SR, že „Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov…“ A preto by mali okamžite zastaviť ťažbu a export zlata, v záujme budúcich generácií.